2.4.18

Martin Jaroš: Na české školáky se řítí katastrofa...

Tohle píšu speciálně pro pana ministra školství Roberta Plagu - a pro všechny, kterým záleží na budoucnosti našich dětí. Na české školáky se totiž řítí katastrofa, která je podle mě mnohem nebezpečnější než bůvolí nápady ministryně Šlechtové.

Mluvím o maturitě z matematiky, která bude od roku 2021-22 povinná - a podle mého názoru zničí životy desetitisíců českých žáků a žaček. A zničí je naprosto zbytečně a marně. Jako obvykle proto, že o této obrovské systémové změně náhodně rozhodlo pár poslanců a senátorů - ale neprobíhá na ni žádná kvalitní příprava, takže to zas budou děti, které to odskáčou.

Nejdřív dovolte malou osobní vložku. Nepíšu to tady proto, že bych matematiku nenáviděl. Právě naopak. V dětství jsem byl do matematiky úplný magor. Miloval jsem ji. Jako capart na základce jsem se naučil pí na 200 desetinných míst - ne že by mi to k něčemu bylo, jen z lásky k číslům. Jezdil jsem na všechny ty olympiády a tak. Na gymplu mě stejně jako ostatní celostátní olympioniky posílali na soustředění do Jevíčka, kde do nás drtili opravdu monstrózní matematiku a kde se formovala česká repre do mezinárodních olympiád. Pravidelné soužití s největšími českými Sheldony a Sheldonkami mě hrozně ovlivnilo - a taky mi dalo mraky nezapomenutelných historek.

Ale proč to říkám - já jsem na to Jevíčko neměl, byl jsem tam hluboko v druhém sledu. Poznal jsem tam skupinku kluků (ale taky holek), která byla úplně někde jinde. Úlohy, na které jsem já hodinu zoufale čuměl a pak jsem horko těžko doklopýtal k nějakému neelegantnímu řešení, tyhle úlohy tihle borci psali _rovnou_ na papír, protože jejich řešení přímo _viděli_ v hlavě. Při nejlepší vůli a přes intenzivní trénink jsem s nimi nedokázal držet krok. Na vlastní kůži jsem zažil, že rozdělení matematického talentu je extrémně nerovnoměrné. Ale zároveň jsem si taky všiml, že těch 5-10 nejzářivějších malých géniů zase mělo šokující díry v jiných oborech - přes oslnivou inteligenci prostě fyzicky nebyli schopni mluvit anglicky nebo i jen vyjádřit se srozumitelně česky, nebo třeba úplně ignorovali věci jako zeměpis a tak.

A to je právě ono. Talenty dětí jsou tak různorodé, že je přímo zločin je chtít všechny srovnat do latě a krutě změřit ve všem. A konkrétně matematika se u nás učí tak blbě, že v ní obrovská část populace zcela selhává - a to vám říkám jako bývalý nadšený matematik!

Nechť promluví čísla. Vloni z matematiky u maturit propadlo 22 (!) procent žáků, o rok předtím to bylo 23 procent. Podotýkám, že se jednalo o žáky, kteří si matematiku vybrali DOBROVOLNĚ, takže se dá předpokládat, že si v ní aspoň trošku věřili. Mimochodem, matematiku si vybralo jen 25.2 procenta maturantů, ostatní volili cizí jazyk - to jen dokládá, jak obávaná matematika je. Jestliže i tato malá skupinka odvážných vojáků tak často selhala, jaké asi budou výsledky, když matematiku budou muset dělat všichni?! Já vám to řeknu - buď maturity skončí katastrofou, protože neudělat maturu a pak případně i reparát je obrovský stres pro každé dítě i rodiče, nebo budou muset být nároky na matematiku tak brutálně sníženy, že už se stejně o matematice ani nebude dát mluvit!

Co s tím? Řeknu to ještě jednou - povinná maturita z matematiky je nesmysl. Já ji třeba miluju, ale nechci matematikou trestat všechny! Neudělat maturitu je obrovská životní prohra - a my této prohře přece nemůžeme vystavit děti, ze kterých by jinak vyrostly třeba vynikající učitelky angličtiny nebo bohemisté nebo jiní úspěšní lidé!

Do budoucna chci předložit návrh úplně jiné podoby maturit, která podle mě bude mnohem férovější, pružnější a modernější. Je částečně inspirován systémem IB, ve kterém studují naše děti (o českou maturitu se u nás v rodině nebudeme ani pokoušet), ale přizpůsoben domácím poměrům.

1. Děti by si vybíraly předměty ze 4-5 skupin, z každé skupiny jeden. Jednou skupinou budou třeba jazyky, další vědy atd., ale také teorie vědění (kritické myšlení), praktické finance pro domácnost a další. Principem je, aby skladba předmětů byla pestrá, abychom z dětí měli přiměřené rozkošatěné osobnosti. Ale zároveň si ve většině případů děti budou moci vybrat předměty, ve kterých jsou dobré. Účelem takové maturity totiž není nachytat žáky na chybách a potrestat jejich slabiny - účelem nové maturity by bylo pomoci dětem najít jejich silné stránky a pomoci dětem k úspěchu. To je základní rozdíl ve filozofii - PROČ učíme, proč zkoušíme.

2. Maturity nesmí být o binárním výsledku udělal-neudělal. Neudělat maturitu je strašlivý životní milník - a jakýkoli systém, který toto trauma způsobí na první pokus cca čtvrtině svých žáků, je špatný systém. Nejde o to, že žáci jsou blbí - jde o to, že systém je evidentně neučí ty správné věci vzhledem k tomu, jak je z nich potom sám zkouší. Zdravý systém může mít maximálně do 5 procent neúspěšných uchazečů - s možností nekonečně mnoha reparátů. Nové maturity by proto byly spíš o bodovém skóre. Z 5 předmětů byste mohli mít řekněme maximálně 500 bodů. Jen minimum nejhorších žáků by neuspělo. Drtivá většina žáků by maturitu dostala (tj. to základní binární rozlišení by bylo pozitivní), o jemnější rozdělení by se (pro zájemce) postaralo číslo. Tj. některé výběrové fakulty špičkových univerzit by třeba přednostně braly žáky se skóre 380 a výš, jinde by se spokojili s 250 body, ale skóre z jazykové skupiny by muselo být aspoň 80. Stejně by se chovali zaměstnavatelé, kteří by se dívali na celkové skóre a třeba na výsledek v pro ně relevantním oboru - ale nikdo by nebyl zcela odstřelen a vynulován proto, že třeba absolutně nemá buňky na matematiku!

Omlouvám, že jsem se tak rozjel! Ale tohle je jedna z těch zásadních věcí. Jestli tohle ministerstvo a zákonodárci nepochopí a povinnou maturitu z matematiky nechají, tak jim to příště pěkně spočítáme!

EDIT: Tento text nevolá po snížení úrovně výuky či maturit! Výuka naopak musí být náročnější a lepší, s tím, jak se čím dál tím lépe placení učitelé budou víc učit, jak učit. Úroveň zvednout musíme, jinak nás všechny nahradí stroje. Tento text volá ne po snadnější, ale po pružnější maturitě - aby víc dětí našlo své silné stránky a uspělo v čím dál složitějším světě.

K textu mě inspiroval skvělý článek na Eduinu, na který mě upozornil můj velký vzor Ondřej Kania. Děkuji.

37 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

K textu mě inspiroval skvělý článek na Eduinu, na který mě upozornil můj velký vzor Ondřej Kania.

Pytlici čtou léty ověřenou metodou cik cak. To znamená, že po titulku následují poslední dvě tři věty. Ušetří si tím plno zbytečné práce a především fůru času.

Jiri Janecek řekl(a)...

Já čtu podobné články metodou cak... Přečtu jen komentáře pana Pytlíka a tak ušetřím ještě více námahy a času.
Děkuji! Pěkný den!!!

P. Vršecký řekl(a)...

"Velký vzor Ondřej Kania". Neměl tady být ten článek včera? Já jen že je už druhého:-) Jinak bych autorovi napsal, že ve skutečnosti samozřejmě volá po snadnější maturitě, byť se takovému označení brání. Já nebyl žádný matematický lumen, ale na dvojku jsem tu maturitu kdysi na nejlepším gymplu v kraji zvládl a žádné noční děsy jsem z toho předtím ani potom neměl a dlouhé dny se biflovat nemusel. A to byla úroveň o světelné roky jinde než dnes. Samozřejmě jsou lidé, kteří maturitu z nejrůznějších předmětů ani dnes nezvládnou. Ale při dnešní náročnosti to jsou tací, kteří na ní prostě nemají, sorry. Každý opravdu mít maturitu nemůže a vo vo votom to je.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná maturita z matematiky se ještě párkrát odloží, aby se celá tato zavržení hodná idea zavrhla. V každém případě všichni zaměstnanci státní správy ve funkci, u které se vyžaduje minimálně středoškolské vzdělání s maturitou, mají mít maturitu z matematiky, a to i zpětně! Když musejí mít všichni maturitu z jazyka, který znají od svých dvou let celkem obstojně. A to i v případě, že hodlají jít studovat třeba informační a komunikační technologie. A nebo matematiku.

Ferda44 řekl(a)...

Tak se mi zdá, že taková maturita z matiky může být časem docela marginální problém.
Jen co nás naplno dostihne budoucnost moderních pedagogických přístupů...

https://www.youtube.com/watch?v=Zh3Yz3PiXZw

Tajný Učitel řekl(a)...

Žáky ať vezme čert, o ty jde až v poslední řadě. Jde o to, že my jsme udělali, byť něco jiného a za jiných okolností, tak oni také musí. Protože my víme a proto určujeme. Hlavy pomazané, z boží vůle tajtrlíci. Maucta.

Eva Adamová řekl(a)...

"Zdravý systém nemůže mít víc než 5 % neúspěšných"

A kde dotyčný přišel k názoru, že to co se odehrává na maturitních oborech v tomto státě je zdravý systém? Vždyt na některé maturitní obory už berou i propadlíky ze základek, kteří sice mají dokončenou devítiletou docházku, ale nemají úspěšně ukončené základní vzdělání. Skolský zákon to bohužel umožnuje. A že tito jedinci nemají šanci zmaturovat, ředitele nijak netrápí, hlavní je, že na ně budou po dobu studia pobírat penízky. On pan Kania některé věci vůbec netuší, ono je také někdy opravdu lepší nevědět.

Pavel Doležel řekl(a)...

Myslím, že pan marketingový specialista a autor reklam, by měl pochopit, že jeho matematické exkurze opravdu nejsou dostatečnou kvalifikací pro určování minimální úrovně znalostí matematiky maturanta.

Vít Tomis řekl(a)...

Navrhuji misto "povinna maturita z matematiky" rikat "povinna maturita z ciziho jazyka". Mozna nekteri externi odbornici to lepe snesou.
Dale se pripojuji k navrhu zrusit maturitu z ceskeho jazyka.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Návrh rozšiřuji na zrušení povinné maturity úplně.

Pavel Doležel řekl(a)...

Maturita je povinná?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Maturita je povinná?

Pro zábavný, nezkažený život bez katastrof je žádaná téměř bezpodmínečně.
Bez maturity hrozí nuzota a zatracení. Nebo lépe, bez papíru o maturitě...

Pavel Doležel řekl(a)...

“Jde o to, že my jsme udělali, byť něco jiného a za jiných okolností, tak oni také musí. Protože my víme a proto určujeme. Hlavy pomazané, z boží vůle tajtrlíci. Maucta.”

Voni maj nějakou úctu? To se mi nechce věřit. My nevíme, ví tajnej šašek. A jak my víme, že von ví a my nevíme? No protože von to tvrdí. Hlava pomazaná. A kdo jí pomazal? No sama se pomazala. A ještě se v tom vyválela. Škoda, že to pomazání prakticky nikdo nerespektuje.

komenský řekl(a)...

Pokud bude chodit na střední školy zakončené maturitní zkouškou 80% vycházející populace ze ZŠ TAK SE NEMŮŽEME DIVIT ŽE 20-30% DĚTÍ NESLOŽÍ ZÁVĚREČNOU MATURITNÍ ZKOUŠKU to je přirozený výběr ty děti na tento typ zkoušky prostě nemají a nemohou jí složit. Pokud ,,ano!!! tak ÚROVEŇ MATURITNÍ ZKOUŠKY SPADLA POD ÚROVEŇ ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY NA UČEBNÍCH OBORECH
Na tom nezmění nic slavný EDUIN a nebo CERMAT. Opravdu nevím proč tyto dvě soukromé společnosti dotuje MŠMT?????????????????

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nevidím žádný důvod, aby nebylo možné ukončit středoškolské vzdělání prostě tím posledním vysvědčením.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nevidí jediný důvod, proč by nemělo být možné ukončit jakékoli vzdělávání potvrzením, že uvedená osoba byla po uvedenou dobu žákem školy.

Josef Soukal řekl(a)...

Pokud tím důvodem není nivelizace pojmu středoškolské vzdělání a maturita, což se reálně děje.

Jiří Kostečka řekl(a)...

„Žáky ať vezme čert, o ty jde až v poslední řadě.“

Nikoliv, Tajný Tajtrlíku. Čert ať vezme systém, který umožňuje vzít na střední školu každého, kdo prošel dveřmi a uměl se podepsat. Čert ať vezme systém, který namísto mistrovských zkoušek nutí legislativně skládat maturitu i ty, kteří na ni nemají co do intelektuálních ani morálně-volních předpokladů. Čert ať vezme idioty, kteří tenhle systém vymysleli a poslali tím vzdělanost národa do kytek.

Jiří Kostečka řekl(a)...

A ještě potvrdím slova pana Vršeckého. Také jsem složil maturitu z matematiky za dvě a také na tehdy špičkovém (pražském) gymnáziu. A to jsme tam měli kromě základů infinitezimálního počtu, matic, analytické geometrie, goniometrických funkcí i výživnou stereometrii aj. (prostě komplet starý dobrý Polák, díky za něj, naučil mě myslet). Potřeboval jsem tu dvojku kvůli přijímačkám na FFUK (vyžadovali vyznamenání) a naučit se to dalo. Stačilo mít normální IQ a neflákat se. Na chvalitebnou spočítat toho Poláka. A na dostatečnou? S přehledem i bez Poláka, jen dávat pozor v hodinách a vypracovávat DOMÁCÍ ÚKOLY. (To pro Tátu Parťáka, až se bude za dvanáct let zase rozčilovat.)

Úplně totéž platí opačně pro matematicky nadané studenty ohledně češtiny a cizích jazyků: chce to mít něco v hlavě a pak už jen nekašlat na učení. Slovíčka sama do hlavy v patnácti nevlezou.

Ovšem když není ani jedno, ani druhé, ani oboje, vystartují obránci nebohých, vystartují neziskovky (i ziskovky), vystartují pseudohumanisté, a šup: snižme úroveň maturity, aby ji "dal" každý blbec. Nebo maturitu pro jistotu - aspoň z té matematiky - rovnou zrušme, když zrušit ji též z češtiny a cizího jazyka by přece jen asi bylo trochu moc.

Tajný Učitel řekl(a)...

Přesné. Já za starých zlatých mladých let udělal tu opravdově těžkou -školní a úplně jinou- maturitu z Ma, Pepa Jarošů taky-a proto dnes musí všichni středoškoláci dělat cermatesty. Lebo tak to má byť. Logika nezvratitelná, motiv jasný.

Eva Adamová řekl(a)...

A víte z čeho Vy Tajnej angličtináři máte takový strach? Rekla bych, že z toho, že až budou z angličtiny maturovat povinně i "studenti" na nástavbách a mnozí lemplové a skoro propadlíci se základek na dalších maturitních oborech, kteří nejsou schopni zmaturovat z angličtiny ani z němčiny, a tak v zoufalsví volí matematiku, která jim připadá schůdnější, tak rapidně stoupne neúspěšnost u maturitního testu z angličtiny, zatímco u matematiky i možná klesne. A svatozář angličtinářů bude v pyheli. A nedejbože, aby k tomu ještě Cermat s MŠMT posunuli hranici úspěšnosti maturity z angličtiny ze směšných 44 % výše tak, aby to opravdu odpovídalo deklarované úrovni B2. To by se teprve ukázalo, cože jste slabé žáky ze základek vlastně doučil.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Budu se opakovat, ale musím: pokud si střední škola lemply na maturitní obory nabere a nechá je dojít až k maturitě, ať raději mlčí.

Tajný Učitel řekl(a)...

Paní Adamová, bez obav. Ti dva tří žáci z ročníku, kteří se dnes hlásí na státní matematiku, angličtinu udělají. A pokud ne, neúspěšnost nestoupne "rapidně". Co stoupne dramaticky, bude neúspěšnost v matematice, čehož výsledkem budou vyhozené peníze poplatníků na studium tisíců žáků, kteří budou v luftě s neukončeným sš vzděláním, kvůli tomu, že se pár duševně pošramocených elitářů rozhodlo, navzdory zkušenostem ze zahraničí a zdravému rozumu, že matika v cermat podání je to pravé síto.

Eva Adamová řekl(a)...

A jakým nedopatřením se vám prosím vás na škole přihodilo, že vám z matematiky maturují jen dva tři žáci? Ze by se vám přece jenom na vaší zázračné tajné střední škole se zázračnými tajnými učiteli nepovedlo je tu zpropadenou matematiku naučit od úplných základů zanedbaných darebnými matikáři na základkách až po derivace a limity? Nedávno jste přece tvrdil, že to není žádný problém, že vy jste na takové zázraky ti praví machři.

P. Vršecký řekl(a)...

Tajnej, vy jste odhalil naše motivy? Tak sem s tím! Je obecně známá věc, že někdy i slepé kuře najde zrno, tak to zkuste. Když nic jiného, pobavíte jako skoro vždy. Vy jste totiž dokonalý antikompas. A jen pro úplnost - na vaší maturitu z matiky bych nevsadil ani zlámanou kačku, Kdo ví, kde a jak vám tu maturitu namazali. Asi dobře víte, proč se stydíte za svou identitu.

Josef Soukal řekl(a)...

Duševně pošramocený... to už je podruhé, co mi Tajný pomohl s jeho charakteristikou.
A snad bych ještě dodal: Tajného plivání na ostatní je úměrné jeho neschopnosti obhájit, proč by se měly pojmy jako středoškolské vzdělání a maturita pružně posunovat (snižovat) podle žáků a rozhodnutí samozvaných rozhodčích, kteří se elitářsky domnívají, že o vzdělávání nemají rozhodovat ti, kteří něco vědí, ale ti, pro které je pilířem vzdělávacího procesu nikoli dosažení rozumných výsledků, ale permanentní zohledňování.

Tajný Učitel řekl(a)...

Kdo jsou ti "kteří něco vědí" Soukale? Vy a váš spolek laťkařů? Učitelé evidentně ne. Pokud vám ani po letech vysvětlování nedošlo, že zkoušky v gesci škol umožňovaly vyšší (viz Kostečkova legendární maturita z matematiky), nikoli nižší náročnost, pak už nevím jak bych to vysvětlil. Obrázek sem nakreslit nemohu. Ostatně vy sám a mnoho vašich nostalgických spolu-centralistů jste maturovali školně a vidíte jak dech beroucí kapacity z vás dnes jsou.

Vršecký. Váš motiv je jasný. Ubohost ducha a zášť.

Josef Soukal řekl(a)...

Tajný chudinko, psal jsem o vaší posedlostí zohledňováním, k tomu v odpovědi ani ťuk. Psal jsem o "pružném" nastavování úrovně vzdělání a maturity směrem dolů, o tom zase ani ťuk - co byste taky mohl říci, že; ale aby se něco dělo, tak najednou starost o ty, pro které je dnešní maturita příliš snadná. Vám to křiváctví prostě proudí přímo v krvi. Takže ještě jednou něco, co zaslepenci vašeho typu nejsou schopni strávit, byť to už zřejmější být nemůže: Když nic jiného, tak maturitní data ukazují, že maturity v gesci školy často negarantují vůbec nic - bohužel. Stačilo nerušit vyšší úroveň, a k tomu další věci, nebudu je zde opakovat.
A o češtině se snad spolu bavit nebudeme. Já se také nesnažím autoritativně vyslovovat k něčemu, o čem nemám ani páru. Vašich vyjádření k matematice se to evidentně týká také, a to zde diskutují tací, kteří s vámi mají boží trpělivost.


Josef Soukal řekl(a)...

Ještě snad k tomu, co vím: Vím to, že za dnešním stavem středního školství stojí nezodpovědnost a zištnost. Nechat rozbujet střední školství bez ohledu na výsledky vzdělávání, nivelizovat maturitní vysvědčení, snažit se zamezit získání hodnověrných dat, z nichž by bylo možné učinit relevantní závěry, to vše je důsledkem snahy vydělat na poptávce po maturitním vysvědčení a také nezodpovědnosti: Ono totiž za "vyrábění" maturantů jak na běžícím pásu těžko někoho pohnat k zodpovědnosti. Kdyby byl Tajný a podobní jedinci řemeslníkem, tak by ho za výrobky podobné kvality prostě hnali svinským krokem. Takhle on ještě svinsky napadá jiné.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Tak ještě jednou, když už máme tu svatou trpělivost: Se současnou podobu maturity nemají ti, kdo připravovali původní verzi, téměř nic společného. V dnešní paskvil a kočkopsa se nová maturita zvrhla po nechutné, ostudné mediální masáži v r. 2012 a zbabělém zrušení dvou úrovní tehdejším ministrem školství Fialou. Jsem přesvědčen, že velkou chybou bylo i to, že se vyšší úroveň ve společné části neukládala gymnazistům povinně a ostatním středoškolákům volitelně. Logicky: na jazyky i matematiku je na G vyšší dotace a také náročnější RVP; a počítá se s tím, že na tenhle typ školy by se měli hlásit zájemci s alespoň základními předpoklady ke studiu akademického typu. No, měli by se...

Za druhé: Není naprosto pravda, že školní maturita měla před zavedením nové maturity obecně vyšší úroveň. Mám dokola líčit tehdejší tragikomické situace, kterých jsem byl mnohokrát svědkem jako třídní nebo předseda maturitní komise? Mám dokola vzpomínat maturit, kdy třídní v pohodě a podle rozpisu zkoušela v paralelce biologii ve stejné době, kdy žáci její třídy maturovali ve vedlejší místnosti a ona pak suverénně hlasovala, třebaže u toho vůbec neseděla? Máme odhadovat, kolik maturitních vysvědčení bylo v minulosti vydáno neprávem, ale i naopak, kolik maturantů bylo chybnou klasifikací poškozeno? Bez možnosti jakékoli kontroly - odvolání končila stereotypně zamítnutím. Dnes existuje u společné části trojstupňová kontrola případného omylu examinátora; a pokud by se ústní zkoušky nahrávaly jako u IB, měli bychom konečně zajištěnu slušnou objektivitu. Jenže tohle je česká země, takže se jde cestou nejmenšího odporu a halí se to do politicky korektních frází.

A k těm nastavovačům latěk: ono to, Tajnej, tak trochu vychází ze života. Nebo vy jste sám sobě nikdy laťky nenastavoval? No - alespoň maturitu snad máte, když učíte...

Tajný Učitel řekl(a)...

Co k tomu dodat pánové? Snad jen že pokud na vaší alma mater školní maturita "nic negarantovala", pak nevím, kde berete tu drzost stavět se do rolí kapacit. Spíše než centrální nahrávané zkoušky, byste měli propagovat opětovné prozkoušení všech, kteří maturovali před zavedením nové maturity. Ti, kteří by odmítli, by museli vrátit diplomy, jelikož byli na vš přijati na základě papíru, který "nic negarantoval" (a jedna členka komise prý u zkoušení vůbec nebyla).

Státní maturita negativně ovlivňuje celé středoškolské vzdělávání. Nejen, že visí nad hlavami žáků jako obrovský strašák a bič, kterým každý špatný kantor nad jejich hlavami často zapráská, ale k horšímu změnila celou filozofii vzdělávání. Bez ní by přestalo být středoškolské studium čtyřletou nervózní přípravou na jeden výkon na jeho konci.

http://www.rodicevitani.cz/skola-a-ucitele/maturita/pedagog-a-blogger-robert-capek-svet-bez-statni-maturity-by-byl-po-vsech-strankach-dobry-vysvetlim-vam-proc/

Datel řekl(a)...

Co dodat TU? Klidně a hned. Současné maturity jsou jen a pouze k smíchu a je jedno o jakou se jedná.

Josef Soukal řekl(a)...

Tajný, my jsme maturovali ještě v dobách, kdy její složení nezohledňovali jedinci vašeho typu, s svoji odbornost nestavíme na maturitě, takže opět jen ubohé křivé štěknutí na ty, s nimiž nedokážete diskutovat jinak.
A neomylně jste si vybral text, jehož autor má s vámi mnoho společného - jen se nestydí podepsat - např. právě o státní maturitě prakticky nic neví, smysl certifikace evidentně nechápe, ale o to autoritativněji a útočněji vystupuje.

P. Vršecký řekl(a)...

Eee? Tajnej, je vám dobře? Tak si to zrekapitulujeme. Nejdřív tady obdivovatel Kanii napíše článek, kolika desítkám tisíc dětí zničí povinná maturita život, protože jí neudělají (nevysvětleno), systém má mít maximálně 5% odpadu (proč ne třeba 3 nebo 10 nevysvětleno). Já reaguji komentářem, že v dobách mojí maturity, kdy náročnost byla mnohem větší, jsem bez problémů odmaturoval z matiky za 2. Z kontextu je jasné, že tím naznačuji, že dnešní maturita z matiky zas až takový strašák nemůže být. Pan Kostečka se přidá se svou zkušeností maturity z matematiky. Vy reagujete tím, že znáte naše motivy a když se vás na ně dotážu, dozvím se, že motivem je moje ubohá osobnost a zášť (tady jsem nepobral, ke komu má být ta zášť). Navrch melete něco o státní maturitě, cermatestech, jak je tedy evidentní, že je lepší školní než státní maturita....Vy si buď děláte legraci, nebo jste na drogách, jiné vysvětlení nevidím. Mně je úplně u zadku, jestli maturita bude školní nebo státní, ale chápu, že když šla kvalita té školní úplně do kopru, stát musel reagovat. Dnešní podoba jednoúrovňové maturity je pro gymply je k smíchu a přidávám se k Datlovi. Maturitu z cizího jazyka, češtiny a dnešního nástupce občanské výchovy bych složil určitě kdykoliv, na zopakování matiky na solidní trojku by musel bohatě stačit týden. Kdo tuhle "laťku" nepřeleze, musí závadu hledat na vlastním přijímači.

P. Vršecký řekl(a)...

Povinná maaturita z matiky, samozřejmě.

Pavel Doležel řekl(a)...

Co dodat? Blbeček.

Jiří Kostečka řekl(a)...

1. „Na vlastní kůži jsem zažil, že rozdělení matematického talentu je extrémně nerovnoměrné. Ale zároveň jsem si taky všiml, že těch 5-10 nejzářivějších malých géniů zase mělo šokující díry v jiných oborech – přes oslnivou inteligenci prostě fyzicky nebyli schopni mluvit anglicky nebo i jen vyjádřit se srozumitelně česky.“
„Talenty dětí jsou tak různorodé, že je přímo zločin je chtít všechny srovnat do latě a krutě změřit ve všem.“
– Mhm. Takže podle téhle logiky smějí středoškoláci povinně maturovat jen z těch předmětů, pro něž mají vlohy, jinak je „krutě srovnáváme do latě“.
A jen tak mimochodem, pane aktivisto, existuje i něco jako talent jazykový, takže „oslnivá inteligence se ani omylem netýká jen malých géniů matematických.

2. „Účelem takové maturity totiž není nachytat žáky na chybách a potrestat jejich slabiny – účelem nové maturity by bylo pomoci dětem najít jejich silné stránky a pomoci dětem k úspěchu. To je základní rozdíl ve filozofii – PROČ učíme, proč zkoušíme.“
– Mhm. Takže podle téhle logiky by u necentrálních maturit měly být zkušební otázky cíleně šity a zadávány na míru konkrétního maturujícího a zkoušející by se musel úzkostlivě vyhýbat okruhům, v nichž kandidát projevil během uplynulých čtyř let lenóru a slabotu. A kdyby se nedejbože měnil vyučující v pololetí 4. ročníku, je novopečený examinátor povinen obstarat si portfolio silných a slabých stránek maturanta; pro tento případ ovšem musí každý vyučující pochopitelně takové portfolio na jedenkaždého žáka průběžně tvořit. Je to přece jeho pedagogická povinnost – jinak budou u maturity ničeny mladé životy.

3. K IB: Učil jsem Diploma Programme osm let a nepamatuju si, že by se v něm nabízela maturita z praktických financí pro domácnost. Zato si velmi dobře vybavuji, jak se i mnozí vynikající studenti hroutili z náporu, který na ně požadavky IB kladly. Podrobný výklad, který by uvedl na pravou míru nesmysly hlásané panem Jarošem (a zjevně úmyslně, když jeho děti IB studují a on tedy musí vědět, co to obnáší), by vydal na samostatný článek – zájemci vizte pro začátek http://www.ibo.org/programmes/diploma-programme/curriculum/.
IB model je u nás naprosto nepoužitelný, a to i při autorem hlásaném přizpůsobení našim podmínkám. Co ale použitelné je, a taky na to už pár let upozorňuji, jsou tři základní evaluační principy, na nichž je IB maturita postavena: 1. centrální hodnocení VŠEHO, včetně ústní zkoušky konané na domácí škole; 2. s tím související nahrávání ústních zkoušek na audiomédium a posílání těchto nahrávek do IB centra; dvě úrovně (DVĚ ÚROVNĚ!).

Autorova pravice neví, co dělá levice, pan Jaroš si odporuje v základních věcech. Bohužel takoví hlasatelé bludných cest dokáží svým halasným křikem oblbnout přinejmenším tu část veřejnosti, které je vzdělanost národa šmafú a kterým jde jen o to, aby ten jejich nějak prolezl a to lejstro dostal.

Okomentovat