15.4.18

Marie Škardová: V české škole se setkávaly s ústrky, v Anglii plánují vysokou

Edita Stejskalová se do první třídy těšila. Ve školce žádnou odlišnost nevnímala, ve škole však poprvé tvrdě narazila. „Zajímavé na tom bylo, že na mně nebylo na první pohled poznat, že jsem Romka, a změna nastala ve chvíli, kdy mě do školy doprovodil můj otec. Chování učitelky se začalo velmi prudce měnit. Byla jsem šikanovaná, posadila mě dozadu a vybírala mi jako spolusedící problémové děti. Stávalo se, že mě paní učitelka v hodinách bila,” vypráví aktivistka za romská práva Edita v dokumentu Evropa: Na kterých dětech záleží?, jehož cílem je zdokumentovat zkušenosti romských dětí z České republiky a Slovenska, z nichž některé emigrovaly do Velké Británie a zapojily se do tamního vzdělávacího systému.
Z článku na HateFree.cz vybíráme:

„Nastala první třída, kdy jsem se už chystala do školy a s mamkou jsem počítala a psala. Tak jsem šla do školy a měla jsem tam kamarádky, protože jsem byla světlejší. A potom jsme měli hodinu hudební výchovy a tam se nás učitelka ptala, odkud pocházíme. A já jsem řekla, že jsem Romka a všichni začali řvát ,fuj’. Potom, když jsme se měli zařadit do dvojiček, tak všichni ,fuj, s tebou nebudu, ty jsi Cikánka, fuj, Cikánka černá,’ takže jsem tam byla sama vzadu,” popisuje Leona. „Když jsem přešel kvůli fotbalu na sportovní školu, byl jsem tam jediný a do černých mi nadávali hodně. Třeba mi shodili z ničeho nic učebnice, co jsem měl na stole. V šatně mě pošťuchovali. Když jsem šel za učitelkou, tak mi řekla, že nemám žalovat a neřešila to nijak,” vypráví také Roman. „Tady v České republice máte jen dvojí řešení. První je, že to prostě vydržíte, musíte se dívat na to, jak vaše dítě trpí, stydí se, nechce do školy a v té škole mu nikdo nepomůže. Nebo většina romských dětí a rodičů dělá to, že to vzdají a dají dítě na speciální školu. Tam je učení pomalejší a děti se tam nenaučí, co by měly, a pak nemohou na střední školu,” vysvětluje Stejskalová.
6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stávalo se, že mě paní učitelka v hodinách bila

Bila? A to nějak systematicky, a nebo nahodile? Při jaké příležitosti? A co ostaní učitelé? A především, co inspekce?
Vypadá to, že zatímco v běžné škole jsou děti šikanovány, tak ve škole speciální nejsou pro změnu zase vzdělávány. Proč se tedy nezkusí zdejší školy alternativní? Třeba nějaká waldorfského typu s prvky motessori podle daltonského plánu, a nebo nejlépe škola scio. Než se vyrazí do té Kemridže?

P. Vršecký řekl(a)...

Nenávist zdarma ještě existuje? Já před časem četl, že už do toho stát sypat přestane. Zřejmě se přisáli jinam. Ta historka, jak jí učitelka tloukla, já vám nevím... Možné to samozřejmě teoreticky je, i mezi učiteli se může najít jedinec s duševní poruchou, ale příčetný jedinec tohle neudělá. Je mu totiž jasné, že i kdyby měl k záhlavci důvody sebevětší, okamžitě se rozječí celý lidskoprávní průmysl. Ani Británie ovšem není pro tuhle "pronásledovanou" menšinu samospasitelná. Kamarád státní zástupce mi říkal, že se setkal s celou řadou případů Cikánů, kteří ač tam odešli jako děti předškolního věku, dopadli naprosto stejně, jako jejich soukmenovci tady (bez práce, vzdělání, sociální dávky a kriminalita). Tady je to vylepšené tím, že když je v tom lidskoprávním ráji začne pálit půda pod nohama, ještě rádi se vrátí sem. Nic ale proti pozitivním příkladům! Pište a mluvte ovšem ne o těch, kteří nějaké studium plánují, ale o těch, kteří opravdu něco vystudovali a normálně fungují. Normálním fungováním myslím práci vytvářející hodnoty, ne angažmá v lidskoprávním byznysu a vyráběním umělých kauz.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Šílená snůška polopravd.
1/ neexistuje žádný méněcenný vzdělávaci program
2/ učitel nikdy nesmě sám dovést dítě na diagnostiku
3/ k přeřazeni za praktickou školu je nejméně třicet let podmíněno podpisem rodičů
4/ nikde jsem se nedočetla o vysokoškolsky vzďlaných Romech v ČR. Vždyť jsou, tak proč nejsou zminěni?
5/ Šikana je hnusná. Je i mezi neromskými žáky. A taky je šikana opačná, Romové šikanuji neromy. Kde se o tom autorka zmiňuje?
Na FB tento článek vyšel před dvěma dny. Nejméně čtcři učitelky tam popisují, v jak vzdělanostně zbídačeném stavu se ji žáci vracejí z Anglie. Podivná zkušenost.
Pokud jsem měla moznost zjistit, tak romští žáci chodí v GB do škol pro emigrnaty. Tyto školy jsou ještě na nižší úrovni vzdělání než naše bývalé zvláštni školy. Jen se tam tak holt nejmenují.

P. Vršecký řekl(a)...

Proč se tedy nezkusí.....No protože se neodchází kvůli vzdělání (úroveň vzdělání pro děti imigrantů trefně popsala paní Karvaiová), ale kvůli výši sociálních dávek, která je v Británii mnohem vyšší. Až v Británii sníží sociální dávky, popisovaný exodus českých Romů či Cikánů ustane. Ze stejného důvodu právě sem proudí příslušníci téhle minority ze Slovenska i dalších východních států EU.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky zaujako, jak ta děvčata a chlapci pěkně hovoří po anglicky, zatímco tady jsou mnohdy děti nuceny navštěvovat segregované přípravné třídy, aby se naučili česky.
Z vkusného a decentního oblečení studentů by si měla vzít příklad zdejší mládež komplet!

poste.restante řekl(a)...

Až začnou romští aktivisté dokumentovat i ústrky, kterých se dopouštějí romské děti na romských spolužácích a také na neromských dětech a učitelích, pak je začnu respektovat.
Problém je totiž v tom, že majorita je dokumentovat "nesmí".
To by totiž byla diskriminace, že?

Okomentovat