11.4.18

Kristýna Novotná: Kde Babiš objevil 170 miliard? Patnáct na ministerstvu školství, 22 na zemědělství, vyplývá z analýzy

Až desítky miliard korun nevyčerpaly některé resorty ze svých plánovaných rozpočtů. Největším rekordmanem je ministerstvo pro místní rozvoj, které si za posledních deset let může nárokovat přes 32 miliard korun. Miliardové částky má nedočerpané také resort zemědělství či školství, a to ve výši 22 miliard a 15 miliard. Vyplývá to z přehledu ministerstva financí, který získal server iROZHLAS.cz. Obsahuje nespotřebované výdaje v celkovém objemu 170 miliard korun, které v rozpočtu „našla“ vláda Andreje Babiše. Jde však o fiktivní úsporu, která není finančně kryta, jak už dříve v souvislosti s nároky z nespotřebovaných výdajů ministerstev upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.


Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

Andrej Babiš i ministerstvo financí se kritice brání. Podle nich přesuny nevyčerpaných peněz nebudou mít dopad na současné rozpočty. „Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol,“ uvedl.

To však z reakcí některých institucí, které server iROZHLAS.cz oslovil v návaznosti na vládní tabulky s přesuny peněz na jízdné, není úplně zřejmé. „Naše instituce bude muset přehodnotit nákupy a pokrátit některé položky provozu například u nákupu drobného majetku nebo spotřebního materiálu,“ uvedl například mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivo Mitáček.

Nevyčerpané prostředky by měly jít podle Andreje Babiše a ministerstva financí vedle slevy na jízdné také třeba na opravy silnic nebo zmírnění škod způsobených suchem a mrazem.Žádné komentáře:

Okomentovat