3.4.18

Jitka Polanská: Narážím na konzervativní rodiče, říká učitel Bohuslav Hora

Jak zapojit do výuky informační technologie a proč využívat Wikipedii, vysvětluje oceněný učitel Bohuslav Hora. Učí na malém městě, kde nad jeho metodami konzervativní rodiče kroutí hlavou. Dějepisář a informatik je ale překvapil. V nultém ročníku české varianty mezinárodní učitelské soutěže Global Teacher Prize získal třetí místo.

Z rozhovoru v Lidových novinách vybíráme:

LN Co je vlastně klíčová učitelská kompetence? Co to znamená, umět učit, být dobrým učitelem?

Dá se na to dívat z různých stran a každý asi uvidí něco jiného. Já vidím základ svých kompetencí v zájmu o to, co zajímá žáky. Kolem toho pak výuku připravuji. Děti nejsou nepopsaný papír. Učitel musí umět improvizovat. Hodina se vám neustále proměňuje pod rukama. Je třeba umět rychle reagovat. Aha, tohle vás zajímá, tak to pojďme prozkoumat. Já o tom sice nic moc nevím, ale můžeme si to společně zjistit, zdroje jsou kolem nás. Vím o téhle knize, přinesu ji a jedeme. Učitel je jakýsi garant obsahu a výběru zdrojů. Diriguje orchestr podle not, které ještě nejsou napsané.

LN Učíte běžné děti na běžné veřejné škole?

Ano, v Plané nad Lužnicí, kde od roku 1994 žiji. Planá nad Lužnicí je na Táborsku, je součástí táborské aglomerace. Před svou současnou štací jsem učil na Základní škole Mikuláše z Husi v Táboře. Až do roku 2005. Pak mi volala současná paní ředitelka, jestli bych nešel učit informatiku sem k nám do Plané. Potěšilo mě, že o mě stojí, a roli hrálo taky to, že v Táboře slučovali školy, včetně té mé. Vlastně tam proběhla jedna z prvních optimalizací. Z osmi státních základních škol udělali čtyři. Školy nebyly kapacitně zcela naplněné, město Tábor jakožto zřizovatel chtělo ušetřit peníze. Podle mě jich tolik zase neušetřili, každopádně chtít ušetřit na ředitelském platu není podle mě šetření na správném místě. Vydržel jsem tam ještě rok a pak jsem se změnou ředitele ve škole, kde jsem učil, změnil působiště a šel učit do školy v místě bydliště. Vlastně mě nadchla představa, že budu mít školu kousek od domu.(...)

LN Jaké jsou dnešní děti?
Pořád stejné.

LN Vážně? A nezměnily se pod vlivem technologií?

Svým způsobem asi ano, ale na druhou stranu nám taky v dětství říkali – nekoukejte na tu televizi, budete mít díru do hlavy. Radši si čti, nabádali nás. Dnes je to to samé: Ať čtou děti knihy! Podle mě se obecně čte hodně, jde spíš o to, co, v jaké kvalitě. Tam je prostor pro působení učitele: Ukážu ti, co ještě bys mohl číst zajímavého, o čem ještě nevíš. Nejde o to, vnutit dětem Babičku. Proč by nemohly číst komiks? To není žádný primitivní žánr. Můžou ho ostatně i vyrábět.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

nad jeho metodami konzervativní rodiče kroutí hlavou

Dítka si budou muset ty svoje rodiče trošku srovnat.

Okomentovat