11.4.18

Jana Pavlíčková: Valachová kryla zneužití chlapce, tvrdí starosta Chrastavy. Žádá trest

Starosta Chrastavy a senátor Michael Canov poslal na ministerstvo školství otevřený dopis, ve kterém žádá prověření postupu bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové a jejího náměstka Václava Pícla. Tvrdí, že věděli o zneužívání dospívajícího chlapce v chrastavském ústavu, nic neudělali a případ kryli.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Michael Canov naráží na případ pohlavního zneužití třináctiletého, mentálně postiženého chlapce v dnes už bývalém výchovném ústavu v Chrastavě. Že ho znásilnil o dva roky starší chovanec, který s ním sdílel pokoj, prokázal minulý týden soud v Hradci Králové. Pachatele odsoudil podmíněně na sedm měsíců.

„Tím to ale nesmí skončit. Musí být potrestáni i ti, kteří dopustili totální rozvrácení fungujícího systému v ústavu, což pak umožnilo, aby jeden chovanec znásilnil druhého. Skandál je o to větší, že příslušní lidé se to snažili ututlat,“ tvrdí Canov.(...)

Kateřina Valachová si Canovova ostrá slova nechce nechat líbit.

„Důrazně se ohrazuji vůči účelovému a děravému vykreslení událostí senátorem Canovem. Naopak,výchovný ústav jsem se rozhodla zrušit, a to na základě zjištění nezávislých kontrolních institucí i na přímou výzvu pana Canova. A i když je všeobecně známý naturel pana Canova, tak vzhledem k jeho sprostým a odporným nařčením na moji adresu, která se mě dotýkají jako ženy i matky, na něho podám trestní oznámení pro pomluvu příslušnému státnímu zástupci,“ reagovala.

Canov si z toho nic nedělá. „Jen ať to klidně udělá. Vše, co tvrdím, je doloženo. Paní Valachová to nechala zamést pod stůl a přes svou mluvčí ještě postup ředitelky ústavu omlouvala. Nechápu, na co si chce stěžovat, když i soud potvrdil, že k pohlavnímu zneužití chlapce došlo. Ale ten chovanec, který to udělal, není jediným viníkem,“ trvá na svém Canov.

2 komentáře:

P. Vršecký řekl(a)...

Každému doporučuji přečíst zdrojový článek, člověku se až nechce věřit, jaká exotka Valachová je. Kauza má dvě roviny, a to politickou a trestněprávní. Cpinová, kterou Valachová jako prozatimní ředitelku dosadila (a která pak řídila příslušné zařízení tak dobře, že bylo nakonec raději zrušeno) je taky z Brna, stejně jako Valachová. Takže s pravděpodobností hraničící s jistotou půjde o další kamarádku Valachové, něco jako ta náměstkyně, která s předsedou ČMFS Peltou při společném sexu domlouvala rozdělování dotací ve sportu (trestní stíhání běží). V každé normální zemi by už to stačilo na rezignaci ministryně, ale tady jsme v Čechách a pro Valachovou plně platí, že drzé čelo je víc než poplužní dvůr. V trestněprávní rovině je pohlavní zneužití v základním odstavci tedy podle § 187 odst. 1) tr. zákoníku závažný trestný čin s trestní sazbou jeden rok až osm let odnětí svobody (velké rozpětí je dáno mnoha možnými způsoby, kterými je možno příslušný skutek spáchat, zdaleka nemusí jít jen o soulož). Neoznámení tohoto trestného činu NENÍ, na rozdíl od řady jiných trestných činů, trestné. Že ale příslušný poznatek neoznámí policii ředitelka zařízení, toto bagatelizuje a Valachová to ještě omlouvá tvrzeními, které vyvolávají pochybnosti a její způsobilosti k právním úkonům....Tady lze žasnout, že nezareagoval rázně předseda vlády. Ačkoliv žasnout - když si uvědomíme, kdo tuhle vládu vedl, tak žasnout by bylo na místě spíš v případě, kdyby naopak rázně zareagoval. Politické dějiny si budou Bohouška Sobotku zřejmě pamatovat jen jako poskoka advokátní kanceláře dr. Radka Pokorného. Vůbec bych se nedivil, kdyby tam nakonec Bohuš nastoupil jako koncipient, však je taky vystudovaný právník z Brna, stejně jako Valachová. Můžeme dnes žasnout nad počínáním některých ministrů ANO, ale jen do chvíle, než si uvědomíme, jak si počínali ministři ČSSD. Viz nejenom Valachová, ale třeba i Marksová (aktuálně mediálně propíraný miliardový tunel v IT zakázkách ministerstva).

Zdeněk Nutz řekl(a)...

A kdo to trestní oznámení konečně podá? Starosta Chrastavy? Najde tu odvahu bojovat s větrnými mlýny? Přeji hodně pevné nervy!

Okomentovat