10.4.18

iDNES.tv: Škola je jako vězení, řekla v Rozstřelu propagátorka unschoolingu

„Děti by se měly samy rozhodnout, jestli budou chtít chodit do školy,“ uvedla v diskusním pořadu Rozstřel spoluzakladatelka iniciativy Svoboda učení Zdeňka Staňková, která propaguje takzvaný unschooling, podle kterého si děti mají samy určit, co se kdy naučí. O otázkách vzdělávání diskutovala s ředitelem soukromého gymnázia Jana Palacha v Praze Michalem Musilem.
Z doprovodného článku v iDNES.cz vybíráme:

Staňková si myslí, že i malé dítě samo ví, co je pro něj dobré a co špatné, a proto by se mělo samo rozhodovat, co se chce nebo nechce zrovna učit, nebo jestli bude chodit do školy, která podle Staňkové bere dětem čas na hraní.

„Děti se neustále učí od sebe navzájem. Nenaučit se číst by byl v naší společnosti založené na psaném textu výkon. Cílem vzdělávání pro mě je, aby moje dítě bylo šťastné a spokojené. Jestli vyroste a bude uklízet a bude spokojené, jsem s tím v pohodě. Pokud bude chtít dělat něco jiného, bude vědět, že za tím může jít a být tím, čím si usmyslí,“ dodala.

Musil je prý sám velký liberál a koncept unschoolingu by podle něj měl být legální. „Mnohokrát jsem zjistil, že se dítě samo bez tlačení někoho jiného pustilo do vzdělávacích činností, nad kterými jsem kroutil hlavou. Jsme pragmatici, alternativní vzdělávání si neumíme představit. Pokud rodiče chtějí dát dítě do alternativní školy, měli by tomu ale přizpůsobit životní styl celé rodiny,“ uvedl Musil.

„Jsem přesvědčený, že existují školy, které pořád pokračují v tom, na co jsou zvyklé. My studenty vedeme k tomu, že vzdělávání nekončí vysokou školou a musí mít vnitřní potřebu ve vzdělávání pokračovat,“ uvedl.

Nebezpečí pro školství podle něj představuje to, že ho řídí nekompetentní lidé. „Když se prosazoval kariérní řád, vadilo mi, že ministerstvo školství nevěří ředitelům škol, že profesionálně zvládnou svoji roli. Říkali, že budou kantory vzdělávat seshora, že se o to musí sami postarat místo ředitelů a to je děsivá představa,“ uvedl.

7 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

U poradu Rozstrel bych cekal, ze dva lidi budou strilet po sobe... A ne spolu do zdraveho rozumu...

poste.restante řekl(a)...

Staňková si myslí, že i malé dítě samo ví, co je pro něj dobré a co špatné, a proto by se mělo samo rozhodovat, co se chce nebo nechce zrovna učit, nebo jestli bude chodit do školy, která podle Staňkové bere dětem čas na hraní.

Jak obrovská škoda, že už rodiče této paní neměli podobně osvícené názory.
Mohli jsme už teď mít o jeden zdroj blábolů méně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Škola je jako vězení... dítě samo ví, co je pro něj dobré a co špatné, a proto by se mělo samo rozhodovat, co se chce nebo nechce zrovna učit, nebo jestli bude chodit do školy, která... bere dětem čas na hraní

To by se pytlici vyloženě ustrnuli. Když se podívají na žáky vězněné v učebně, kteří ze všeho úplně nejvíc nejlépe vědí, co je pro ně nejlepší. Chuďata nebohá. Kde už mohli být, kdyby to všechno nemuseli. Musejí se přihlásit na střední školu, udělat zdárně přijímačky, a pak se čtyři, a kolikrát i více let mořit, mořit... a mořit.
A pak ještě ta zpropadená maturita a vysokoškolská studia. Rok tam, dva roky onde, na bakaláře čtyři roky, na magistra další čtyři roky. Třicítka na krku a mládí v tahu. A nikdo se jich neptá, co oni by sami rádi. To je pořád musíš, musíš, musíš.
To je doopravdy takový problém tohle všechno zrušit? Chceš dělat lékaře za osmdesát tisíc měsičně? Prosím, tady máš diplom. Chceš dělat poslance za sto dvacet? Prosím. Nebo mediálního poradce za sto osmdesát? Není nic jednoduššího. Nebo kozoidní propagátorku čehokoli? To můžeš z fleku...
A co ředitel Musil? Už něco zrušit zkusil? Zkoušení, písemky, přítomnost ve třídě... Je přece ředitel školy!!!

Pokud rodiče chtějí dát dítě do alternativní školy, měli by tomu ale přizpůsobit životní styl celé rodiny

Tohle pytlici nějak nepobrali. Vždycky si mysleli, že do alternativní školy dávají své děti rodiče, kterým je odpvídající životní styl bytostně vlastní.

P. Vršecký řekl(a)...

Až hloupost rozkvete, paní si může otevřít květinářství a ani nebude potřebovat dodavatele. Vážení přátelé, kdo z vás to má.....

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja mam potrebu, zda by me ona pani mohla zodpovedet otazku, ktera muj mozek zamestnava cca 2 dny. Od kdy( staci priblizne) si pak clovek ( predtim dite, ktere si relativne dela co chce a vse si urcuje samo) prestane delat co chce????? Nebo ten trend pokracuje po cely zivot? Treba jak ty lidi delaji ridicak? Nebo jak to maji v praci se svym nadrizenym? Ono me napda dost dalsich situaci, nekdy mi prijdou smesne, ale do dusledku jsou spis tragicke.

krtek řekl(a)...

A to se mi začíná líbit - v nějakém rozhovoru ta paní řekla, že není proti státním školám, jen chce mít právo na alternativu. A teď "škola je jako vězení". A co život? To není samé přinucení? Furt musíme spát, jíst, ... Omezující potřeby těla. Svobodu duši!

poste.restante řekl(a)...

Holt je rozdíl, když někdo nějakou myšlenku hlásá proto, že je o ní přesvědčen a že v ni věří, anebo když si dělá PR pro svůj byznys.

A také v tom, jestli "nabízí alternativu", anebo uráží "konkurenci".

A já prostě z principu nevěřím lidem, kteří se chovají neeticky.

Okomentovat