24.4.18

František Novák: Česku hrozí nedostatek učitelů i po zvýšení platů. Velké riziko, říká šéf odborů Dobšík

Učitelé dostali od listopadu 2017 přidáno plošně 15 procent tarifních platů. Stále ale platí, že jsou vysokoškoláci ve školství placeni oproti jiným vysokoškolsky vzdělaným lidem výrazně hůře. Problémem školství je nejen nedostatek učitelů, ale také generační obměna, říká v rozhovoru pro Euro.cz předseda odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.

Z článku v euro.cz vybíráme:

Dá se říci, že ČR hrozí nedostatek učitelů? Kolik jich podle vás chybí?
Ano hrozí. Je to velké riziko a bohužel neexistuje přesná statistika. Připravovaný registr učitelů byl spolu s kariérním systémem smeten ze stolu. Ale o nedostatku učitelů i některých nepedagogických profesí otevřeně hovoří ředitelé škol. Upozorňujeme na to také a po politicích chceme řešení. Větší motivaci a podporu atraktivnosti učitelské profese.


Kolik absolventů pedagogických fakult by mělo nastupovat do školství, aby se průměrný věk učitelských sborů nezvyšoval? (pozn. red. podle údajů ČSÚ to je nyní asi polovina absolventů)
Jedna věc je počet nastupujících absolventů, druhá zvyšující se věk odchodu do důchodu. Generační obměna ve školství silně pokulhává. Každý absolvent, který po dvou až třech letech neodejde ze školství, je přínosem. Výraznější dynamika zvyšování platů může přispět k tomu, aby nastupovalo více mladých učitelů a učitelek.

3 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Možná by to chtělo generační obměnu i ve vedení odborů.

mirek vaněk řekl(a)...

Česku nehrozí. Česko už má nedostatek učitelů. U některých aprobací je to fatální problém. Čím náročnější aprobace, tím míň učitelů. Neboť s náročností roste i plat v soukromém sektoru.
Nekvalitní učitel => nekvalitní žáci => další generace nekvalitních učitelů ...=> ... charitativní učitelé ze zahraničí a krachující ekonomika

Tomáš Barták řekl(a)...

Bylo by dobré, kdyby to padlo na hubu v Praze. Možná by se o to začali pánové nahoře zajímat. Možná...

Okomentovat