15.4.18

David Klimeš: Pro jedny je směšná, pro jiné horor. Proto státní maturitu zrušme

Místo nefunkční státní maturity ať stát požaduje středoškolskou minimální zkoušku. Maturity nechme školám.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Stát se tedy chová naprosto neracionálně. Je nedůstojné a také velmi neekonomické, aby čtyřleté vzdělávání bylo zakončeno 16 procenty vyhozených od maturity (v případě matematiky více než pětinou). Pokud je číslo tak vysoké, pak se to nedá svést jen na lajdáctví studentů, ale i na vzdělávací systém, který neumí učit, ale zato umí velmi dobře vyhazovat.

Povinná maturita z matematiky od roku 2021, respektive 2022, pak musí děsit každého, kdo si tohoto předmětu doopravdy váží. Už nyní studenti utíkají od matematiky, kterou třeba kdysi měli i rádi, k maturitě z jiných předmětů, protože se bojí vyhazovu. Stát zjevně uplatňuje v tomto předmětu jiný standard vůči nabytým a osvojeným znalostem než u jiných vzdělávacích oblastí.

A když to neumíme změnit, tak jim to pěkně celé dáme ještě navíc povinně. To je hrozné. Takhle znechutit studentům matematiku snad nikdo nikde ještě nedokázal.
5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Jestliže na maturitní obory budeme i nadále přijímat i žáky, kteří mají na základkách kopu čtverek, a to ještě některé z milosti, a na nástavbové maturitní obory dokonce žáky bez ukončeného základního vzdělání, můžeme kolem toho pindat kolem dokola. A nic nezmění ani Stefflem navrhované nahrazení maturity minimální středoškolskou zkouškou, protože tito žáci nezvládají ani zmíněnou trojčlenku. Ano, chyba je systému, ale ne až u nejvíce kritizovaného výstupního článku maturitního, ale už u článku vstupního, tedy u přijímání žáků na střední školy.

krtek řekl(a)...

Zajímavá je diskuse pod původním článkem. V podstatě říká to samé, co většina z nás tady. Maturita se už moc snížit nedá, pro srovnání by měla být společná část stejná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nahrazení maturity minimální středoškolskou zkouškou

Pytlici by řešili vyvrcholení, tedy závěr středoškolského zkompetentňování půlhodinovou aktivitou na kvízomatu. Výtěžek by mohl jít na podporu scioškol.

Pavel Doležel řekl(a)...

Jo, vypadá to, že drtivá většina lidí má rozum.

mirek vaněk řekl(a)...

"Pro jedny je směšná, pro jiné horor. Proto vládu zrušme"

Okomentovat