28.4.18

ČT24: Chyba Cermatu v přijímačkách na gymnázia může pomoct 721 žákům

Analýza zjistila, že původně chybnou odpověď v jednotných přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia zvolilo 1146 žáků. V celkovém hodnocení by chyba mohla teoreticky pomoct 721 žákům, kteří odpověď zvolili, oznámil v sobotu odpoledne ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Jiří Zíka. Školy mají od sobotního rána k dispozici opravené výsledky, které mohou zveřejňovat.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Mají šanci na změnu hodnocení. Z těchto výsledků se ale nedá dost dobře usoudit, zda se u některého žáka po přehodnocení dotkne změna výsledků tak, že by překročil hranici přijetí,“ uvedl Zíka. Body z písemných testů totiž tvoří 60 procent z celkového hodnocení, zbytek pak tvoří kritéria stanovená ředitelem školy.

Zíka uvedl, že má zatím informace z jednoho velkého pražského gymnázia, které zaznamenalo velký převis uchazečů, opravené výsledky ale nezměnily celkové pořadí žáků. „Jak to dopadne na jiných školách, je obtížné soudit,“ dodal Zíka. Důležité podle něj je, jestli školy oznámily výsledky před páteční 17:00, kdy se na chybu přišlo. „Pokud je nevyhlásily, tak se vůbec nic neděje,“ myslí si ředitel Cermatu.5 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

O jaké hranci a jejím překročení tu píšete? Pokud vím, nic takového neexistuje. I z toho důvodu jsou celé zkoušky, vlastně test hodně špatnou fraškou.....

Vít Tomis řekl(a)...

Hranice pro prijeti na kazde konkretni skole (napr. za 30., 60. ci 90. zakem).

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Aha a na školách s menším zájmem, pro které se ta buzoška koná, má tu hranici asi kde?

Vít Tomis řekl(a)...

Ale tady se jedná o něco jiného. Změna bodového hodnocení prostě někoho pošle nahoru a proto někoho jiného dolů. A ať je převis 1 žák nebo 150 žáků, někdo se prostě zpětně může dostat pod hranici přijetí.
Prospěšnost či škodlivost nebo kvalita těchto přijímaček je jiné téma.

Josef Soukal řekl(a)...

Zatím změna pomohla dvěma žákům, asi patnáct škol ještě údaje neposkytlo. Vzhledem k tomu, že si školy s převisem zpočátku nechávají několik míst volných (v závěru), s vysokou mírou pravděpodobnosti se nestane, že by se změna někoho dotkla v tom smyslu, že by se z pozice předběžně přijatého posunul "pod čáru".

Okomentovat