18.4.18

ČT24: Alternativní demokratické školy

Škola, kde si samy děti vyberou, co se budou učit? I takové se najdou.14 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

20 dospělých, 37 dětí. Kdo to platí? Jaké je školné? Jak to celé ekonomicky funguje?

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Už jste veškeré tyto metody někdy zkoušeli v běžné škole? A ne na vyzobaných jedincích? Tak to zkuste a pak o tom můžete vyprávět ty svoje story. Určitě je potřeba způsoby výuky změnit. Například propojit předměty, smíchat věkové skupiny a podobně. Ale neustále jen slyšíme. Děti si mohou vybrat, děti si sami určí. Já takové znám. Jenže je jich v běžné třídě pár. Ostatní prostě a jednoduše potřebují popohánět. Jinak nebudou sami dělat nic.

Josef řekl(a)...

Pěkný den.
Pak přijde inspekce a může se potentovat, když kontroluje, jsou-li plněna RVP a ŠVP. Z hlediska ekonomiky mi vychází, že je školné 60.000,-Kč/rok na žáka. To jde :-D

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Inspekci řeknete, že malou násobilku ještě děti neumí, protože se pro to nerozhodli. To je přece jednoduchá věc.
Na jednu stranu se diskutuje jak současná škola nepřipravuje děti na živit. A tyto alty jsou jako k čemu. On si člověk v běžném životě může dělat jenom to na co má právě chuť? tak jestli to nebude nakonec příprava zlaté mládeže. Nebo jako že na všechno budou roboti.

Michal Špaček řekl(a)...

Pokud si někdy najdete čas, tak si přečtěte knihu Summerhill od A. S. Neilla, když začínal se svobodnou školou, tak mu nikdo nevěřil, takže jediné děti, které pro ní získal, byly z "pasťáku", překvapivě skončily mnohé na vysokých školách a své děti daly opět do Summerhillu, čili to fungovalo i s nevyzobanými jedinci.
Je zajímavé, že děti se do nástupu do školy zajímají o věci, pořád chtějí něco vědět, ale pak je škola udusí učením něčeho, co jim je naprosto ukradené, a co se učí jen pro potěchu dospělých.

Pokud člověk dělá práci, která ho baví, tak je mnohem spokojenější, a pokud pracujete v oboru, který vás nijak netěší, tak je mi Vás pane Nutzi líto. Bylo by asi nejlepší, pokud by se Vám podařilo najít práci, která by Vás bavila.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

učením něčeho, co jim je naprosto ukradené, a co se učí jen pro potěchu dospělých.

Třeba číst, psát, počítat...

Nicka Pytlik řekl(a)...

byly z "pasťáku", překvapivě skončily mnohé na vysokých školách

Přestože byly z 'pasťáku'? Jakože děti z 'pasťáku' jsou nějaký póvl?
Uvědomujete si, že ty děti mohou být i zanedbané ne vlastní vinou, vy lidumile?
Tedy něco až tak ubohého pytlici už dlouho nečetli.

Eva Adamová řekl(a)...

Tajný Miguel je opět na scéně?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Děti z pasťáků jsou jevem zcela typickým pro dnešní alterškoly. Kania a Šteffl se o ně vyloženě perou.

Jirka řekl(a)...

Migueli, přečtěte si to ještě jednou. Hlavní roli tam hraje ten internát a odloučení od vlivu rodičů a vlastně celé společnosti. I řešení přestupků stojí za to. Nazval bych to demokratických lynčem. Co bych dal za to, kdyby i v běžné třídě mohl občas zavládnout zákon džungle a tlupa ztrestala sobeckého uzurpátora práv. Ušetřili bychom spoustu slov, času a poučení by se lépe vtisklo do paměti. Jen ti rodiče jsou překážkou zázraku na slunečním vršku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Škola, kde si samy děti vyberou, co se budou učit

Tou představou jsou pytlici vyloženě fascinováni. Dalo by se říci, že volbou střední školy jakous takous volbu realizují. Ale o to tady zase až tak moc nejde.
Pytlici by rádi připomněli, aby to nějak nezapadlo, že náš školní systém takový výběr dle žákova uvážení umožňuje od nepaměti, a funguje to skvěle. Mnozí žáci si zcela autonomně s nezanedbatelnou mírou svobody běžně vybírají, že se nebudou učit vůbec nic. A důsledně se toho drží po celou dobu školní docházky.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Přestože myšlenka svobodné školy vznikla před sto lety, zrovna moc se neuchytila. I to hovoří samo za sebe, neboť jak víme, dobré věci se prodávají samy.
Při poměru 20 : 37 , pokud by byl podobný poměr žactva a učitelstva zachován na všech školách, bychom vyřešili cca 98% problémů školství. Takže jako nápad výborné, teď ještě ta realizace.
Mě nejvíc vadí: když už propaguji svoji školu, neměl bych se snižovat k dehonestaci těch ostatních. A to se s tím setkávám stále. Jakákoli tzv. alternativní škola se začne veřejně plácat po ramenou, vždy to většinou začíná ..marioteriziánské školství..., přes "nucení" žáků sledovat co oni nechtějí, až po odporné zkoušení či domácí úkoly. A prstem se ukáže ponejvíce na veřejné školství. hnus.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Současné školství je na to, jak na něm stále někdo dělá nějaké ty své pokusy, stále na velmi vysoké úrovni. A teď mě třeba zabijte......

Nicka Pytlik řekl(a)...

A teď mě třeba zabijte...

A proč? Vy přece, pane Nutzi, za tu velmi vysokou úroveň nemůžete!

Okomentovat