11.4.18

Český rozhlas: Školství se řítí k přemíře testování. Maturanti by sloh psát neměli, říká senátor Růžička

Pro téměř 70 tisíc středoškoláků ve středu začínají slohovou prací státní maturity. „Myslím, že lepší varianta by byla ten stylistický útvar nepsat. Maturita z českého jazyka má tři části: test, písemnou práci a ústní složku. Pro garantování určité úrovně výstupu by stačil didaktický test,“ tvrdí senátor za TOP 09 a STAN a bývalý ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Celostátní srovnání také mělo umožnit vysokým školám, aby si na základě maturit vybíraly studenty. „To se neděje, protože maturuje 80 procent populačního ročníku. Jednotná část se nastavila tak, aby to byl průsečík pro různé typy škol, obory a úrovně,“ upozorňuje.

Jedinou výjimkou je tzv. Matematika+, což je náročnější varianta, na kterou se studenti hlásí dobrovolně a některé fakulty ji uznávají. Podle Růžičky ale není možné státní maturitu nastavit tak, aby je mohly vysoké školy používat místo příjímacích zkoušek.


2 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A nejde jen o středoškoláky, na ZŠ přibyde uzlový bod, mluví se o testování deváťáků. ČŠI si už brousí zuby. (Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena.)

Josef Soukal řekl(a)...

Tak určitě. Pro garantování úrovně v češtině není třeba ověřovat schopnost písemného a ústního projevu... Na jedno zasvěcené vyjádření připadá v médiích nejméně deset vyjádření, která jsou úplně k ničemu.

Okomentovat