28.4.18

Český rozhlas: Jednotné přijímačky na střední školy většinu dětí spíš trápí a otravují, tvrdí matematik

Jsou jednotné přijímací zkoušky na střední školy nástrojem, který dokáže správně roztřídit budoucí studenty maturitních oborů? V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus diskutovali Jiří Zíka a Oldřich Botlík.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Řada dětí se na test velmi důkladně připravuje a zjistí, že zůstaly v polovině času a spoustu úloh nevyřešily. Pak budou 14 dní žít v představě, že selhaly, řadě z nich budou rodiče nadávat. Ale děti za to nemůžou, může za to test.“

Argument potřeby rozlišit testem ty nejlepší studenty pro potřeby elitních gymnázií matematik odmítá.

„Tato gymnázia mají možnost udělat vlastní přijímací zkoušky, řada z nich to dělá a nejlepší uchazeče rozliší pomocí svého vlastního testu. Nejsou jen gymnázia matematická, ale založená na jazyku a podobně. Hlavně si ale myslím, že to je neuvěřitelně necitlivé vůči ostatním dětem,“ shrnul Oldřich Botlík.2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Jo, jo Botlíku, a dost velkou část dospělých lidí otravuje a trápí, že musí chodit do práce, a ten zbytek, kteří do práce chodí rádi, zase trápí a otravuje výchova dětí či práce kolem baráku a na zahradě. Co s tím uděláš?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by neviděli zase až tak dramaticky. Jaképak trápení a votrava. Žáci se vyvinou přes poměrně shovívavé překlenutí maturitních zkoušek až po studentské vyloženě těšení se na státnice a obhajobu bakalářské, popřípadě diplomové práce. Doktorantsví pak prožívají nezřízenou euforii. Proč jinak by taková leta setrvávali na studiích? Dnes už běžně sedm, osm, a kolikrát i deset let.

Okomentovat