9.4.18

Andrej Babiš: Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol

Premiér na sociální síti Facebook reaguje na kritiku: "Tak koukám, že právě teď lítá po Facebooku (i na Twitteru samozřejmě) šílená dezinformace, kterou šíří spousta lidí na základě téhle mylně interpretované vládní tabulky. Lidi říkají, že prý slevy jízdenek, které plánuje naše vláda, budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání. A píšou velmi emotivně, že nechtějí vlaky zdarma, když o tyto peníze přijdou učitelé. Píšou, že prý populisticky utrácíme peníze, co měly jít do školství. Vždyť jsme slibovali jak v naší knížce, tak v našem programu podporu vzdělání a teď to porušujeme."

Je to naprosto nesmyslná a mylná interpretace jedné vládní tabulky a rád bych to uvedl na pravou míru.

Nejdřív jednou větou: není to tak. Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol.

Co jsme tedy udělali? No našli jsme peníze, které ministerstva nebyla schopna utratit. Snad se nebudete zlobit, když to zopakuju: jde o úspory peněz, které ministerstva NEBYLA SCHOPNA utratit. To znamená, že se o tyto úspory nemůžou a logicky tedy ani nebudou snižovat platy učitelů.

Prostě a jednoduše, snižování výdajů jednotlivých ministerstev bylo rozhodnuto na základě nečerpaných výdajů minulých let a schopnosti čerpání v tomto roce. Po vládní analýze jsme našli k 1.1.2018 celkem 170 miliard korun, což jsou neutracené peníze z minulých rozpočtů a resorty je nejsou schopny utratit ani letos. Například na resortu školství šlo o částku 400 milionů korun.
Byly to peníze z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a peníze především z nedočerpání a kurzových úspor v mezinárodní vědecké spolupráci. Věda a výzkum nevyčerpala 6,9 miliard. Není tedy pravda, že peníze na opravy silnic 2. a 3. tříd a finanční prostředky na slevy jízdného jdou na úkor českého školství nebo vědy a výzkumu.

Naopak naše vláda peníze na vědu a výzkum navyšuje. V příštím roce na ni přidáme 2 miliardy, celkem to bude 36,8 miliardy, je to největší meziroční nárůst.

Tak snad už to je jasnější. Děkuju, že jste to dočetli až sem.

7 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Z vet typu "penize, ktere ministerstva nebyla schopna utratit" se mi dela spatne...

Simona CARCY řekl(a)...

Stačí si vyjasnit, která ministerstva nebyla schopna ty peníze utratit! No ano, byla to ministerstva obsazená politickými specialisty na cokoli, kteří tak makali, až nebyli schopni... ano - kluci a holky z ANO! Tak ať si pan trestně stíhaný v demisi vezme něco homeopatického na křivdu a jde se vydýchat.

Vít Tomis řekl(a)...

Úkolem ministerstva pořece není "utrácet peníze"...

Simona CARCY řekl(a)...

No utrácet se dá různě. Není to jen postavit Čapí hnízdo, také se dá rozumně investovat. Tedy nebudovat cyklostezky v zemi cykloateismu, nevytvářet granty pro výzkum velryb v zemi ve středu Evropy, kde jediná velryba je v Národním muzeu a už to má dávno za sebou. Úkolem ministerstva je smysluplně řídit finanční tok ve prospěch spravované oblasti. Kde SE slovo smysluplně nesmí chápat jako sebeobohacující odklánění....

Tlumočník řekl(a)...

Paní CARCY, přestaňte sem prosím tahat politiku. Toto je web věnovaný školství. Děkuji.

Simona CARCY řekl(a)...

Pane Tlumočníku, politiku do školství taháte neustále, když chcete navyšovat mzdy učitelům. Politiku do tohoto webu jsem nezatáhla já, ale ten, kdo zveřejnil článek založený na citacích trestně stíhaného politika. Neodebírejte mi laskavě právo na takové podněty reagovat.

Eva Adamová řekl(a)...

Naprosto stojím za paní Carcy, školství je v současné době politikum se vším všudy. A to, že se zatím platí slevněné jízdné z nevyčerpaných rezerv, je sice možné, ale z čeho se bude platit v příštím roce až rezervy nebudou, je ve hvězdách.

Okomentovat