16.3.18

Ze sociálních sítí: Ředitel zakázal vycházení ze školy v rámci demonstrace
9 komentářů:

Pavel Doležel řekl(a)...

Ano, klasický způsob, jak funguje naše demokracie. Nejprve se uspořádá stávka, která ve skutečnosti není stávkou. Média se jí věnují velmi nadstandardně. A když se nepovede převrat a revoluce, tak se hledají alespoň stávkokazi. Kdo nejde s námi, jde proti nám. Je třeba vyvolat atmosféru strachu.

Pan ředitel se choval zcela v souladu se zákonem. Děti jsou v době vyučování svěřené do péče školy, která za ně přebírá odpovědnost. Pokud děti neměly omluvenky od zákonných zástupců, neměl právo je kamkoliv pouštět, nehledě na to, že škola má být institucí apolitickou. Pamatuji, jak rektor Masarykovy univerzity nepovolil vystoupit Zemanovi na půdě univerzity s podobným vysvětlením a tehdy mu titíž lidé, kteří nyní "stávkují" tleskali.

Být aktivistou, tohle "stávkování", natož ještě výstražné, bych si opravdu dvakrát rozmyslel. Mohlo by se přijít na to, že moje "práce" nikomu nechybí.

Josef Soukal řekl(a)...

Studentská stávka neměla za cíl "převrat a revoluci".
Nešlo o stávku zaměstnanců škol, tudíž ředitele školy nemůže být stávkokazem.
Postesk žákyně na sociální síti těžko vyvolá atmosféru strachu.
Pokud žáci neměli žádost o uvolnění z výuky, nemusel ředitel školy nic zakazovat, žáci měli být v hodinách. Pokud měli polední pauzu, neměl právo je ve škole držet.
Rektorovi MU někteří účastníci stávky z řad středoškoláků možná tleskali, ale studentská stávka se odehrávala mimo prostory škol.
S velkou pravděpodobností stávkovali premianti i flinkové. Vsadil bych se, že stávky na konkrétních školách organizovali spíše ti první.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vsadil bych se, že stávky na konkrétních školách organizovali spíše ti první.

Nejméně v jednom případě jste, pane Soukale, nevyhrál.

Josef Soukal řekl(a)...

Možná bych to uhrál na to "spíše". Bral jsem v úvahu i to, že organizace vyžaduje jisté úsilí.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Pane Soukale, prosím, politiku nekomentujte. Tady nejde o slovíčka. Co myslíte, má Pánek mezi těmi dětmi své Šmídy?

Josef Soukal řekl(a)...

Politiku zde tak či onak komentujeme neustále, neboť se promítá i do školství a vzdělávání, jak psal tuším NP.

Pavel Doležel řekl(a)...

Pane Soukale, ono nešlo o stávku vůbec, v tom je právě ten vtip. Ale všechna média psala o stávce a některá dokonce o výstražné. Nevím jakou výstrahu a komu měli studenti na mysli, stávkovat ale z definice nemohou. Každopádně výraz “stávkokaz” tím pádem nelze brát v tomto kontextu doslova.
Domnívám se, že organizátoři a účastníci těchto akcí, kromě toho, že se chtějí ulejt, mít nějaký hapenning a připadat si mravně, doufají, že se jim tím otvíráním diskusí a předkládáním témat podaří třeba to, co se podařilo teď na Slovensku, nicméně naše Ústava porušována není. Nevyžaduje ani konkrétní termín pro sestavení nové vlády, ani premiéra, který není trestně stíhaný. To se studenti jen nechali nachytat plácaly kartousovského typu, kteří neustále melou o nějakých ústavních zvyklostech, duchu Ústavy, apod. Ono když už nemohu nenáviděnou osobu z ničeho konkrétního obvinit, tak si vymyslím ducha. A duch je entita po čertech vhodná. Nelze se proti ní racionálně bránit a to je také jejím účelem. A jestli má mít pan ředitel strach z žákyně, která něco zveřejnila na sociální síti? Inu z žákyně ne, ale z novinářů, kteří si z něj udělají obětního beránka a budou ho vláčet po médiích, až se třeba zastupitelé zřizovatele, kteří jsou z jiného politického hnízda, domluví, že sice pan ředitel nic neporušil, ale nedostatečně komunikoval, zkomunikoval, či odkomunikoval. Jsem alergický na jakékoliv náznaky mediálního lynče. Vzpomeňte na toho údajného člena Zemanova volebního štábu, kterého nedávno uštvali. Nesouhlasím s tím, jak se choval, ale měl být popotahován standardně v rámci správního řízení, ne že ho novináři uštvou k smrti a ještě z něj pomalu udělají Zemanova blízkého spolupracovníka, či člena jeho volebního štábu. To je práce našich kvalitních nezávislých médií.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Doležele, vzhledem k pravidelnému dlouhodobému kontaktu se žáky si troufnu tvrdit, že se ve svém paušálním odsudku jejich aktivity a názorové vyspělosti mýlíte. Mediální lynč je pak v případě stávky pouhým strašákem, alespoň jsem tedy žádný nezaznamenal; a můj osobní názor je, že naopak na některých školách si "hlídali", aby se jim stávka moc nerozrostla, zcela v duchu stanoviska VK ml. (kterého čte 250 tisíc lidí, tedy základ pro štvanici by tu byl).

Pavel Doležel řekl(a)...

Pane Soukale, já tak úplně nevím, co to je ta "názorová vyspělost", nicméně intelekt studentů jako takových nezpochybňuji. Co zpochybňuji, je jejich právo politicky protestovat v době vyučování, nazývat tyto protesty stávkou, natož pak výstražnou a mám jisté pochybnosti také o tom, zda jsou k posouzení politických reálií studenti základních a středních škol dostatečně kompetentní. Domnívám se, že věková hranice pro aktivní i pasivní volební právo má své důvody.

Okomentovat