5.3.18

Vladimír Ševela: Měli by nás chválit i rasisti, říkají manželé, kteří založili školku pro děti z kladenských ghett

Neznaly barvy nebo si nikdy neprohlížely knížku. Pro děti z kladenských vyloučených lokalit otevřel podnikatelský pár Čížkových školku, která chce přetnout začarovaný kruh jejich doživotního "vyloučení".

Z článku na ego! vybíráme:

Loni mířilo z Vějíře k zápisu čtrnáct zdejších "absolventů", pouze dva z nich dostali odklad. Jiné znevýhodněné děti, o něž není takto postaráno, přitom mívají výrazně nižší úspěšnost. Vějíř pak pro zájemce na základní škole zajišťuje i doučování, i když to už podle Čížkových příliš velký ohlas nemá. Více si slibují od hudebního projektu, který spustili teprve na začátku tohoto roku a jenž se stal v jejich "přípravce" součástí výuky. Nakoupili dvacatery housle a čtyři violoncella, hru na ně začíná děti vyučovat profesionální hudebnice. V plánu je vytvořit dětský soubor. "Primární není učit děti na hudební nástroj, je to forma vzdělávání, která má vliv na pozdější uplatnění v životě. Vzorem nám byl úspěšný venezuelský program pro děti z ghett s názvem El sistema. Podle tohoto modelu vznikají po celém světě orchestry, v nichž jejich členové hrají až do svých osmnácti," vysvětluje Jiří Čížek.

Děti si housle, které si v případě řádné docházky mohou později brát i domů, stihly teprve osahat. Ale zapálená kantorka v nich dokázala evidentně vzbudit přinejmenším prvotní nadšení. "Koloběžku. Nebo housle," uvažuje šestiletý Kevin, když s ním o přestávce konverzuji na téma "co by sis nejvíc přál". A co bys chtěl, kdyby sis mohl vybrat jen jednu věc, naléhám. "Housle!" vyhrkne chlapec.

Čížkovi s potěšením vyprávějí, jak se původně zakřiknuté a nekomunikativní děti za rok či dva ve Vějíři mění. "Děláme to i pro svůj dobrý pocit, to nepopírám," přiznává podnikatelka. Netají se s tím, že někteří rodiče po čase spolupracovat přestanou. "Od jedné ubytovny často odjíždíme s prázdným autem. Přitom jediné, co mají rodiče udělat, je vzbudit se, připravit svačinu a vystrčit potomka před dveře. Někdy jde o děti, které mají podle zákona už povinný rok předškolní docházky. V tomhle by nám měl pomoct stát a donutit rodiče třeba tím, že jim sebere přídavky," poznamenává Jiří Čížek.


1 komentář:

Ygrain řekl(a)...

A proč tohle sakra dělají zapálení jednotlivci, místo aby to bylo součástí státní sociální politiky?! Ano, nespasíme všechny, ale pomůžeme aspoň někomu. Smysluplnější činnost si těžko dokážu představit.

Okomentovat