16.3.18

Studenti z více než 300 škol stávkovali proti Zemanovi, Babišovi a na obranu ústavních hodnot

Na mnoha místech Prahy se ve čtvrtek v poledne stovky studentů zúčastnily půlhodinové výstražné stávky na obranu ústavních a společenských hodnot. K protestu, který vyhlásili studenti DAMU, se přihlásilo přes 300 škol po celé zemi. Iniciátor výzvy nazvané #VyjdiVen Luboš Louženský řekl, že akce nemá zpochybňovat volební výsledek, je namířená proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi.
Z doprovodného článku na Lidovky.cz vybíráme:

Zhruba 150 lidí se sešlo v poledne i na Václavském náměstí pod sochou sv. Václava. Byli mezi nimi studenti, ale také zaměstnanci, kteří vyšli ven z kanceláří poblíž centra. Lidé cinkali klíči, četli citáty prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a skandováním „Není nám to jedno!“ vyjadřovali nespokojenost nad současnou politickou situací. Před půl jednou se stávkující pokojně rozešli.

Studentská výzva určená nejvyšším ústavním činitelům žádá prezidenta, aby plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhán. Další požadavek směřuje k vládě v demisi, která nemá konat zásadní a personální kroky a nemá vytvářet nové ústavní pořádky.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si neodpustí poznámku.
Kdyby mládež chodila k volbám, nemusela by vycházet na obranu ústavních hodnot.

Pavel Doležel řekl(a)...

Pro bližší porozumění pojmu stávka doporučuji nastudovati její znaky např. zde: Stávka

Každému trochu vzdělanému a soudnému člověku dojde, že studenti stávkovat NEMOHOU. A zamyslí se, proč jsou nám tyto aktivity takto prezentovány a kým. Asi netřeba rozvíjet. Mimochodem, včerejší článek o této "stávce" na Novinkách, byl nejdelším článkem, jaký jsem kdy ve zpravodajství této ctihodné společnosti viděl.

Nejsem nadšeným obdivovatelem ani Zemana, ani Babiše, ale když vidím tyhle manipulace a upachtěné snahy "umělců" a zmasírovaných studentů, tak se opět a opět utvrzuji v tom, že na nikoho lepšího ještě náš národ není zralý. Jsou to tito "umělci", "aktivisti", "hochštapleři" a jiní "komedianti", kdo drží Zemana s Babišem u moci a kdo jim umožnil znovu vyhrát volby. Je to jejich hloupost, jejich bohorovnost, jejich absolutní neschopnost sebereflexe, jejich představa o fungování světa, co většinu národa straší ještě mnohem více, než zmínění dva pánové a proto je volí. Je to znechucení pracujících lidí, kteří denodenně dřou a nemají čas si někde "stávkovat", co vyhrává Zemanovi volby. Je to znechucení z toho, že si část lidí zvykla si hrát na něco víc, než jsou ostatní. Že se sama pasovala do jakési role "svědomí národa", které ale většina populace nepoptává. Je to znechucení nad tím, jak nám zde vzniká celá sorta lidí, kteří na sebe nahlíží jako na něco extra a přitom jí ostatní živí ze svého. A místo aby se to nazývalo pravými jmény, hraje se hra na občanskou společnost. Hraje se hra na to, jak každý blábol je důležitý a originální a jak někdo je obecně prospěšný a někdo ne a jak někdo představuje odbornou společnost a někdo ne.

Myslím, že je třeba říci, že už toho bylo dost. Že platit bychom si měli jen to, co nám dává smysl a ne se nechat za naše peníze, vydělané uspokojováním dobrovolně projevených potřeb lidí, masírovat a omezovat k nějakému vyššímu dobru, aniž bychom o to stáli a s tím vyšším dobrem souhlasili.

Proč si studenti neuspořádají protest ve svém volném čase? No, ona se lehce obětuje hodina matematiky placená z eráru. Ale obětovat hodinu hraní počítačových her, vysedávání u facebooku, nebo v hospodě, to zase ne soudruzi. Nic se nesmí přehánět. Jenže o levné věci nikdo moc nestojí. Na ty se zase nabalí jen "levní" lidé.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Doležele, neříkám, že sobě (nám) nejrůznější Zemany a Babiše zčásti nevyrábějí politici sami. Ale babišozemanismus stojí právě na znechucení, o kterém píšete, na vymezování proti „těm nahoře“, „těm z Bruselu“, proti intelektuálům, politice jako takové, proti všemu, co nelze postihnout zjednodušenými slogany a u čeho je potřeba kriticky myslet; stojí na negaci. Pozitivní program – pominu-li obecné žvásty typu „makáme“ a – buď chybí, nebo je měňavý, podle toho, co zrovna vyhovuje našim zájmům.

Okomentovat