15.3.18

Studenti Gymnázia Na Zatlance se připojili ke stávce #VyjdiVen, symbolicky zazněla i Modlitba pro Martu

Studenti pražského Gymnázia Na Zatlance se ve čtvrtek připojili k celostátní výstražné stávce s heslem #VyjdiVen. Ve zhruba půlhodinovém programu uskutečněném v parku Bertramka zazněly projevy studentů, státní hymna a symbolicky také píseň Modlitba pro Martu. Organizace se ujmuli zástupci studentského parlamentu gymnázia.

Akce se zúčastnily zhruba čtyři pětiny studentů gymnázia. V souladem s hlavním poselstvím iniciativy vyjádřili svůj nesouhlas s nedodržováním ústavních zvyklostí, ale také se stavem vrcholné politiky v naší zemi, s chováním nejvyšších ústavních činitelů a s útoky na svobodná média. V rámci programu, který začal už čtvrt hodiny před pravým polednem, jako první promluvil předseda Studentského parlamentu Gymnázia Na Zatlance, Jan Hanousek.

"Chceme společně ukázat, že nám na budoucnosti záleží. Proč bychom nemohli právě teď a právě my, studenti, sto let od založení první Československé republiky, být tou iniciativou, která přiměje ostatní vyjít ven a dokáže jim, že změna je potřeba?“ řekl ve svém projevu Jan Hanousek, zároveň student třetího ročníku gymnázia.

„Jako studenti dnes vyjadřujeme naši nespokojenost se současnou situací v české politice. Věříme, že tato doba vyžaduje činy, ne pouhé přihlížení, a proto jsme tady,“ uvedla Veronika Kozáková, studentka čtvrtého ročníku a členka vedení Studentského parlamentu Gymnázia Na Zatlance.

Přes 300 podpisů petice

S krátkým vystoupením se představila i studentka Johana Vrabcová, která symbolicky zahrála za zpěvu přítomných píseň Modlitba pro Martu. Následoval zpěv státní hymny, focení a po celou dobu probíhalo také podepisování petičních archů spojených s hlavními požadavky stávky. Za Gymnázium Na Zatlance se v první vlně podepsalo 338 studentů.

„Naším cílem bylo akci obohatit takovým způsobem, aby neskočila pouhým stáním před školou. Proto jsme se rozhodli spojit stávku s kulturním programem, během kterého jsme si společně symbolicky zazpívali i Modlitbu pro Martu“ dodává Veronika Kozáková k průběhu akce.

Účast na stávce byla zcela dobrovolná a během jejího průběhu pokračovalo vyučování dle rozvrhu. Škola však umožnila studentům opustit budovu na jednu vyučovací hodinu, k čemuž nezletilí studenti tvořící většina gymnázia potřebovali souhlas zákonného zástupce.

Odkaz na facebookovou událost akce


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

nezletilí studenti... potřebovali souhlas zákonného zástupce

K čemu potřebovali nezletilí žáci školy souhlas svého zákonného zástupce?
Tomu pytlici nerozumějí za mák.

Okomentovat