6.3.18

Šárka Mrázová: Školy těžko shánějí asistenty pro postižené i nadané děti, ukázal průzkum. Nově by ale mohli dostávat víc peněz

Vzdělávání postižených nebo výjimečně nadaných žáků v rámci běžných tříd naráží na to, že pro děti není dost odborných asistentů. Speciálního pedagoga hledalo loni v červnu až 65 procent ředitelů, asistenta pedagoga pak 84 procent. Asistenti navíc nemají vyhlídku stálého úvazku, práci dostávají většinou na dobu určitou, na jeden dva roky.


Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Průzkum "Rok poté − dopad reformy společného vzdělávání" zadala Nadace Open Society Fund s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství a Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání. Zúčastnilo se ho 507 učitelů a 126 ředitelů základních škol ze všech krajů.(...)

Na další nejistotu upozorňuje Lucie Plešková z Nadace OSF − školy dopředu nevědí, zda dostanou od poradenských pracovišť doporučení na asistenta na další roky. "Asistenti nemají vyhlídku stálého úvazku. Práci mají většinou na dobu určitou, na jeden dva roky. Navíc často na zkrácený úvazek. Nikdy se neví, na jak dlouho dopředu ho bude moct škola prodloužit," popisuje.

Na základě výsledků průzkumu proto nadace doporučuje, aby se asistenti pedagoga stali kmenovými zaměstnanci škol a ředitelé je mohli do tříd přidělovat podle potřeby. A ne až je poradna schválí.

Oslovení ředitelé si stěžují i na značné papírování, které inkluzi provází. Převážná většina z nich by rovněž uvítala od poraden větší metodickou podporu.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nastává čas na zavedení modelu BYOA (Bring Your Own Assistant).

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A co model SSA? Sám sobě asistentem?

Nicka Pytlik řekl(a)...

co model SSA?

To by se nejspíš odborníkům na vzdělání až tak moc nelíbilo.
Od SSA je už jen kousek k modelu SSS (Sám Sobě Sponzorem).
Už se ví, kdo všechny ty odborníky, konzultanty a auditory financuje?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Sám největší Sóooróoos

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč ty peníze nepoukáže přímo dětem?
Asi jich zase až tak moc nemá... A nebo mu o děti vůbec nejde.

Okomentovat