16.3.18

Šárka Mrázová: Poslanci řeší, jak by se měla učit matematika. Chtějí prověřit alternativní metody výuky

Poslanci žádají, aby ministerstvo školství zjistilo, jak alternativní metody ovlivňují znalosti žáků a porovnalo je s klasickou výukou. Přední čeští akademici a matematici si stěžují, že jsou alternativní směry, zejména Hejného metoda, neprověřené a neměly by se do škol zavádět, dokud se řádně neotestují. Podle didaktika matematiky Antonína Jančaříka z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy ale výuka matematiky musí dostat nové impulzy, jinak se sama stane zastaralou.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Propagátoři Hejného metody na výboru chyběli. Připomeňme proto, v čem tkví její kouzlo. "Hejného metoda učí děti logicky přemýšlet," je přesvědčena například učitelka Jarmila Pánková ze Základní školy u sv. Štěpána. "Jde nám o to, aby si uměly samy informace vyhledávat, a ne že jim to všechno naservírujeme," dodává. Takový přístup k výuce − nejen matematiky − podporuje například i Tomáš Blumenstein, místopředseda české pobočky klubu Mensa. "V současném školství u nás převládá výkladová metoda. Pan učitel něco vykládá, děti si to mají zapamatovat, naučit se a pak si na to napíšou písemku," popisuje Blumenstein.

Akademici v Poslanecké sněmovně se přitom shodli na tom, že celkový stav výuky matematiky na ZŠ není dobrý. "Nespokojení jsou žáci, rodiče i učitelé a dohromady to vytváří špatnou situaci," uvedl ředitel Matematického institutu Akademie věd Jiří Rákosník.
4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Poslanci řeší, jak by se měla učit matematika.

Nejvyšší čas tento palčivý problém ošetřit zákonem. Kdežpak něco tak nanicovatého, jako například usmolená 'pamlsková vyhláška'. 'Matematický zákon', na ten pytlici čekali, jak na smilování sněmovní. Pěkně tu matiku učit ze zákona. A kdo se zpronevěří, šup s ním do šatlavy.
Zní to pěkně, prověrky metod. Ještě nedávno se rozklíčovávaly kompetence, a dnes? Už máte prověřené metody, pane kolego?
Kdy že bude k dispozici paragrafové znění návrhu?

Pepa řekl(a)...

Možná by se napřed poslanci měli pořádně naučit tu matematiku a pak teprve řešit problém její výuky, určitě by pro sebe i nás udělali lépe. "Na programu dnešní schůze PS máme další bod - kvadratické rovnice. Pane poslanče Okamuro, pojďte nám předvést řešení, které jste dostali na minulé schůzi za domácí úkol." "Pane předsedající, v této věci jsem interpeloval pana ministra školství, který mi dosud neodpověděl a jak vidím, dnes nepřišel, takže jsem domácí úkol nemohl vypracovat." "Pane poslanče, to se mi hrubě nelíbí, píši Vám za pět a je mi úplně jedno, že Váš poslanecký klub pro Vás není dostatečně podnětným prostředím a v domácí přípravě Vás nepodporuje."

Radek Sárközi řekl(a)...

Nejdříve začali politici mluvit školám do toho, co mají učit, a teď už dokonce mluví učitelům do toho, jak mají učit? Kde to jsme!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nejdřív, co kdy se má učit, pak, kdo koho to má učit, teď, jak kde se to má učit. Zbývá už jen...

Okomentovat