9.3.18

Šárka Mrázová Adéla Skoupá: Místo hoblíků drony. Dílny sice ve školách jsou, ale podnikatelé je chtějí modernější

Návrh na zavedení dílen do škol vyvolal ostrou diskusi, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR na něm ale trvá. Podnikatelé teď řeší s ministerstvem školství, jaké školy se zapojí do cvičného testování. Obdoba dílen už přitom v rozvrzích je, namítá Asociace ředitelů základních škol.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

"Je obrovské množství lidí, kteří nám píšou, že je to správný krok. My se nenecháme zviklat někým, kdo si myslí, že má patent na to, že bude přesně určovat mladé generaci, co má a co nemá dělat," opřel se do kritiků Havlíček.

Kritici argumentují třeba tím, že na školách chybí pro moderně pojaté dílny učitelé nebo peníze na vybavení. "Ať pan Havlíček nejprve zajistí 3D tisk, naučí učitele s tím metodicky pracovat a pak prosazuje. Zvolil špatné pořadí," oponuje Bohumil Kartous ze vzdělávací organizace EDUin.(...)

Ministr školství Robert Plaga (ANO) se zatím do velkých změn nehrne s tím, že by dílny odklonil do volitelných kroužků. "S ohledem na poměrně vysokou hodinovou zátěž a obsahovou naddimenzovanost současných rámcových vzdělávacích programů jako realističtější vidím nejdříve podporu v rámci neformálního vzdělávání," komentoval Plaga.

Havlíček je ale přesvědčen, že se prostor na dílny najde. "Sto miliard korun z veřejných peněz jsme dali do výzkumných center. Ročně nás stojí čtyři miliardy a my se budeme bavit o tom, že nebudeme mít na to, abychom vybavili moderní praktickou výuku na základních školách? Jsou na to zdroje, jenom se musí umět najít," míní Havlíček, který radí i Babišovi s výzkumem.

8 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Bude se hoblovat dronem? :-o

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takový dron dnes i obrázek na zeď připevní.
A kdy asi tak ti podnikatelé moderní dílny do škol dodají? Ještě letos?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Co potřebujeme umět doma:
-dát hmoždinku do zdi
-zašroubovat nebo odšroubovat cokoli (třeba ty udělej si sám z Ikei)
-přitlouci hřebík
-vyměnit splachovák
-vymalovat
-položit koberec
-umět uvařit
-kdo má zahradu, tak o ní pečovat
-kdo nemá zahradu, pečovat o truhlíky a květináče na balkoně
-zkrátit kalhoty,vyměnit zip

Táák, teď mě někdo sprdne, že na všechno jsou dnes lidi. Ta to prrrr, nejsou. Opět potřebuji vyměnit kapající ventil u přívodu vody k pračce a instalatér dorazí asi tak za měsíc, možná. Zkuste si zavolat někoho, že potřebujete dát hmoždinku do zdi a pověsit na ní poličku. Ha ha.
Dron nebo 3D tiskárna jsou fajn. Jen mě tak nějak v té domácnosti moc nepomůžou. Můžu si vytisknout 3d bábovku?

Radek Sárközi řekl(a)...

Když něco potřebuji opravit, zadám požadavek na webu www.epoptavka.cz a nabídek mám do pár hodin spoustu. :-D Takže by stačilo v rámci pracovek naučit děti, jak sehnat řemeslníka prostřednictvím ICT - a hned tam máme mezipředmětové vztahy i průřezová témata... :-)

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Proboha nemyslíte to vážně, že ne. Napište, že to byl vtip...

Radek Sárközi řekl(a)...

Klid, byl to vtípek. :-)

Jirka řekl(a)...

Tak o tomhle se nežertuje!

P. Vršecký řekl(a)...

To je totiž tak blbé, že by se toho někdo na MŠMT nebo ve sněmovně mohl chytit.

Okomentovat