7.3.18

Klára Laurenčíková: Rodiče mají mít možnost se rozhodnout, kam dítě dají

Ředitelé a učitelé základních škol se na inkluzi dívají střízlivě. Vítají větší přísun peněz, ale stále nemají dostatečnou metodickou oporu. To potvrzuje i předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková, která se společnému vzdělávání věnuje řadu let.

Z rozhovoru Kateřiny Perknerové s Klárou Laurenčíkovou v Deník.cz vybíráme:

Z některých výroků politiků by šlo usoudit, že inkluzi podporuje minimum učitelů, protože jde o záležitost časově náročnou, drahou a administrativně vyčerpávající. Co prokázal výzkum, který jste si zadali společně se školskými odbory?
Naštěstí ukázal trochu jiné závěry, například to, že 72 procent ředitelů za hlavní brzdu inkluze už nepovažuje nedostatek finančních prostředků, přestože ještě před deseti lety to bylo právě obráceně. Z analýz ministerstva školství vyplývalo, že ředitelé označí za hlavní problém inkluze nedostatek peněz na podpůrná opatření. To se nepotvrdilo.

A neoznačují za něj myšlenku inkluze jako takovou?
Ne, protože s inkluzí mají dlouholeté zkušenosti. Právo na společné vzdělávání všem dětem bez rozdílu přiznal školský zákon už před 14 lety. My nyní pouze doháníme dluh vůči žákům, rodičům a učitelům, neboť ve školách přibývají děti s různými potřebami, ale na jejich zajištění ve školách nebyly peníze. To se nyní mění, což je dobře. Velká část učitelů a ředitelů začíná chápat, že změna jim přinesla zejména větší podporu pro práci, kterou už dříve zcela běžně vykonávali. Nenaplnily se hrozby, že se do nepřipravených škol přelije obrovské množství různě středně a těžce postižených dětí. Naopak se ukázalo, že ve třídách je velmi obdobné složení dětí jako před účinností novely.

6 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jo, a proto se jim zrušila příloha RVP.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodiče mají mít možnost se rozhodnout, kam dítě dají

Rodiče mají mít především možnost rozhodnout, kam svoje ditě nedají.
Za to se u laurenčíků už tak vehementně nebere.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Proč si paní Klára stále myslí, že všichni rodiče hrozně moc stojí jen o zařazení jejich dítěte do základky? Proč se rodič smí rozhodnout pouze na základě doporučení poradenského zařízení, proč to nesmí rozhodnout sám?

Miloslav Novotný řekl(a)...

Nechytám za slovo, zde je opravdu třeba mít na paměti, že rodiče nejsou majiteli, ale zákonnými zástupci svých dětí. Takže žádné "dávání", ale spolupráce se školami při začlenění dětí do soustavného školního vzdělávání. Je-li zařazení do konkrétního zařízení něčím podmíněno, pak podmínky musí být splněny. Dítě jako občan má právo na bezplatné vzdělávání a do svých tuším sedmnácti let povinnost absolvovat povinné základní školní vzdělání. Rodiče jsou povinni obojí zajistit.
Tahle paní svými povídačkami soustavně jen škodí.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Jenže rejže, když rodiče názor poradny "neuposlechnou" vnesou nervozitu do OSPODu a následky se mohou projevit různě. Bohužel. A napište, že to tak není....

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jednu jedni rodiče rozhodli a... D.H.

Okomentovat