14.3.18

Jan Boček: Ústecko a Karlovarsko: školství zaspalo, žáci mají propastně horší výsledky. Proč?

Kraje s nejhoršími výsledky přijímacího řízení na střední školy? Ústecký a Karlovarský. Nejvíce neúspěšných maturantů? Ústecko a Karlovarsko. Nejnižší čtenářská, přírodovědná i matematická gramotnost? Studenti v Ústeckém a Karlovarském regionu.


Z článku v iROZHLAS.cz vybíráme:

Najít jednu příčinu vysoké studijní neúspěšnosti na severozápadě není snadné. Jde spíš o komplex problémů – částečně typických pro bývalé Sudety, částečně udržovaných současnými autoritami.

Největší podíl na marasmu ve školství má zřejmě socioekonomická situace rodin v obou krajích, množství sociálně vyloučených a mezigenerační přenos chudoby.

„Lidé s rodiči, kteří vystudovali jen základní školu, měli u nás [po revoluci] v porovnání s evropskými státy velmi malou šanci na dosažení vysokoškolského vzdělání,“ vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz sociolog Daniel Prokop. „Špatná ekonomika rodiny tedy v Česku nadprůměrně snižuje šance dětí ve škole.“

„Zároveň přitom platí, že v Česku vzdělání dosud výrazně redukuje šanci na chudobu a nezaměstnanost,“ dodává Prokop. „Například v roce 2013 byla u člověka s vysokoškolským vzděláním v Česku zhruba devětkrát menší pravděpodobnost, že bude trpět těžkou materiální deprivací, než u člověka, který zvládl jen základní školu.“

Čísla o efektu socioekonomického statusu na studijní výsledky přináší také PISA. Vedle výsledků žáků totiž sbírá také řadu socioekonomických ukazatelů. Z nich pak odvozuje takzvaný index ekonomického, sociálního a kulturního statusu žáků – a s jeho pomocí odhaduje, jaký vliv na studijní dovednosti mají mimoškolní aspekty.


2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

No to by mne vážně zajímalo, kolik Romů např. ve Francii má vysokoškolské vzdělání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

vzdělání dosud výrazně redukuje šanci na chudobu a nezaměstnanost

To je ale na pováženou!
Státní sprava a samospráva by se měla do budoucna zasadit o to, aby vzdělání šanci na chudobu a nezaměstnanost v žádném případě neredukovalo, natož pak výrazně.

Okomentovat