2.3.18

Dnešní Plus: Soukromé školy podněcují konkurenci, říká předseda jejich sdružení. Některé ale nedostanou akreditaci

Provozovat soukromou školu v České republice může být poměrně adrenalinový sport. Opakuje se totiž situace, kdy se školy ocitají v nejistotě kvůli akreditaci od ministerstva školství. Loni ministerstvo vyhovělo jen polovině žádostí, podle náměstka ministryně školství Václava Pícla jsou podmínky nastavené stejně pro státní i soukromé školy. „Musí především splňovat materiální, finanční a personální podmínky. Škola také musí být v souladu s dlouhodobým záměrem ministerstva i kraje," řekl Pícl České televizi.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Mrzí nás, že některá stanoviska příslušných odborů ministerstva školství a státní správy celkově jsou svým způsobem irelevantní. Opírají se totiž o nicneříkající prohlášení, že je v okolí dostatečná kapacita veřejných škol, nebo o formulace typu, že je škola v nesouladu s dlouhodobými záměry rozvoje vzdělávací soustavy České republiky, což v mnoha případech není pravda,” říká předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska Vladimír Kolder.

Není dostatečná kapacita státních škol v daném místě pochopitelným důvodem? „Myslím si, a dalo nám za pravdu i poslední šetření OECD, že právě zařazením neveřejných škol se jednak rozšiřují možnosti, aby si jejich děti mohly vybrat svoji vzdělávací cestu, a kromě toho podněcují soukromé školy konkurenci mezi školami. Vedou jak veřejné, tak soukromé školy k tomu, aby se stále inovovaly a zvyšovaly kvalitu,” odpovídá Kolder.5 komentářů:

Pavel Doležel řekl(a)...

Zvyšování konkurenčního tlaku by platilo tehdy, pokud by soukromé a veřejné školy měly shodné cíle, což nemají. Cílem veřejného školství má být vzdělaná populace projevující se např. minimální mírou negramotnosti, vysokou mírou konkurenceschopnosti, úspěchy ve výzkumu na mezinárodní úrovni, a mnoha dalšími pozitivními externalitami, zatímco primárním zájmem soukromých škol je uspokojení potřeb klientů. A také to podle toho vypadá. To si mohou soudruzi vyprávět říkanky jaké chtějí, ale ryby si rybník prostě nevypustí. Asi by se soukromé školy divily, kdyby jim stát zpětně financoval jen úspěšné absolventy SMZ a studia VŠ a to ještě podle výsledků a podle oborů studia, po nichž je na trhu největší poptávka. Jak vy se asi změnilo jejich chování, když by najednou nestačila jen docházka a plácání o tom, jaké hovado je pan prezident.

Laďka Ortová řekl(a)...

Poskytnutím akreditace dalším soukromým školám se bude stát aktivně podílet na rozdělování společnosti. Pokud rodiče, vyhledávající pro své děti jiné způsoby vzdělávání, odcházejí z veřejného školství, jejich hlas, síla a dovednosti pak přesně tomu samému státnímu školství chybějí. Zároveň s nimi ze systému odcházejí i děti, kteří díky prioritám rodičů vnímají vzdělání jako důležitou hodnotu a jsou schopné a ochotné se učit. V neposlední řadě ze systému odcházejí peníze, které se rozmělňují do dalších a dalších škol – stát tak těžko může z jasně daného balíku peněz podporovat zlepšování veřejného školství a zároveň platit další soukromé školy.

Pokud chci pro své děti něco navíc, něco jiného, než co nabízí veřejné školství, je skvělé, že mi to stát vůbec umožní a je ochoten mé děti z tohoto systému vyvázat. S douškou, ať si ty speciality ale platím kompletně ze svého. Což mi připadá fér.

O konkurenci mezi školami, jak o ní hovořil pan Kolder, nemůže být vůbec řeč. Pokud si soukromá škola může vybrat, koho přijme a koho nikoliv, pokud jedna z bariér přijímání všech dětí je školné a pokud přijímací pohovory absolvuje nejen dítě, ale i rodiče, je situace veřejných a soukromých škol tak rozdílná, že je argumentace pana Koldra až úsměvná. Můžeme hovořit o inspiraci, nikoliv o konkurenci.

Ráda bych, aby se stát soustředil na podporu a zlepšování veřejných škol, nikoliv rozšiřování sítě škol soukromých. Nechci se dočkat situace, kdy pro rodiče, kterým záleží na kvalitním vzdělání dětí, bude jedinou volbou soukromá škola s příslušným školným.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

To není žádná smysluplná soutěž.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Neupírám právo soukromých škol na existenci, ale unavují mě tyhle kecy o soutěži, stejně jako jejich "vymezování" proti veřejným školám.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Soukromé školy podněcují konkurenci

Pytlici by radši, kdyby spíš než soupeření podněcovali soutěž.
A především pak onu touhu po vzdělání. Ona je tu totiž ještě otázka, proč ta poptávka po soukromých alternativách. Prý zejména vzdělaní a movití rodiče v potřebě zabezpečit svým dětem kvalitní vzdělání. Pytlici si nejsou zase až tak moc jisti. Nevědí pravda, jak je to v jiných okresech, ale nezřídky to bývá s tou potřebou tak, že se zachtívá získat pro svoje mnohdy i značně lenošivá dítka certifikát o vzdělání. Ono to totiž k vyššímu postavení okresních elit tak nějak patří. A leccos se proto taky udělá. Nebo také cokoli...

Okomentovat