25.3.18

Alena Bílková: Lesní školky mají problém, inspektorům vadí svačiny od rodičů. Ředitelům chybí jasná pravidla

Pro děti v lesních školkách znamená předškolní vzdělávání jeden velký výlet na čerstvém vzduchu. Školní inspektoři se ale obávají, že se těmto dětem nedostává adekvátní stravy. Oběd i svačiny by měly být ideálně připravovány, skladovány a podávány přímo ve školní jídelně. To může být pro některé lesní školky likvidační. Jídelnu většinou ani nemají a svačiny dětem chystají rodiče. Neobejdou se tak bez dialogu s ministrem zdravotnictví. Asociace lesních MŠ se s ním a hlavní hygieničkou ČR plánuje sejít v pondělí.

Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Zápisem do školního rejstříku získaly lesní školky výhodu příspěvku od státu. Rodiče zase jistotu, že se o jejich děti starají odborníci na vzdělání, kteří mají poznatky o vývojové psychologii i o tom, jak fungují sociální vztahy ve skupině.

Tato oficiální cesta provozování lesních školek s sebou přinesla i kontroly. Inspektorům začalo dělat starosti, jestli je v lesních školkách dodržované zákonem stanovené právo předškolních dětí na oběd a dvě svačinky. Z inspekční zprávy z mateřské školky Lesníček plyne, že inspektorky byly spokojené s chováním a zázemím dětí. Radost jim udělala i kvalita jídelníčku v bio kvalitě, se svačinami od rodičů ale měly problém. „Některé děti neměly k dispozici teplý nápoj,“ uvádějí.

V závěru pak navrhují jediné zlepšení školy: „Zajistit dětem ve třídě lesního typu stravování dle předpisů, tedy kromě oběda i přesnídávku a odpolední svačinu.“(...)

„Hovořili jsme o tom s rodiči, kteří jsou z toho dost nešťastní, protože by chtěli dávat dětem dál svoje jídlo,“ reaguje pro Lidovky.cz ředitelka Magdaléna Kapucianová. „Nevíme, jestli děti budou muset chodit na dobu svačiny dovnitř do budovy, nebo jestli půjde svačinu vzít ven s tím, že by se musela připravit ve školce a zabalit. Paní kuchařka by musela přijít dřív a učitelé by se museli ráno před prací stavit do školky a tu svačinu ven dětem donést. Učitelé teď s sebou ale nosí materiál na práci s dětmi venku. Kdyby měli nosit jídlo, nevím, jak by to pobrali,“ dodává.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodiče zase jistotu, že se o jejich děti starají odborníci na vzdělání, kteří mají poznatky o vývojové psychologii i o tom, jak fungují sociální vztahy ve skupině.

Co nevidět dospějeme k ideálnímu stavu, kdy počet odborníků na vzdělání bude nezanedbatelně vyšší, než je počet učitelů. Tak už jen, aby se ti vývojově psychologičtí a sociálně vztahoví odborníci na vzdělání naučili vařit čaj.

Ygrain řekl(a)...

Božínku, děti neměly teplý nápoj... syn taky neměl celou docházku teplý nápoj, protože místo čaje pil raději vodu. Když to rodičům i dětem vyhovuje, tak proč se to řeší?

mirek vaněk řekl(a)...

No je vidět, co jsou skutečné priority českého školství.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A jak to mají ve Finsku?
S tím čajem...
Prý se tam rádi ráchají v ledové vodě.

Okomentovat