14.2.18

Tomáš Feřtek: Smrad a nezájem. Z učilišť jsme udělali odpadkový koš školství

Pokud nás zajímá politická budoucnost této země, měli bychom si znova a zvlášť pozorně pročíst výsledky takzvaných studentských voleb a taky výzkumy preferencí na středních školách. Je to názorné a instruktivní. Zatímco gymnazisté, ale z velké části i žáci z průmyslovek očekávatelně preferují liberální a spíše mladší politiky, a jen málo z nich by například volilo Okamuru či Zemana, na učilištích je to právě naopak. Velká část podporuje ty, kteří staví na strachu a nenávisti.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Ale popravdě řečeno, stejně kašleme i na učiliště a tamní učitele. Opravdu to nemají snadné, když k nim přicházejí děti, které často nikdy nezažily pocit ocenění, učení z učebnic je pro ně něco, co z duše nenávidí, a ocitly se někde, kam moc nechtěly. A z těchto dětí mají učitelé a mistři za tři roky vychovat kvalifikované, zdvořilé a zručné řemeslníky? Vy byste to snad dokázali?

Samozřejmě to neplatí o všech učilištích, ale leckde jsou to pro učitele opravdu galeje - a nelze se divit, že se ztotožní s „intelektuálním rasismem“, kdy podobně jako většina společnosti vidí učně jako nižší, intelektuálně méněcennou rasu, od níž nic lepšího čekat nelze. Snažíme se učitelům na učňácích nějak pomáhat? Posíláme do učilišť ty nejlepší a nejlépe placené učitele? Ne. Nezajímá nás to. Ano, v odpadkovém koši to často smrdí, ale stačí, když se hermeticky uzavře a vynese někam, kde obsah přestane obtěžovat. S učilišti zcela nespravedlivě zacházíme stejně.

59 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Není trochu pozdě? Vždyť svou usilovnou prací pro rozbití fubgujícího systému českého školství k tomu taky přispěl.
Tento problém byl na učilištích odjakživa. A není to jen o pocitu úspěchu. Je to o tom, že práce s učni je diametrálně odlišná od práce s výběrovými gymnazisty. Ale kdo ze zodpovědných někdy s nějakým takovým žákem pracoval. Didaktika pro ně neexistuje. Na této úrovni je drill účinnou metodou a požadovat od těchto žáků prezentaci vlastního projektu naivitou.
Je to obraz kvality systému. A to, co bylo původním cílem reformy RVP. Je otázkou, zda se cíl splnil a omezením rozsahu učiva a uvolněním metod se zlepšila kvalita vzdělávání těch nejslabších.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Na rozdíl od Feřteka, já na základní škole vidím, kdo jsou ty "zničené" děti, které jdou na učiliště. Často jsou to žáci, kteří by dříve skončili ve zvláštní škole (často, ale ne všichni!).

krtek řekl(a)...

"Společenským ideálem vysokoškolský titul" - a nebyl to sám Feřtek, kdo to říká?
Mimochodem - vloni na učiliště chodilo 89 000 žáků z 404 000. To prostě třetina není, ani čtvrtina. Ale budiž, pan Feřtek vysokou školu nevystudoval a je expertem na školství, tak tomu se to odpouští.

V. řekl(a)...

jen málo z nich by například volilo Okamuru či Zemana, na učilištích je to právě naopak.
Školství zde není pro prosazování vašich politických cílů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud to doopravdy takto formuloval, pak je odpadkovým košem Feřtekova mozkovna.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pokud si dobře pamatuji, byl to právě Eduin, který dlouhodobě propagoval co nejvšeobecnější školství pro co nejvíce studentů.
Že je třeba lidí, kteří by více potřebovali se učit rukama než filozofovat o smyslu podvědomí, to se přehlíželo. V tomto média a podobné instituce udělaly našemu školství medvědí službu. Rodičovstvo si vzalo do hlavy, že jejich děti prostě musí mít tu madurídu( výrok jedné matky, který koluje), nejlépe ovšem mít diplom. Pak to samozřejmě vyvolalo doslova inflaci titulů, nijak podložených opravdovou znalostí studovaného oboru.Nemám ráda jakéhosi Roberta Čapka, který glosuje na Učitelé plus, ale včera se mu povedlo tuto situaci docela dobře popsat.Viz :http://robertcapek.cz/nase-uciliste-ze-smradu-kvetinky/
Teda dobře pospal jen učiliště, ty šprty si mohl odpustit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Smrad přichází z eduinu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ten smrad že teprve přichází? Pytlici nevidí, že eduin (všechno se i ve mně vzpírá přidělit jim velké počáteční písmeno) tu smrdí už x let a vydává se za spolek pedagogických expertů?

Jeden jejich expert je nedostudován, ale v novinařině to zjevně nevadí; jiný v životě neučil, ale rozdává už 25 let moudra, jak se má učit. Laik žasne, odborník nemá daleko k silným výrazům.

Jen by mě zajímalo, kdo všechny tyhle neziskovky živí. Jestli jsem to bez možnosti protestu i já ze svých daní, považuji to za fatální selhání naší demokracie. Přispěl jsem Lékařům bez hranic, protože mě moje manželka-doktorka ujistila, že to má smysl, že se z těch peněz například očkují děti proti nemocem u nás dávno vymýceným. Přispívali jsme s manželkou tři roky v rámci programu Adopce na dálku přes křesťanskou charitu na vzdělání velmi nadané ugandské dívenky; ovšem pak nám bylo sděleno, že po smrti její matky ji strýc v jejích 14 letech vzal ze školy a provdal, čímž program adopce končí.

Víte prosím někdo, jestli je konkrétně eduin placen, třeba i jen částečně, z našich daní, nebo jestli svoji činnost pokrývá výhradně ze svých zdrojů? V druhém případě - beru, OK. V prvním...

Unknown řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Na navázání na státní rozpočet už kdosi na České škole před časem poukazoval.

Nicka Pytlik řekl(a)...

smrad že teprve přichází?

Pytlici zde použili čas předminule nadčasově průběžný.
Z Kremlu ten mráz přicházel také tak nějak setrvale.
Ale místo 'přichází' měli pytlici použít poetičtější 'se line'. A možná i to místo původu mělo zůstat původní. Tady je revize formulace:
Smrad se line ze sluje lebeční.

P. Vršecký řekl(a)...

Poslední výroční zpráva za rok 2016

http://www.eduin.cz/wp-content/uploads/2017/11/EDUIN_VZ_2016_sledujdopad.pdf


Kdo se v tom nechce moc hrabat, tak strana 36.

P. Vršecký řekl(a)...

Jak může být expert na školství někdo, kdo nedostudoval pedagogickou fakultu, je mi taky záhadou. Ale vejšku asi Feřtek má (jsem líný to hledat). Dramaturgii na FAMU? To je ideální průprava na hraběcí rady do školství, jak musí být každému jasné:-) Ale teď si uvědomuji, že o učńáku ví určitě víc, než my všichni tady. Má totiž nějaký učňák s maturitou.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"Opravdu často se setkávám s gestem paní učitelky na základní škole, která mávne rukou do zadní části třídy a poznamená: „To jsou ti, co nejdou dál.“ Myslí tím své žáky, kteří jdou na učňáky," píše Feřtek. Nevím, co znamená "opravdu často", ale nejvíc mě překvapuje, co tento diletant vůbec ve třídě na základní škole dělá. Kdo ho pouští do třídy a za jakým účelem?

Nicka Pytlik řekl(a)...

mávne rukou do zadní části třídy

Možná, že opravdu často, a tedy pravidelně dochází odborný konzultant odborně konzultovat za jednou a toutéž zpřízněnou duší, která tráví většinu času svojí přímé vyučovací doby odborným máváním rukama.

Kdo ho pouští do třídy a za jakým účelem

K výstředně sebestředným pytlikům může přijít do výuky kdykoli kdokoli bez udání důvodu. A také z výuky odejít.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Feřtkovo doznání, co udělali jeho cvičení beduíni s učňovským školstvím, je přiznáním usvědčeného pachatele. To není ani na polehčující okolnost.

Je třeba ty beduíny vyhnat z oázy, kde kalí a odčerpávají vodu ze společných studní.

Ať dál v tísni táhnou pustinami odlehlými a tam ať si pasou svá stáda důvěřivců, fondy filantropovy ve svých interních auditech utápějíce.

Petr řekl(a)...

Učňovské školství je odpadkovým košem českého školství od 80. let

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak že nám z toho odpaďáku vylezli celkem slušní řemeslníci.
dnes už možná ne.Proč?
Protože se učňáky dehonestují.
Protože jsou placené od kusu, tudíž nikoho nevyhodí.
Protože není páka, jak donutit některé jedince makat. (pan učitel z učňáku mi vyprávěl, jak v oboru malíř natěrač mají smlouvu s nějakou firmu na vymalování nových bytů. Učni dělají tak dvě hodiny, pak nic, pan mistr nemá žádnou páku je nějak donutit, a tak on a ještě jeden chodí sám po odpolednách malovat, protože smlouva je smlouva).
Protože mnohé nejmenované organizace na E popisovali řemeslnickou práci jako méněcennou.

a proč se s tím ,Petře nic nedělá?
Proto, že to říkají lidi dole,že. A ty přece nikdo neposlouchá, ti se jen vykecávají na diskusích

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Hodnotit učňovské školstí jen podle toho, že učňové nevolí podle přání nějakého EDUinu, je pitomost.

Petr řekl(a)...

Já jsem nikde nezaznamenal, že by Eduin dehonestoval řemeslnou práci. Pokud vím, dlouhodobě tvrdí zhruba toto:
- struktura středního školství je zastaralá, zjevně přestává korespondovat s vývojem v ostatních segmentech školského systému a ve střednědobém horizontu bude pravděpodobně čím dál méně korespondovat s potřebami společnosti (či trhu práce, chete-li)
- současný systém učňovského školství je obecně v hluboké krizi, která je souběhem mnoha faktorů na straně státu, zřizovatelů, škol, firem, žáků, rodičů
- žáci, resp. absolventi učňovských oborů mají oproti těm, kteří studují v maturitních oborech, komparativní nevýhodu, kterou si ponesou po zbytek života (mj. významně kratšího) - nižší platy, vyšší riziko nezaměstnanosti, vyšší náchylnost ke zdraví ohrožujícím návykům, menší důvěra ve stát a demokracii... vše je zachyceno reprezentativními daty.
- snahy o umělé navyšování zájmu žáků v nematuritních oborech (např. odstrašujícím efektem státních přijímaček do maturitních oborů) bez toho, že by došlo k zásadní reformě učňovského školství, jsou čirý nerozum.

krtek řekl(a)...

A obráceně:
- žáci potřebují pro život maturitu,
- ve společnosti 4.0 bude manuální práce odstraněna,
- nepotřebujeme hard skills, ale soft skills,
- škola MUSÍ žáky bavit, jinak je k ničemu,
- nejlepší výsledky mají gymnázia, tudíž nejlépe naučí žáky.
To je ve zkratce to, co tvrdí EDUIn.

poste.restante řekl(a)...

Čistý nerozum je naopak snaha dopřát povznášejícího a bohulibého efektu středního všeobecného vzdělání všem, včetně těch, kteří nemají ani minimální studijní předpoklady, v naivní a nesmyslné víře, že tím dosáhnou lepší uplatnitelnosti na trhu práce a větší víry v demokracii či dokonce delšího života. :-(
Čirý nerozum byla a je systematická likvidace kdysi kvalitního učňovského školství, zavedení financování na hlavu a neustálé podfinancování celého resortu.

Jedna věc je totiž mít přístup k reprezentativním datům a druhé věc je, vyvodit z nich idiotské závěry.

tyrjir řekl(a)...

Feřtek se, myslím, skloňuje stejně jako statek nebo v životném případě třeba spratek.

Neměli bychom tedy říkat a psát Feřteka, Feřtekovi, Feřteku.

Správně je říkat a psát Feřtka, Feřtkovi, Feřtku.

Petr řekl(a)...

Z čeho podle Vás vyplývá přesvědčení, že 1/3 populačního ročníku nemá "ani minimální studijní předpoklady", a je proto rozumné jim upírat vstup do maturitního oboru? Nějaká data, nebo jen dojmy přiživované lobby fabrik, co chtějí levnou pracovní sílu?

Miloslav Novotný řekl(a)...

"Učňovské školství je odpadkovým košem českého školství od 80. let"

Omluvte se učňům, sprostý křupane Petře.

Ostatně, zdejší diskuse se zpravidla týká článků a jejich autorů, pokud sem ovšem nevleze nějaký Petr, usilující o to, aby se diskutovalo s Petrem o Petrovi.

Ygrain řekl(a)...

Ten mladý muž, co mi tuhle spravoval kotel, rozhodně levný nebyl. Just saying.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jen jestli jsme neudělali smrdutý odpadkový koš z vysokého školství. http://www.diplomky.net/reference/reference

Jana Karvaiová řekl(a)...

To, že někdo nemá studijní předpoklady neznamená, že se nutně musí stát obětí montoven. I člověk nestudijního typu se může stát velice šikovným řemeslníkem a mistrem ve svém oboru. Potřebuje se naučit používat ruce, hlavu již méně. I ty nové stroje, se kterými se pracuje nebo pracovat bude, vyžadují pouze znalost jejich ovládání. Nepotřebuji znát perfektně princip jejich fukcí,apod.
A ano, jsou prostě lidé, co nejsou studijní typy: buď mají nízké iq nebo se jim prostě studovat nechce.
A když se rozhlédnu kolem sebe , vidím řemeslníky, co už mají desáté auto, jezdí stále na dovolené a postavili si dům. Na rozdíl ode mne,vysokoškolsky vzdělané. Naposledy jsem instalatéra prosila, zda by nepřišel dříve než za tři týdny, i když jsem denně jímala deset litrů vody, která čůrala kolem bojleru. nechtíc jsem si tak zavzpomínala na socialismus a na to, jak jsme žili v naivní představě, že meloucháři už nebudou a já nebudu nosit úplatky za to, že někomu dám vydělat.
Jo a v montovnách si už dnes taky vydělají víc než já ve škole.
A k Eduinu - kdopak tam stále zdůrazňuje potřebu co nejdelšího všeobecného vzdělání?
A ještě poslední připomínka. Milý Petře, na to, že žák s LMP asi opravdu nebude maturantem se shodneme,že? Na to výzkum nechcete, že? Takže kladu otázku, proč těmto žákům někdo zcela bezdůvodně zrušil jejich vzdělávací program (tzv. přílohu) a donutil je studovat kraviny, místo více hodin přípravy na další povolání, tedy umění pracovat rukama?

Petr řekl(a)...

na to, že žák s LMP asi opravdu nebude maturantem se shodneme,že?

Shodneme, samozřejmě. Ale takových není v kohortě 1/3. Netvrdím dokonce ani to, že mají mít maturitu všichni minus LMP. Ale 1/3 je hodně a prostě by mě zajímala nějaká data, z kterých vychází, že 2/3 vs. 1/3 je optimální poměr mezi maturanty a nematuranty. A než začnete psát o normálním rozložení IQ v populaci, doporučuji se zamyslet nad tím, co a jak IQ měří.

Co se vyučených týče, každý vždycky přijde s nějakou singulární historkou o tom, jak potkal řemeslníka a že byl drahý. Ale to opravdu při vší úctě k osobním zkušenostem nejsou data. Že se lidi bez maturity v naší společnosti obecně spíše ocitají v druhořadém postavení, je z dat vidět docela markantně. Netvrdím, že vyučení je automatická cesta do chudoby, ale obecně to rozhodně není žádný sociální výtah, naopak, rizika jsou znatelně vyšší než v případě výše vzdělaných.


tyrjir řekl(a)...

Sprostý křupan nick Petr, myslím, neví, co mluví a píše:

Kdyby například některé učňovské školy neměly skladové zásoby učebnic a další vybavení z 80. let, byly by dnes, při dnešní organizovanosti a při dnešním podfinancování školství na holičkách. Hlavní problém není potřebnost reformy. Hlavním problémem je podfinancovanost školství.

J.Týř

Petr řekl(a)...

Vysoké školství je, řekl bych, v poměrně dobré kondici, na to jak málo prostředků do něj směřuje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

přesvědčení, že 1/3 populačního ročníku nemá "ani minimální studijní předpoklady", a je proto rozumné jim upírat vstup do maturitního oboru

Minimální studijní předpoklasy mají všici a upírání vstupu do maturitního oboru je nejenže nerozumné, ale přímo hanebné. Zvláště pak, když dnes jde prakticky jen o to, čas od času se v té škole zastavit.
Pytliky ale postatně víc trápí skutečnost, že do poslanecké sněmovny se vejde nejvýše dvě stě lidí. Nebýt poslancem je nezanedbatelně vyšší komparativní nevýhoda. A to nejen v oblasti zahraničního obchodu.

krtek řekl(a)...

Já už si připadám, Petře, že ty diskusní příspěvky vůbec nečtete. Odkud máte, že třetina směřuje na učiliště, když je to méně než čtvrtina (Český statistický úřad)?

Petr řekl(a)...

Namátkou třeba zde... http://www.infoabsolvent.cz/Temata/ClanekAbsolventi/0-0-01

Uznávám, není to třetina, je to mírně přes 30 %, nebudeme se přít o jednotky procent, že?

Jak jste došel k závěru, že je to významně méně?

Petr řekl(a)...

Mírně pod 30 %, samozřejmě, upsal jsem se.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Spíš bychom měli přemýšlet co s tím. podle mě je "přeškolíno", o tom žádná. Pamatuji doby, kdy v městě A byl učňák kuchař číšník a k tomu přidružené obory, v městě B byli zedníci, obkladači, malíři. V městě C byli truhláři, tesaři, Jinde jen švadleny a šičky. Na těch učňácích učili lidé praktici, kteří ten obor suprově ovládali. Dnes je v každém učilišti všechno, od kuchaře přes švadlenu po zedníka. A podle toho to taky vypadá. Perou se o studenty, takže když na jednom učňáku pohrozí klukovi vyhazovem, zvedne kotvy a jde se flákat jinam. Učitelé a mistři si často stěžují právě na špatnou morálku docházky a na to, že nemají páky k tomu, aby studentíci pracovali a učili se řemeslo.
A jsou i učňáky, kde si vybírají, protože si dokázali udržet úroveň, nesleví a vyplatí se jim to. Jeden je deset kiláků od mého bydliště. je tam nával jak na gympl a oni si mohou vybírat a ještě dělat talentové zkoušky.

Jo a nedozvěděla jsem se, proč se LMP žákům zrušil jejich vzdělávací program, je připravoval na jejich budoucí práci?

Petr řekl(a)...

Kdybych měl nějaké řešení pro učňáky, napsal bych ho, ale je to extrémně složité. Žádný jednoduchý recept podle mě fungovat nebude. Upřímně nevím, co s tím.

Proč se LMP žákům zrušila příloha - znám jen oficiální verzi: že místo jednotného plánu pro všechny LMP (kam asi občas nedopatřením padaly i děti bez této diagnózy) každý žák s LMP dostane svůj individuální vzdělávací plán v detailech upravený konkrétním potřebám každého žáka. Víc nemohu sloužit, ale řekl bych, že takto to ministerstvo i skutečně zamýšlelo.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Žádný individuální plán nenahradí učební plán podle bývalé přílohy. To ministerstvo dobře vědělo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Upřímně nevím, co s tím.

A pytlici věděli, že to nakonec vyjde najevo. Tvrzením, že žádný jednoduchý recept fungovat nebude, se ohánějí právě ti, kteří nevědí, jak to udělat složitě, natož pak, aby byť jen tušili, jak to udělat jednoduše. A přitom je řešení jednoduché tak, že to už ani jednodušší být nemůže.
K vyřešení problému úplně postačí, aby se učiliště přejmenovala na gymnázia. Nikomu nebude bráněno ve složení vysněné maturity, a všichni si pěkně dosáhnou na zaslouženou komparativní výhodičku. Ze zasmrádlého odpadkového koše se rázem stane zdobná dóza plná chutného fondánu.

Charlie řekl(a)...

Jen abychom se všichni z toho chutného fondánu nepo..li, jako v blahé paměti vtipu o bývalém mocnáři.

poste.restante řekl(a)...

Pane Petře, jste naprosto dokonalý ve schopnosti vykousnout část věty a udělat z ní problém.
Jenže ta věta se má číst celá a zněla:

Čistý nerozum je naopak snaha dopřát povznášejícího a bohulibého efektu středního všeobecného vzdělání všem, včetně těch, kteří nemají ani minimální studijní předpoklady, v naivní a nesmyslné víře, že tím dosáhnou lepší uplatnitelnosti na trhu práce a větší víry v demokracii či dokonce delšího života.

Nikde tu není ani slovo o tom, kolik je těch, kteří nemají studijní předpoklady a ani nic, z čeho by vyplývalo, že jsou to všichni současní učni, jak jste si "odvodil".
To je jen Vaše fabulace.

Jinak, kolega Pytlík má naprostou pravdu.
Není nic jednoduššího, nežli udělat ze všech žáků gymnazisty a všichni budou konkurenceschopní až do aleluja.

Já tedy mám dlouhodobě ještě jednodušší řešení, ale zatím není vůle ho prosadit.
Navrhuji rozdat všem občanům ČR maturitní vysvědčení současně s rodným listem. Pak už bude jen otázka času, nežli budeme mít středoškolsky vzdělaných občanů téměř sto procent a zahraniční investoři budou stát na ministerstvu průmyslu fronty.

poste.restante řekl(a)...

Pardon, samozřejmě "úplně středoškolsky vzdělaných".

Josef Soukal řekl(a)...

Maturita je málo, nutno přidat diplom magisterský a k tomu inženýrský, abychom to pojistili všechno, a pak už prostě nemůže nenastat něco jako království boží na zemi nebo komunismus.

Petr řekl(a)...

Podle vašich absurdních výkřiků soudím, že se vám nedostává argumentů.

Nevím, proč mi podsouváte myšlenku všeobecného středního vzdělání pro všechny, nikde jsem nenapsal, že maturitu musejí mít všichni, natož abych tvrdil, že všichni mají absolvovat gymnázium.

Je nepochybně jednodušší si zkonstruovat tezi, kterou nikdo nehájí, a tu pak dementně ironizovat. Na smolení čítanek to možná stačí, nevím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Buďte někdo tak hodný, a připomeňte pytlikům to peťovo trauma, které jej žene do tenat tak vysoké míry neopodstatněné vztahovačnosti.
Nikdo mu snad žádnou myšlenku nepodsouvá. Lít do gejzíru vodu je snad ještě pitomější, než nosit dříví do lesa. Pytlici se jen pokusili zmírnit jeho zármutek nad výskytem drobné mezírky v jinak precizně propracovaném systému pojetí vzdělávacích potřeb generací budoucích.

poste.restante řekl(a)...

Petře, proboha, reagujte na to, co je napsáno a ne na to, co si myslíte, nebo spíš co chcete druhému vložit do úst. A nebuďte tak sebestředný.

Tak ještě jednou:
Čistý nerozum je naopak snaha dopřát povznášejícího a bohulibého efektu středního všeobecného vzdělání všem, včetně těch, kteří nemají ani minimální studijní předpoklady, v naivní a nesmyslné víře, že tím dosáhnou lepší uplatnitelnosti na trhu práce a větší víry v demokracii či dokonce delšího života.

Nikde tam není napsáno ani "Petře", ani "Vy", nebo cokoliv, z čehož by šlo odvodit Vaše:

Nevím, proč mi podsouváte myšlenku všeobecného středního vzdělání pro všechny, nikde jsem nenapsal, že maturitu musejí mít všichni, natož abych tvrdil, že všichni mají absolvovat gymnázium.

Pokud jste tak usoudil z toho, že šlo o reakci na Vaše:
- žáci, resp. absolventi učňovských oborů mají oproti těm, kteří studují v maturitních oborech, komparativní nevýhodu, kterou si ponesou po zbytek života (mj. významně kratšího) - nižší platy, vyšší riziko nezaměstnanosti, vyšší náchylnost ke zdraví ohrožujícím návykům, menší důvěra ve stát a demokracii... vše je zachyceno reprezentativními daty.
- snahy o umělé navyšování zájmu žáků v nematuritních oborech (např. odstrašujícím efektem státních přijímaček do maturitních oborů) bez toho, že by došlo k zásadní reformě učňovského školství, jsou čirý nerozum.


... pak vězte, že má věta byla reakcí na neustále opakované mantry o důležitosti a výhodnosti všeobecného vzdělání právě z myšlenkové líhně EDUINu a spol., které jste nepřímo podpořil.
Ale nikde jsem nenapsal, že Vy osobně jste něco takového tvrdil.
O Vás mi nejde ani trošičku.

Popravdě, nejste to spíše Vy, komu se nedostává argumentů? :-)
Váš slovník by tomu nasvědčoval.

poste.restante řekl(a)...

Á kolega Pytlík měl stejné myšlenky současně se mnou.
Jen byl jako vždy mnohem stručnější a elegantnější.
:-)

krtek řekl(a)...

Petře, pořád nevím, kde jste ta čísla našel. InfoAbsolvent mi ráno nešlo, tak jsem znovu našel počty žáků na středních školách (https://www.czso.cz/csu/czso/ceska-republika-od-roku-1989-v-cislech-vy42dggohg#12), sečetl žáky na učilištích a ostatním středním vzdělání a vydělil počtem žáků v denním studiu (takže pro Vás ta nejpříznivější čísla). Čtvrtina to byla ve školním roce 2004/2005 a 2005/2006. Teď je to pod čtvrtinu. A to je méně než třetina, méně než 30 %, méně než 25 %.
---
Kromě toho mi přijde páně Feřtekův článek i tahle diskuse jakože přistupujeme na to, že učiliště jsou odpad. Nejsou. Jsou učňové a lidé bez maturity, kteří jsou ve svém oboru dobří, mnozí z nich si také dodělají maturitu v nástavbovém studiu. A jsou učňové (ostatně i "cestovatelé" na odborných školách), kteří skončí střední školu bez závěrečných zkoušek.

poste.restante řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
poste.restante řekl(a)...

Souhlasím s krtkem a jsem rád, že to připomněl, protože jsem chtěl přesně totéž zdůraznit, ale už mi to o půlnoci nemyslelo.

To, že někdo opravdu není studijní typ, ještě neznamená, že jde o nějaký odpad, či póvl, čehož signifikantním příznakem je podle pana Feřteka, že "nevolí správně".
Všimněte si, jak svou úvahu začíná. Z výsledků "studentských voleb" postupně odvozuje závěr, že nám učni svou podporou "nenávistných ideologií" jen vracejí to, že se k nim stavíme s nadřazeností a pohrdáním.
Jen mu jaksi uniklo, že to nebyli a nejsou hlavně učitelé, kdo ve společnosti budoval prakticky ihned od revoluce despekt k nematuritním typům vzdělání, ale především "tvůrci veřejného smýšlení" z jeho vlastní novinářské obce. A že i on sám na tom má svůj podíl právě neustálým zdůrazňováním nikoliv odborného, ale výhradně všeobecného vzdělání, kteréžto jako jediné zajistí mladým lidem šťastnou budoucnost.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Vždycky mě potěší, když anonymní nick(a) poštěkává na ty, za kterými je vidět kus dobré práce. Pozitivní je, že se alespoň přizná k nevědomosti. Jen zapomíná, že pak je lepší mlčet.

Petr řekl(a)...

Ach jo.
Ta čísla najdete skoro kdekoli. Já sice chápu, kde a jak jste našel ta svoje, ale nerozumím logice té analýzy: jaký smysl má porovnávat absolutní počet žáků v maturitních a nematuritních oborech? Podle mě má smysl ty poměry vztahovat buď k věkovým kohortám, nebo k zapsaným do 1. ročníku v daném roce (řekl bych, že tato dvě čísla se nebudou ve středním školství dramaticky lišit).
Když ale srovnáváte počty všech žáků ve všech ročnících, vstupuje do hry odlišná délka studia v maturitních a nematuritních oborech.

Josef Soukal řekl(a)...

Rád bych Pytliky a posterestanty upozornil, že v Petrově odpovědi bylo zmíněno smolení čítanek, urážka tentokrát směřovala především na mou hlavu, přivlastnili si ji tedy poněkud svévolně. Proto si já teď přivlastňuji jejich odpovědi a nic jiného už Petrovi nevzkážu. Vlastně ano - ta averze vůči mé osobě je mi nějak povědomá, už tuším, od kterého konkrétního anonyma vítr fouká.

Petr řekl(a)...

Pardon, ČR má pořád jeden z nevyšších podílů odborného středoškolského vzdělání z vyspělých zemí. Z mého pohledu by mohl být podíl všeobecného vzdělání vyšší než současná cca čtvrtina. Z jednoduchého důvodu: ta odbornost se stejně často při přechodu na vysokou školu ztrácí (lidi se zapisují do VŠ programů, které nemají mnoho společného s obory, které vystudovali na střední škole). Ale budiž s tím si ten vysokoškolský systém případně i nějak poradí.
Mnohem větší problém vidím v příliš vysokém podílu lidí bez maturity, a znovu: netvrdím, že ji mají mít všichni, ale současný poměr mi připadá dlouhodobě nerozumný. Nebo vymysleme mechanismus, jak lze po nějaké době vstoupit do vyššího odborného nebo profesního vysokoškolského vzdělání i bez maturity, jak to je obvyklé ve Skandinávii.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Jak se řekne skandinávsky "sprostý křupan", to nevím.

Zato vím, že kuchař je řemeslník, stejně jako řezník, knihař, číšník, houslař, zvonař, varhanář, zlatník (i ten, který opravoval Svatováclavskou korunu), pokrývač (i ten, který umí vyměnit břidlicovou tabulku na střeše katedrály), lakýrník, hodinář (jeden právě opravuje pražský orloj), karosář, klempíř, který z kusu plechu vyklepe nejen kýbl na Feřtkovy a Petrovy pomluvy, ale třeba báň s lucernou a korouhvičkou na věži Sv. Víta. Řemeslník je tesař, truhlář, čalouník, šperkař, krejčí, kameník, který umí vyměnit kámen Karlova mostu, sklář i sklenář, i dlaždič, který tady musí klečet, když kamarádi někam letí a tak dále furt pryč.

Vzdělání je zobecněním práce, ne naopak.

Něco mi říká, že zde diskutující Petr neumí nic.

Chirurg, který neumí řemeslo, je, zlidověle řečeno, doktor Cvach.

Takže znovu:

SPROSTÝ KŘUPANE PETŘE, OMLUV SE UČŇŮM!

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Jak se řekne skandinávsky "sprostý křupan", to nevím. "

Jsem expertem :-) na Finsko, stačí se zeptat:

märkä lantioNicka Pytlik řekl(a)...

Chirurg, který neumí řemeslo...

Děkuji Vám, pane Novotný, že jste ve svém výčtu řemeslníků zmínil i lékaře.
Dnes je to na den právě rok, co pytlikům odoperovali nádor na slinivce a mnohými dalšími zákroky pytlikům prodloužili řivot o nejméně ten rok.
Tým chirurgů chirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích pod vedením profesora Miroslava Rysky a zdravotnický personál komplet, to jest setry, sanitáři, laboranti, dělají svoje řemeslo na špičkové úrovni. Pytlici jim děkují, zejména pak vedoucímu lékaří oddělení B Pavlu Zárubovi, a všem jejich učitelům, a zůstávají v hluboké úctě do konce svých dnů.

Petr řekl(a)...

Taky si tu debatu bez vás nedovedu představit, pane Novotný. Buďte zdráv a vesel.

Okomentovat