24.2.18

Tomáš Feřtek: Dílny a pozemky? Skvělý způsob, jak děti odradit od fyzické práce

"Dílny a pozemky? To si pamatuju. V dílnách jsme každou hodinu soutěžili, kdo delší dobu vydrží mít prst ve svěráku u ponku, zatímco ho spolužák „rozhodčí“ utahoval tou pákou. V pozemcích jsme pak většinu hodiny čekali, než nám pedagog vydá hrábě." Těžko dodat k nejnovějšímu „vládnímu“ návrhu něco trefnějšího, než v internetové debatě poznamenal zde citovaný nick Phillip Marlowe.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Babiš s Havlíčkem bojují minulé války. Cesta, kdy budeme do přetížených škol přidávat další hodiny čehokoli, je marná a předem odsouzená k neúspěchu. Existuje nějaká jiná? Ano. Posilujme trend lesních školek a škol. Protože tam dítě naváže zcela přirozený vztah k fyzickému světu, kde se pracuje rukama. Rozumí, že to, co vypěstuje na záhonu, pak také sní. Že bez pily a kladiva se doma těžko obejde. Co z tohoto světa lze, přenesme do běžných škol. Nepřidávejme další hodiny čehokoli, vytvářejme příležitosti, aby do nich chodila nejen hlava, ale i ruce a srdce. V tuhle chvíli panuje ve školách jednoznačná preference „hlav“ a (ne)vyslovené opovržení těmi, kteří na cestě k maturitě a vysokoškolskému diplomu neobstojí, proto se musí živit rukama.

Podívejme se do škol v zahraničí. Tam vedle velké a světlé místnosti s počítači najdete stejně velkou místnost se šicími stroji, další s truhlářskými stroji a další vybavenou pro elektrotechniku. Jsou to školy, kde srovnatelný pocit úspěchu můžete zažít se schopností řešit rovnice, programovat robota z Lega i ušít kalhoty. Ve všech případech bez rozdílu pohlaví. Jsme schopní mít v dohledné době něco takového? Pokud namítnete, že ne, ale povinné dílny jsou alespoň něco a první krok, pak odpovídám, že ano, ale je to první krok opačným směrem.


6 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

Tam vedle velké a světlé místnosti s počítači najdete stejně velkou místnost se šicími stroji, další s truhlářskými stroji a další vybavenou pro elektrotechniku.

Ehm.
Jak staré děti na tom vyspělém západě učí pracovat se šicími stroji a v truhlářské dílně?

A jak že se ten nový předmět, kde si místo ruční pilkou budou žáci uřezávat prsty na cirkulárce?
Že by Pracovní činnosti? Pracovní výchova?
Ne, počkat. To nemůžeme. Tak se jmenovaly ty staré totalitní předměty.
Tak třeba Polytechnická výchova? Nebylo to už taky?

Jednu jistotu člověk má.
Když pan Feřtek něco navrhne, tak nejlepší možné řešení je udělat pravý opak.

Skoro by na tom šla postavit strategie vzdělávání.

Vít Tomis řekl(a)...

V pozemcích jsme pak většinu hodiny čekali, než nám pedagog vydá hrábě.

My jsme si v občanské nauce pouštěli úryvky z 15. sjezdu KSČ.
Navrhuji ve školách zrušit předměty ON a ZSV.

V ruštině jsme hovořili o 25. sjzedu KSSS. Navrhuju zrušit ve školách výuku cizích jazyků.

Naše češtinářka používala mimo třídu nespisovné výrazy.
Navrhuji zrušit výuku českého jazyka.

P. Vršecký řekl(a)...

Jo jo, Feřtek je dokonalý (anti)kompas. "Expert", co ani nedostudoval obor, v němž má tu drzost udílet hraběcí rady.

Nicka Pytlik řekl(a)...

způsob, jak děti odradit od fyzické práce

Věhlasní odborní konzultanti zřejmě trávili celé svoje dětství od rána do večera na pozemku a od večera do rána v dílně. Děsí se chvíle, kdy by lidé manuálně zruční začali být už zase ceněni víc, než kdejací tlučhubní lemplové.

Unknown řekl(a)...

Ono je vidět, kdo má jaká traumata ze základní školy. Pak to ovlivňuje celý život. Asi jsem měl štěstí na maloměstskou základku a ani na gympl nevzpomínám ve zlém. A taky jsme tam měli různé učitele.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja mam asi jeste traumatctejsi zazitky nez Fertek. A ne ze skoly. Musela jsem krmit kraliky, nauc se sekat kosou, machat pradlo na rece, susit seno, vytirat cely barak, varit a pect, sekat drivy, skladat uhli... A to jsem musela delat cele detstvi. Fuj, zrusit rodinu

Okomentovat