23.2.18

Rostislav Kocman: Dělat si legraci z branné výchovy a dílen je velmi lehké...

Dělat si legraci z branné výchovy a dílen je velmi lehké, ale problém je, že české školství fakt neví, kam směřuje. Takže si to stylem pejsek a kočička každá zájmová skupina snaží ohnout ve svůj prospěch.
Já si myslím, že u dětí na prvním stupni (kde děti mám, proto to řeším) má být výsledkem následující:

  • děti umí číst, psát (rukou i na počítači a mobilu) a rozumí psanému textu. Samozřejmě v češtině, ale v ČR by měly umět ještě anglicky a německy (tak, aby na konci základky zvládly standardizované testy).
  • děti mají základy matematiky a umí algoritmizovat matematické úlohy - na papír i v Excelu či obdobném nástroji.
  • děti přečtou za rok několik knih (část z nich v cizím jazyce) a umí o nich vyprávět před třídou a diskutovat o obsahu.
  • děti se umí učit a umí naučit něco spolužáky.

Když tohle na prvním stupni zvládnou, tak je úplně jedno, co čtou, co mají v dalších předmětech apod. Protože pak už jim cokoliv jiného půjde snadněji. Známky k tomu nejsou potřeba.

Vedle toho mají mít samozřejmě dost pohybu (opět bez známek, ale tvrdě sledovat dodržení času, který je na to vyhrazený, protože to je důležitější), mají mít kreativní předměty (výtvarka, hudebka) a měly by mít mimoškolní činnost (je jedno jakou, ale měly by mít "projekt" mimo vyučování).

Pak bude úplně jedno, jestli mají na základce děti hodinu týdně s PC (co to je??? PC skills mají být součástí širší gramotnosti a je to jen nástroj, který se volí podle úkolu), jestli mají dílny (když budou dělat ptačí budku, tak je jasné, že v jedné hodině ji musí navrhnout a v jiné udělat) a jestli jedno dopoledne věnovaly základům zdravovědy a při tom se ještě naučily, jak to funguje v těle (součást dnes jiného předmětu).

Co je blbé - i kdyby se teď rozhodlo, že se školy změní, bude to trvat dlouho. Takže děti holt budou ještě pár let (možná celou školní docházku) chodit do škol, které neví, proč učí. Tohle je na nás, rodičích. Nikdo jiný to neudělá.

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Souhlam s panem Kocmanem. Známkovat v našem školství na prvním stupni je úplně zbytečné, protože se v posledních dvaceti letech situace vyvinula tak, že v první až třetí třídě se dává nejhůř dvojka, trojku mají ti, co by měli propadnout. A ve čtvrté a páté třídě to není o nic lepší. O ohodnocení skutečných schopností dítěte tím pádem nemůže být ani řeč, takže by bylo asi lepší tu známkovací šaškárnu na prním stupni opravdu zrušit. A na některých základkách to prosáklo už i do šesté a sedmé třídy. Důvod? Ten hledejme především ve snaze zabránit odchodu dětí na osmiletá a šestiletá gymnázia.

Vít Tomis řekl(a)...

Ten hledejme především ve snaze zabránit odchodu dětí na osmiletá a šestiletá gymnázia.
To znamená, že když má žák v páté třídě jedničku, na osmiletý gympl neodejde, zatímco kdyby měl trojku, tak odejde?

Jiri Janecek řekl(a)...

"Když tohle na prvním stupni zvládnou, tak je úplně jedno, co čtou, co mají v dalších předmětech apod."

Mé skromné zkušenosti s programováním mne naučily, že za každý "if" je dobré dát nějaké to "else". Tak, aby ty části byly disjunktní a úplné...

Takže, co s dětmi, které to na tom prvním stupni nezvládnou?

Eva Adamová řekl(a)...

V., hovořila jsem o důvodech prosáknutí mírného známkování do šestého a sedmého ročníku. Upřesním to, děje se tak především v malých městech, která sousedí s regionálními gymnázii, která přijímají na osmileté studium doslova vše, co se jim naskytne, a proto učitelé mají od vedení zakázáno dávat trojky. Tudíž pak mají zakázáno dávat horší známky i učitelé na základce. Prostě a jednoduše normální přetahovačka o děcka.

Vít Tomis řekl(a)...

Aha. No já měl asi štěstí, že žádný z mých dosavadních ředitelů mi nikdy nepřikazoval, jaké (nejhorší) známky musím žákům dát. A to jsem kvůli jednomu i podal výpověď a změnil školu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

žádný z mých dosavadních ředitelů mi nikdy nepřikazoval

Ono se nic takového ani přikazovat nesmí. Pytlici si vzpomínají, jak byli před uzavřením klasifikace včas vyměněni pod záminkou, že páchali dlouhodobě a celoplošně jakési nepravostě. Natolik včas, aby pytliků nástupce stihnul uvést vše na pravou míru. A zadařilo se!

Josef Soukal řekl(a)...

Branná výchova učitelů:

"Jinak jako pedagog: když ve škole řádí ozbrojený psychopat, je určitě lepší mít zbraň než ji nemít."

VK ml. odpovídá na otázku, jak hodnotí návrh amerického prezidenta, aby se učitelé vyzbrojili a cvičili ve střelbě a napříště tak zabránili řádění šílených střelců na tamních školách.

Okomentovat