9.2.18

Radka Kvačková: Tahle lidská práva neuznávám (rozhovor s Václavem Klausem ml.)

Když ještě učil, chtěl, aby jeho žáci zakreslili v zeměpise do slepé mapy republiky sto řek. Václav Klaus mladší (ODS), který je dnes předsedou školského výboru Poslanecké sněmovny, má na systém a způsoby vzdělávání většinou konzervativnější názory než mnozí reformátoři. Když s ním ale polemizujete, občas vám dá za pravdu a vypadá, že bude o vašem argumentu vážně přemýšlet. Zatím však nemá moc času. Jako poslanec podává návrh novely školského zákona a chystá další. Jeho pohled na hodinky připomíná, že má další schůzku. Tentokrát s ministrem školství v demisi Robertem Plagou.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

LN Vy se taky dost vymezujete vůči inkluzi.

Já slovo inkluze popravdě řečeno nesnáším, protože to, že děti s nějakým handicapem chodily do normálních škol, tady vždycky bylo a bude.

LN O co vám tedy jde?

Aby dostali slovo taky ředitelé. Nemá každý nárok chodit do školy s ostatními. Tahle lidská práva neuznávám. Já uznávám právo na život, na to, že nikdo nesmí ubližovat druhému, právo na majetek. Ale právo na bydlení nebo vzdělá- ní, to už vám musí někdo dát. Ředitel základní školy má mít možnost říct – tohle dítě není schopné našeho vzdělávacího procesu. Tím neříkám, že by neměl udělat, co je v jeho silách, jde mi o to, aby neměl tu povinnost.

LN A máte nápad, jak ho motivovat, aby se aspoň snažil?

Já jsem mluvil o 55 tisících na rok a žáka. Ve skutečnosti máme ale na regionální školství 120 miliard. Když je vydělíme počtem žáků, tak dostaneme asi 70 tisíc na žáka. Polštář tedy existuje. Můžeme říct, že na nějaké dítě pošleme třeba 290 tisíc, což by byla skutečně motivační suma. Přitom nebudeme ředitele běžné školy nutit, aby je vyúčtovával jen za přesně předepsané pomůcky. Jde o to, aby si ten ředitel mohl rozhodnout, kolik dá učitelce, která to chce s dítětem zkusit, kolik na něco jiného. Jinak je ale třeba připomenout, že náš systém speciálního školství, včetně těch praktických, dříve zvláštních škol, nebyl vůbec špatný.


22 komentářů:

Jan řekl(a)...

„Nemá každý nárok chodit do školy s ostatními. Tahle lidská práva neuznávám.
Ale právo na bydlení nebo vzdělání, to už vám musí někdo dát. Ředitel základní školy má mít možnost říct – tohle dítě není schopné našeho vzdělávacího procesu. Tím neříkám, že by neměl udělat, co je v jeho silách, jde mi o to, aby neměl tu povinnost… „

„Já ale jen tvrdím, že každý nemá absolutní právo vyžadovat cokoli. Měl by tam být souhlas druhé strany, toho ředitele. Škola musí vědět sama, kolik takových dětí zvládne a jestli vůbec.“

Zaznamenal jsem další jeho perly a myšlenkové puky, které berou dech.
Výraz „povinnost“ se mu údajně nelíbí ani v případě takzvané inkluze neboli přijímání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných základních škol.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/vaclav-klaus-mladsi-chce-branit-rozvratu-skolstvi-fw2-/noviny.aspx?c=A180208_211712_ln_noviny_ele

Proboha, co se to děje? Ten člověk je předsedou školského výboru Poslanecké sněmovny a současně i členem NSDAP?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Zdá se, Jene, že tomu nerozumíte. Má pravdu.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Pane Jane, má člověk povinnost pomoci druhému, když mu jde o život? Co si o tom myslíte?

Jan řekl(a)...

"Zdá se, Jene, že tomu nerozumíte. Má pravdu."
Chcete říci, že některé děti vyžadují zvláštní zacházení (sonder behandlung)?
Až vám nebo vašim dětem nějaký ředitel z Horní-Dolní omezí vaše práva či práva vašich postižených dětí na vzdělání, budete plakat krokodýlí slzy.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

A vy chcete říci, že některé děti nevyžadují zvláštní zacházení?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Klause necham Klausem.
Vyuzivam prostor k zamysleni, kde jsou a kdy prijdou dalsi apostolove?
Si tu asi davaji sraz nebo co.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chcete říci, že některé děti vyžadují zvláštní zacházení?

Někteří rodiče pro svoje děti vyžadují velmi zvláštní zacházení. Úlevy, výhody. A některé děti potřebují zvláštní zacházení. Poznají se podle toho, že u nich sedí asistent.
Zvláštní, to jest jiné, než běžné. Specifické, speciální, nezvyklé, neobvyklé, mimořádné, podivné, nápadné, kuriozní...

Jan řekl(a)...

"A vy chcete říci, že některé děti nevyžadují zvláštní zacházení?"

No, takové zvláštní zacházení, jaké si představujete vy a pan Václav Klaus mladší určitě nevyžadují.
V tomto školním roce jsem šel v Praze s první dcerou k zápisu. Dcera si hrála s učitelkou a já měl možnost pozorovat, jak takový zápis vypadá.
Do školní jídelny vstoupil trochu tmavší kluk se stejně snědými patrně romskými rodiči a vyvolal mezi učitelkami mírné zděšení. "Ježíšmarjá, toho ne!", chytla se paní ředitelka za hlavu a hned poskytla instrukce. "Ověřte si, jestli patří do našeho spádového obvodu."
Za chvíli vstoupilo do jídelny opravdu živé dítě. "Propána krále, to bude určitě nějaký ADHD, já se z toho zblázním", reagovala znovu paní ředitelka a mně bylo jasné, že tahle škola vytvoří ideální podmínky ke vzdělávání nejen mé dceři, ale i všem, co po vzdělávání touží.
Tak to je to zvláštní zacházení, po kterém voláte? Představte si, že by ředitelé škol měli skutečně takové kompetence, které vy považujete za správné a které by jim i¨umožňovaly rozhodovat o přijetí či nepřijetí žáka do školy. Gott se Dank, mein lieber Lehrer.

Jan řekl(a)...

Mimochodem, máte krásný hodinky.
To je značka Schwarzwald? A taky po hodině kukají?

Nicka Pytlik řekl(a)...

ideální podmínky ke vzdělávání nejen mé dceři, ale i všem, co po vzdělávání touží

A jak jste dospěl ke zjištění, že vaše dcerka po vzdělání netouží?
Není to přece jen poněkud předčasný závěr?

V. řekl(a)...

Dejte dceru do.skoly, ve ktere budete spokojen.

poste.restante řekl(a)...

Do školní jídelny vstoupil trochu tmavší kluk se stejně snědými patrně romskými rodiči a vyvolal mezi učitelkami mírné zděšení. "Ježíšmarjá, toho ne!", chytla se paní ředitelka za hlavu a hned poskytla instrukce. "Ověřte si, jestli patří do našeho spádového obvodu."

Takže předpokládám, že jste si zjistil, do které školy byl tento patrně romský chlapec přijat a následně do téže školy zapsal i svou dceru.
Ale to jen na okraj.

Nemíním tady obhajovat názory V. Klause mladšího.
Ani si nemyslím, že by ředitel měl mít právo odmítnout vzdělávání některému dítěti, aniž by k tomu měl objektivní důvody, které je také povinen ve svém odůvodnění uvést.

Na druhou stranu, pane Jane, představte si například školu, která není bezbariérová a u zápisu dítko na vozíku. A rodiče, který trvá na jeho přijetí, ačkoliv o tři zastávky dál je škola plně vybavená pro děti s pohybovým hendikepem.
I pak byste trval na povinnosti dítě přijmout?

Čili nejde tady o nějaké předsudky, jak se snažíte indikovat svými německými výrazy, ale o aplikaci čehosi, čemu se kdysi dávno říkalo zdravý rozum.
Zajistit každému občanovi možnost získat základní vzdělání má za povinnost stát, ale nikoliv každá konkrétní škola právě tomuto konkrétnímu dítěti.
A k odmítnutí přijetí některých žáků prostě docházet může a bude.

BTW: Chybí nám spíš opačný institut. Možnost okamžitého vyloučení z výuky a ze vzdělávání v konkrétní škole.

Josef Soukal řekl(a)...

Jak už zde uvedli jiní, základním problémem p. Valachové je, že do škola vzdělávání patří místo ideologie zdravý rozum.
Pan Jan mi připomněl jednoho zde před časem diskutujícího romského aktivistu (jméno mi vypadlo); ten také jakékoli vyjádření, jež se mi nelíbilo, komentoval odkazy k němčina či Němcům, což u nás implikuje cosi nahnědlého. Za sebe tenhle způsob diskusního znevažování hodnotím jako náckovství naruby.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"No, takové zvláštní zacházení, jaké si představujete vy a pan Václav Klaus mladší určitě nevyžadují.

Učitelé gymnázií se v mnoha případech považují za něco lepšího, s tím jsem se už setkal, ale že umí číst myšlenky, to zatím ne.

Takže - jak si to představuji já, milý Jene?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vubec neverim tomu prispevku pana Jana. I kdyby si to ta reditelka a ucitelky myslely, nedaly by to taktóokate najevo. Nejsou na hlavu padle. Neveri tomu pribehu.
U nas mame seznam spadovych detimunzapisu predem. A nikdy nikoho neodmitame. Mame tam i hodne socialne zanedbane deti, mozna jeste zanedbanejsi nez nektere romske( rodice fetaci jsou horsi). A nijak se deti nedeli.

A souhlasims pany nahore; jestli si nekdo preje zvlastnimzachazeni, jsounto vzdy rodice. Litaji do skoly jak satorie a nakazujimnam, co mame delat s Pepou nebo Frantou, jak jejich Franta urcite nemusimv osmicce umet nasobilku( ma pry uzivat tabulku nasobku), jak dite ma mit ulevy.
A zvlastnimzachazeni simnekdy prejimi pracovnici poraden a tomi ve chvilimkdy argumentujeme, ze i nasemdieti ve specialnich lmp tridach umimvzory podstatnychnjmen nebo delit pisemne, takze proc by to nemel umet Karel ze sedmicky bezne tridy.

A nepreji si, aby zde nekdompouzival ty odporne naznaky hranicici s fasismem a narknutim s fasismem. To uz je fakt pres caru. Svedci to o tom, jakmje nekdo v koncich s vecnymi argumenty.

Cimz se stale vracim k myslence, ze napr. ke spolecnemu vzdelavani se nejvice vyjadruji lide, bez jedina zkusenosti s postizenymi a sve presvedceni zakladaji na bohorovne vire v neco. Jelikoz delam specku cely zivot a stale mam dojem, ze potrebuji informace , jsem prihlasena na fb do nekolika skupin rodicu s postizenymi. Verte, ze nekdy pri cteni pribehu i brecim a dekuji bohu, ze mi dal deti zdrave. Ale napr. vcera se v jedne skupine rozjela debata o tom, jestli dat v urcite chvili dite do ustavu, stacionare nebo diakonie. A kdyz to ctete, slzy vam tecou, protoze si v plne mire uvedomite, jak narocne je pro ty lidi starat se o dite cele dny a noci, nemit svuj cas, konicky, nemit chvilku pro sebe. A pro ne je ulevou, ze mohou aspon na chvili dat dite jinam, odpocinout si. Kdo tohle nevidel a nezaziva, kraka o spolecnem vzdelani a potrebach, omkterych vii houby. jsou tam i pribehy ze skol, kde sluchove postizenym neumeli pomoci a jak rodice netrpelive cekali, az poradna napise specialni skolu. A jine a jine.

Ygrain řekl(a)...

"Chcete říci, že některé děti vyžadují zvláštní zacházení?"

Janíčku, spadl jste z višně, nebo jen tak trapně provokujete?

Má-li mít každé dítě možnost být přijato na kteroukoli školu, pak stát musí zatřepat kasičkou a zajistit jedné každé škole bezbariérový přístup, individuální osvětlení lavic, několik speciálních pedagogů s různými specializacemi, atd. atd. atd. Až toto udělá, pak lze možná přijmout kohokoli kamkoli. Nařízení typu "musíš a zařiď si to, jak umíš" k ničemu dobrému nepovede.

BTW, vaší historce taky nevěřím.

Ygrain řekl(a)...

A nevím, jestli mám věřit tomu údaji o sto řekách do slepé mapy republiky - jaký měla ta mapa rozměr, aby se tam vešly? (A máme vůbec tolik řek?)

Josef Soukal řekl(a)...

Omlouvám se čtenářům za přepisy v komentáři výše.

Pavel Doležel řekl(a)...

NSDAP byla rozpuštěna a zakázána 10. října 1945. Jak může být pan Klaus členem neexistující strany, tomu nerozumím, byť chápu úpornou snahu jej nějakým způsobem dehonestovat. Když už ale má nějaký inteligent tu potřebu jej dehonestovat, měl by tak činit způsobem méně pitomým, méně trapným a méně nápadným. Takto totiž neodhaluje zázračně zlo v nitru Václava Klause, ale svojí vlastní neznalost historie a svojí vlastní hloupost.

Stejně jako mít doma v kuchyni nůž, není známka toho, že jsem sériový vrah, není snaha o efektivitu ve vzdělávání známkou toho, že jsem zastáncem genocidy. Tohle nám ty nominální mozky pořád nějak nejsou schopny pobrat s tou svojí elementární neschopností základního logického uvažování. Že mám množinu A, jejíž všechny prvky mají vlastnost "a" a pak mám množinu B, jejíž všechny prvky mají vlastnost "b" a A je podmnožinou B, tak z toho opravdu, ale opravdu ještě neplyne, že když má nějaký prvek vlastnost "b", tak má i vlastnost "a".

Inkluze je naprosto nesmyslný koncept, který nás ideologicky poučuje o tom, že rohlíky je nejlepší péct v autoservisu a auta opravovat v bance. Stačí k tomu jen pár asistentů.

Jan řekl(a)...

„Nemá každý nárok chodit do školy s ostatními. Tahle lidská práva neuznávám.
Ale právo na bydlení nebo vzdělání, to už vám musí někdo dát. Ředitel základní školy má mít možnost říct – tohle dítě není schopné našeho vzdělávacího procesu. Tím neříkám, že by neměl udělat, co je v jeho silách, jde mi o to, aby neměl tu povinnost."

„Já ale jen tvrdím, že každý nemá absolutní právo vyžadovat cokoli. Měl by tam být souhlas druhé strany, toho ředitele. Škola musí vědět sama, kolik takových dětí zvládne a jestli vůbec.“

Jestliže Vás tato slova nechávají klidným, docela Vám závidím.

Jirka řekl(a)...

Mne ta slova nechávají klidným, protože chvilku mne rozčílí jen pablb, který vytrhne věty z kontextu a mává s nimi jak s červeným hadrem na býka a čeká, kdo naskočí. My, co stojíme každý den před tabulí a jednáme s rodičovstvem, už dávno nejsme startovací, protože srážky s blbostí člověka vycvičí. Jděte k šípku, experte!

P. Vršecký řekl(a)...

Právo na bydlení, co to pěkně prosím je? Že když se rozhodnu nedělat, tak mě daňoví poplatníci nejen musí živit, ale taky mi opatřit to, co si všichni ostatní opatří sami a za své, totiž bydlení? Mě taková slova nejen nechávají klidným, ale dokonce jim tleskám.

Okomentovat