10.2.18

Radka Hrdinová: Poslední zvonění pro stovky ředitelů

Velké části ředitelů škol končí funkční období. Spoustě z nich hrozí, že se do ředitelny znovu nevrátí.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Nového šéfa budou mít i na základní škole v Plané nad Lužnicí. Podle ředitelky školy Hany Vellánové je vyhlášení konkurzu už veřejné tajemství. „Je to velmi pravděpodobná varianta, i když v radě to budeme projednávat až na konci února,“ souhlasí starosta Jiří Šimánek.

I tady je důvodem konec šestiletého funkčního období, i když v Plané je situace jiná. Inspekce školu chválí a ředitelky si cení i odborná veřejnost.

Do konkurzu přitom takto může jít až třetina ředitelů základních a středních škol bez ohledu na to, jestli jde o ředitele vynikající, nebo podprůměrné.(...)

Hana Vellánová už sama do konkurzu nepůjde, plánuje odchod do důchodu. Toho, jak bude za rok či dva vypadat škola, kterou 17 let budovala, se ale bojí. Nevěří, že obec vybere toho dobrého nástupce. Komunikace mezi vedením školy a obce je mírně řečeno napjatá.

„Problém je, že ředitele do čela školy vybírají lidé, kteří chtějí školu, jakou sami zažili, moderní škole nerozumějí,“ říká Vellánová. „Moje filozofie se starostovi nelíbí, on nás posuzuje například podle toho, zda děti vyhrávají soutěže, podle mě máme být někde úplně jinde,“ dodává.

3 komentáře:

Radek Sárközi řekl(a)...

Vyvolat konkurz na ředitele může i ČŠI, a to bez důvodů, pokud se řediteli blíží konec šestiletého funkčního období. Děje se to celkem často... Pan Sotolář k tomu určitě napíše: "Ostatně si myslím..." ;-)

Eva Adamová řekl(a)...

Správně píšete vyvolat...

Ano inspekce může odvolání navrhnout, stejně jako ho může navrhnout školská rada. Odvolat ale ředitele může pouze ten, kdo ho jmenoval, a to je zřizovatel. A jak je uvedeno na jednom konkrétním příkladu, zřizovatelům se do toho moc nechce a raději volí cestu vyčkání na vypsání konkurzu po šesti letech, a to i v případech, kdy je působení ředitele na škole od začátku značně problematické. No a pokud má ředitel nadstandardní vztahy se zřizovatelem, tak je prakticky neodvolatelný, i kdyby se ostaní aktéři stavěli třeba na hlavu.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nikoliv, v mnou uvedeném případě zřizovatel MUSÍ vypsat konkurz na místo ředitele - stačí, když to ČŠI zřizovateli zadá, důvod se neuvádí! Toto je jiný případ než, když ČŠI najde nějaké pochybení ve škole a odvolání zřizovateli navrhne kvůli pochybením ředitele v průběhu jeho funkčního období.

Okomentovat