9.2.18

Česká televize: Polovině učitelů hrozí vyhoření. Na vině je nízká prestiž profese i potíže s rodiči žáků

Téměř polovina učitelů je ohrožena takzvaným syndromem vyhoření. Průzkum Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy mezi dvěma a půl tisíci pedagogy ukázal, že pětina z nich má dokonce střední až závažné příznaky těchto psychických potíží a potřebovala by odbornou péči.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„Cítila jsem, že toho mám všeho nějak hodně a musím na chvíli odejít, že prostě už nemůžu učit,“ popisuje pedagožka Marie Hronková situaci, kdy předloni po osmi letech učení musela najednou skončit. Jestli to bylo vyhoření, doteď přesně neví. Do školy se sice po pauze vrátila, ale už ne naplno. Není třídní a učí jen angličtinu.

Syndromem vyhoření se přitom podle průzkumu cítí ohroženo čtyřicet osm procent učitelů. Devatenáct procent pedagogů už má dokonce střední až závažné příznaky. Šedesát procent učitelů pak zažívá dlouhodobý stres.

Může za to nadbytečná administrativa, potíže nejen s žáky, ale i s jejich rodiči, nízká prestiž povolání a nízké platy. Problémy také mají ti učitelé, kteří neumí takzvaně vypnout nebo se realizovat i jinak než ve škole.

1 komentář:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Proti učitelům veřejných škol je vedena dlouhodobá kampaň, kterou vytvářejí rádoby experti (konzultanti, odborníci, analytici) a představitelé vzdělávacího byznysu.

Okomentovat