12.2.18

Ondřej Šteffl: Změna je trvalý stav

„Na co stát sáhne, to pokazí,“ říká v rozhovoru pro Euro Ondřej Šteffl, který se nikdy netajil svými nekonformními názory na vzdělávání. Teď zakládá síť základních ScioŠkol.


Z článku v EURO.cz vybíráme:

Proč? Vždyť většina z nich nevzpomíná na školu ráda.
Ale vydrželi jsme to, prošli jsme jí. A jak jsme dobří, že? Mozek každého z nás si vytváří příběh života a jen nerad ho mění. Museli bychom si přiznat, že kdybychom chodili do jiné – lepší – školy, mohli jsme být někde dál, než jsme. Vy jste mohla být šéfredaktorkou nebo majitelkou novin, třeba, nebo dirigentkou.

To bych snad ani nechtěla. Prošla jsem sice blbou školou, ale jsem spokojená.
Kdybyste prošla nějakou jinou školou, mohla jste být jinde. Já jsem například už dávno mohl mít síť ScioŠkol po celém světě, nebo jsem mohl být třeba cestovatelem. Chodil jsem na matfyz a dlouho jsem všude vykládal, jak to byla skvělá škola. Byla, ale nějakou dobu mi trvalo, než jsem zhodnotil, že poslední dva roky jsem se už vlastně nic užitečného nenaučil. Kdybych místo toho odjel do Ameriky, mohl jsem se naučit perfektně anglicky, mohl jsem získat úplně jiné zkušenosti. Nehledě na ten promarněný čas na základní a střední škole, kde jsem se stovky hodin nudil, což mozku prospívá asi tak jako tělu být přivázaný k židli.9 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"kde jsem se stovky hodin nudil, což mozku prospívá asi tak jako tělu být přivázaný k židli"

A jaké to mělo na mozek následky?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Bylo by fajn, kdyby se školství měnilo rychleji. jenže v tom množství názorů se těžko hledá, co si každý jeden jedinec představuje po pojmem změna. Když zakládáte soukromou školu,vybíráte se už dopředu nějak (jak pane Šteffle?) své pracovníky. A ti určitě více spolu souzní, než když kdokoli z vás teď nastoupí na nějakou nesoukromou školu a bude chtít dělat změny.Já bych třeba nemohla neznámkovat nebo nezvonit. Pracuji v jedné instituci, kde se známkuje a zvoní.Mohu navrhnout změnu, myslím, že neprojde většinově, určitá část lidí by i souhlasila. A co s tím? Jít o dům dál, hledat na konci republiky? Kolikrát?
A ještě jsem chtěla napsat, že na "kdyby" se opravdu nehraje. Můžu si sice pohrávat s myšlenkou, že kdybych chodila na jiný gympl, kdyby byly podmínky pro přijímání na vysokou jako dnes, kdyby....,že bych dnes byla lékařkou. Neodvažuji se to však tvrdit a stejně mi to k ničemu není. Čas nevrátím. I když opájet se představou je hezké.A zároveň není.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

"Když zakládáte soukromou školu,vybíráte se už dopředu nějak (jak pane Šteffle?) své pracovníky." Ano, zcela určitě. A ještě větší výhodou oproti veřejné škole je, že si nás už pak vybírají rodiče, kteří s námi víceméně souzní. Já to nijak nepopírám. Pravda existují i veřejné školy, třeba Brožova v Chrudimi, kam už se také hlásí rodiče, kteří vědí, co je čeká. Ale to je výjimka, práce na pro ředitele na mnoho let, a hlavně je to mimosystémové, když neřeknu proti systémové.

To "kdyby" zde není kvůli nějakým konkrétním závěrům, ale proto, že naprostá většina ani nechce uvažovat o tom, že mohli chodit do lepší školy, a že mohli mít lepší život. Nechce! A tak se raději pro své děti smíří s tím, co je.

Nicka Pytlik řekl(a)...

naprostá většina ani nechce uvažovat o tom, že mohli chodit do lepší školy, a že mohli mít lepší život. Nechce!

Až tak zarputile odmítat lepší život to i pytlíkům připadá přinejmenším jako rozmařilost.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

„Na co stát sáhne, to pokazí,“ říká v rozhovoru pro Euro Ondřej Šteffl - to je výrok ve své všeobecnosti tak nepravdivý, pane Šteffle, že by jej neměl vypustit z úst ani člověk s IQ 90. Čpí na dálku marketérskou účelovostí (pravděpodobně s vidinou vyšších zisků). Takže např. armáda, policie, fakultní nemocnice, sociální a důchodový systém ad. - to vše stát pokazil? Chcete tvrdit, že všechno toto dokáže soukromý sektor kvalitněji a efektivněji??? Není Vám ani trochu stydno? Jak může vysokoškolsky vzdělaný člověk takto zapřít (dnes tolik adorované kritické) myšlení? Opravdu jen kvůli penězům? Ne, opravdu bych nemohl s něčím takovým souznít.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Vladimír Stanzel: Jen člověk zaujatý reaguje na neúplný text, a chytá se první příležitosti, jen, aby mohl kritizovat a házet špínu. Stojí za zamyšlení, pročpak to dělá?
Inu, kdybyste si ten rozhovor přečetl celý, věděl byste, že v něm je "Na co stát ve školství sáhne..." a je tam uvedeno i několik příkladů. A jako češtinář byste mohl vědět, že rozhovor není odborný text a tudíž se sem tam nějaká nadsázka či zobecnění snese, a snad také, že v perexu se občas text krátí. Možná to tak dřív nebývalo, a možná se to na bohemistice neučí, ale je to tak.

Jinak rozhovor doporučuji, je to jeden z povedenějších a je tam řada zajímavých míst ;-).

Miloslav Novotný řekl(a)...

Ten zúžený výkřik je stejně pitomý, jako úplné znění se smajlíkem.

Chybí už jen vydrobobr.

Furt jen sháníte po zeměkouli speciální kečup, abyste to nandal Mekovi Donaldovi.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Celý text bych si, pane Šteffle, zajisté velmi rád přečetl, leč není volně přístupný. Reaguji proto na to, co je zveřejněno. Je otázkou Vaší volby, že na krácení textu v perexu přistoupíte - jsem přesvědčen, že kdybyste se proti němu ozval, vyšel by Vám editor vstříc. Pokleslosti médií je třeba čelit, ne se jí přizpůsobovat. Nicméně i výrok zúžený jen na školství je ve své podstatě nepravdivý a stává se pouhým marketingovým nástrojem. Podobná zobecnění do seriózních rozhovorů dle mého soudu nepatří a vzdělanec se jim rozhodně má vyhnout, pakliže chce být vzdělancem v pozitivním (či pravém) smyslu tohoto slova. Nechci na nikoho házet špínu, ale pokud vidím v textu inteligentního a vzdělaného člověka zásadní lapsus, ptám se po příčině. A protože Vy ve školství podnikáte, vychází mi z toho jediný možný závěr - jde Vám hlavně o byznys. Na tom nemusí být nic špatného, nikdo nepodniká proto, aby žil o chlebu a vodě, nebo dokonce zkrachoval. Ovšem pokud se sníží k podobným trikům podomních obchodníků, není to dobrá vizitka. Kdybyste pouze chválil svůj projekt, nebylo by proti tomu nic k namítnutí. Ale Vy se vymezujete vůči státnímu školství cíleně negativně a házíte na něj špínu (ano, to, co vyčítáte jiným, děláte sám). A to pociťuji jako problém. Už jsem Vám to psal dříve v jiné diskusi - stran školství jste zkrátka v konfliktu zájmů. Zatím Vám nevadí, někomu jinému ovšem ano, mnohdy podstatně.
Jinak děkuji za péči o mé další vzdělávání, s médii "obcuji" pouhých 20 let, takže rád přivítám poučení na slovo vzatého EXPERTA v oboru s bohatou publikční praxí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale Vy se vymezujete vůči státnímu školství cíleně negativně

Velice výstižné! Kdyby podnikatelé ve školstí jen chválili své zboží, budiž. Ale neustálá negativní kampaň proti státnímu školství je nemravná.

Okomentovat