22.2.18

Ondřej Neumajer: Technologie umocňují roli učitele

Přestože jsou lidé v dnešní době informačními a komunikačními technologiemi doslova obklopeni, ve školách se využívají ke vzdělávání stále pouze v omezené míře. Situaci v České republice se snaží zlepšit Ondřej Neumajer, který je velkým popularizátorem účelného využívání moderních technologií. Pracuje také jako konzultant vzdělávání, lektor a didaktik. V roce 2016 byl zařazen na seznam New Europe 100 lídrů v oblasti inovací ve střední Evropě.

Z rozhovoru Ondřeje Koldy s Ondřejem Neumajerem v Objevit.cz vybíráme:

Je nutné školy k používání nových technologií ve výuce postrkovat nařízeními a doporučeními? V poslední době jsem zaznamenal, že se v souvislosti s výukou hodně hovoří o augmentované a virtuální realitě. Neznamená to, že když je technologie dostatečně zajímavá, tak si cestu do škol najde sama?

Kdyby platilo jednoduché pravidlo, že to nejlepší si do škol najde cestu samo, tak by školství nevypadalo tak, jak dnes vypadá. Když dnes pedagogičtí výzkumníci popisují ideál moderní pedagogiky 21. století, není náhoda, že se v mnoha znacích shoduje s tím, co je označováno za alternativní pedagogiku, například pedagogiku Marie Montessori, waldorfskou pedagogiku nebo specificky českou cestu profesora Příhody. Všechny jsou sto a více let staré, přesto podle nich či v souladu s jejich myšlenkami dnes učí jen jednotky procent škol, zbytek škol se drží mainstreamové tradice.

Souhlasím, že jakákoli nařízení jsou špatnou cestou. V tak svobodném a náročném povolání, jako je dnešní profese učitele, musí motivace vycházet z jeho zájmu a zapálení pro věc. Úkolem státu je mu pomáhat, podporovat jej, zajišťovat mu dobré podmínky. Mimochodem to, v čem dnes víceméně selhává. V oblasti myšlení, empatie, sociálních vztahů a kognitivních výkonů nemohou nařízení fungovat.

K té virtuální či rozšířené realitě – to jsou pěkné příklady hodně pokročilých technologií, které jistě mohou být ve výuce vhodně využity. Rád bych ale upozornil, že běžně se ve školách nepoužívají uživatelsky daleko jednodušší a mnohostranněji využitelné technologie, které jsou navíc dnes pro školy dostupné často zdarma. Například cloudové aplikace či systémy pro řízení výuky (Learning Management System) používá jen třetina základních a asi 60 % středních škol.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Léta dělám ICT koordinátora na základní škole. Léta se snažím přivést kolegy k poznání, že ICT jim i dětem může být ve výuce k prospěchu. A přiznám se, že ne u všech se mi to podařilo, ale těch 80 %, u kterých se zadařilo, považuji za úspěch. Letos učím část úvazku na gymnáziu a jsem v šoku z toho, jak vypadá škola, kde ICT koordinátor nikdy nebyl a kde nikdy nikdo učitele k využívání ICT nenutil. Vybavení počítačových učeben mizerné jak po stránce hardware tak software a středoškolští učitelé, kteří mají základní problémy už při práci s Wordem. A přestože ve všech učebnách jsou dataprojektory, tak prezentace využívají dva či tři kantoři. A mám obavy, že pojemy cloud a LMS naprosté většině z nich nic neříká. Ovšem zase na druhou stranu znám školy, kde by ředitel nejraději nacpal tablety i na záchodky místo toaletního papíru a kde je využívají tak nesmyslně, že z toho normálnímu kantorovi lezou oči z důlků. A ono to tak nějak skutečně je, na jedné straně máme kvanta kantorů, kteří ICT ve výuce využívají velmi málo, a na druhé straně zase kopy těch, kteří to cpou úplně všude. A zase zlatá střední cesta jako obvykle nikde.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Technologie umocňují roli učitele

Helemese!
Není to tak dávno, kdy odborníci na vzdělání otevírali otázku potřebnosti učitele v dnešní překotně se měnící době digitálních technologií, jak lahváče na grilovačce. A kdoví, jestli to nebyli i titíž hlásiči vizí pro konkurenceschopnost.
Skoro to vypadalo, že se pedagogické sbory přerodí v žáky hlídající pomocný personál.

Okomentovat