10.2.18

Ondřej Kania: Václav Klaus ml. a jeho neskutečný pohled na školství

Václav Klaus ml. a jeho neskutečný pohled na školství, o kterém mluvil v Pressklubu Frekvence 1. Bůh chraň aby se tenhle člověk stal ministrem školství, bohužel je na tom smutné to, že dle mého názoru a poznatků, velká část českého školství tento pohled sdílí.

"Tenhleten systém, jakože si dítě samo zvolí co se bude učit a blablabla a je kamarádem a partnerem kantora je velice populární v západním světě no a když se podíváte na výsledky, tak vede do pekel. Když se podíváte na poslední výsledky PISA, no tak první země jsou asijské. Kde to vzdělávání je konzervativní kde ty děti makaj. V praxi to nefunguje, ty čísla to naprosto jasně ukazujou.

A jestli chcete důkaz z Český republiky no tak já jsem dost konzervativní a naše škola byla vždycky první žejo"


Dovolte mi reagovat v rámci možností slušně:

1) Pan Klaus vlastně říká, že úspěšnost školství a úspěšnost studentů se dá, má a v podstatě musí měřit testy. Testy jako je PISA. Logicky tedy, pokud chcete mít školství, které produkuje studenty, kteří budou dobře vyplňovat testy (jak by chtěl pan Klaus), tak tomu musíte uzpůsobit systém a způsob vzdělávání. Pokud se podíváme na 10 nejlepších zemí v rámci PISA 2015, tak je zde:

1) Singapore
2) Japonsko
3) Estonsko
4) Taipei (Čína)
5) Finsko
6) Macao (Čína)
7) Kanada
😎 Vietnam
9) Hongkong (Čína)
10) B-S-J-G (Čína)

Z toho mi tedy logicky vychází, že všechny tyto země, pokud jsou v TOP 10, musí mít způsob vzdělávání nastavené přesně tak, jak mezi řádky říká pan Klaus. Zaměřené na výkon, na výborné výsledky v testech. Japonsko? Nepochybně ano. Čína? Nepochybně ano. Vietnam? Nepochybně ano. Víte jak to chodí ve školách v těchto zemích? Studenti jsou v podstatě vojáci. Musí držet hubu, podléhají naprosto striktní disciplíně a jedou jen a jen na výsledky. Memorují co jim hlava stačí, rodiče jim platí drahé osobní doučovatele, protože ve škole jim to nestačí a jsou zkrátka všichni posedlí tím, aby jejich dítě mělo to nejlepší skore z testů. Je zde velký počet sebevražd studentů, protože nevyplnit test na 100 %, ale na 90 % je pokládáno i rodinou za obrovské selhání a děti zkrátka ten tlak nejsou schopny mnohdy unést. Reálně to pak dopadá tak, že když tito lidé například přijdou na nějakou naši partnerskou kanadskou, nebo americkou internátní školu, tak mají sice vynikající výsledky z testů a to prakticky ze všech předmětů, ale nedokáží vůbec komunikovat, nedokáží sociálně fungovat. Straní se, izolují se a uzavírají se do ulity. Byť tedy mají například 100 % z každého testu angličtiny, tak paradoxně vůbec nedokáží v angličtině komunikovat. Takové školství chcete? Já teda fakt ne. No a potom tady máme Estonsko, Finsko a Kanadu. Představte si, že tam to víceméně vypadá tak, jak pan Klaus naznačuje, že je to cesta do pekel. V Kanadě mají systémově studenti absolutní svobodu při výběru předmětů, aktivit a dalších věcí. Ve Finsku a Estonsku aplikují super progresivní vzdělávací koncepce, které zahrnují například věci jako neznámkovat do 6 třídy, tedy studenty VŮBEC NEMĚŘIT, nebo slučování předmětů do tématických bloků, apod. Když jsem byl ve Finsku natáčet dokument o tamním školství, tak mi bylo vysvětleno, že Finsko sice dlouhé roky bylo v PISE první na světě, ikdyž to nikdy nebylo jejich cílem, ani prioritou a v podstatě vůbec neví jak se to stalo (myslí si, že je to tím, že studenty škola baví a systém důvěřuje svým učitelům, takže je nekontroluje), ale že současná reforma školství, která vede k většímu množství tématickým projektů, které mají rozšířit kompetence studentů povede k tomu, že studenti budou ještě méně připravování na vyplňování testů, takže to automaticky povede k propadání se Finska v PISA testech. A víte co? Je jim to úplně jedno. Protože cílem Finska je, aby jejich školství produkovalo kreativní, kriticky myslící, sebevědomé studenty, kteří ví co chtějí v životě dělat a umí perfektně komunikovat mnoha jazyky. To by měl být náš cíl, ne honba za nejvyššími výsledky testů. Kanada, Finsko a Estonsko nám ukazují, že ty věci mohou jít ruku v ruce a jde vidět, že Václav Klaus jen demagogicky využívá fakta, která se mu hodí a zapadají do jeho zvláštní idelogie.

Za druhé, ano, je obdivuhodné že za vedení pana Klause byl a stále myslím je PORG "nejlepší" školou (měřeno dle skore v maturitách). Ale z toho co pozoruji na American Academy tak si dovolím poměrně odvážné tvrzení. Podle mého názoru a zkušeností (a mohu se mýlit), není zase tak velký problém mít super vynikající výsledky, pokud máte vynikající studenty a vynikající učitele, tedy, pokud Vaše příjmy za jednoho studenta včetně školného a dotací jsou mnohem vyšší než 100 000 Kč ročně. To si dovoluji tvrdit, že je hranice, kdy skutečně je škola profitabilní, může si dovolit zaplatit ty nejlepší učitele a PORG jako takový skutečně přijímá jen ty nejlepší studenty (nejlepší ve smyslu podání výkonu a výsledků v testech, apod). Vůbec tím nechci snižovat zásluhy a kvalitu PORGU a jeho studentů, ale několik se nám jich vloni hlásilo na American Academy a kromě jednoho jsme všechny odmítli, protože mentálně spíše odpovídali té Asii, než tomu Finsku a Kanadě a to my úplně nechceme. Nechci tohle zobecňovat vůbec, protože je to skutečně výborná škola, ale je to hlavně dáno tím, jací studenti tam chodí a jací tam učí učitelé, které si škola může dovolit zaplatit. Takže bych to skutečně neviděl tak, že "tenhle způsob funguje na PORGu, pojďme ho zavést všude, protože je důkazem toho, že mám pravdu.".

Úspěšnost školství se dle mého nazoru musí hodnotit dle míry přidané hodnoty, inovaci, svobody a demokracie. Ne podle výsledku testu.

17 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Kania dnes pusobi umirnene. Souhlasim, utestovat deti k smrti je blbost. Obcasne testy neskodi. Take nemam rada ruzne zebricky podle cehokoli.
Klaus ma vliv a je mozne diky nemu zacit zmeny v procesu legislativy. A to je tak vse. Jako ministra bych ho nechtela. Zda se mi , ze by ho prilis nezajimalo zakladni skolstvi, spis by preferoval stredni a vysoke. Ale muze to byt jen dojem.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Snad se pan K. přidá ke kritice testovacích prasáren made in ČŠI, nyní s podporou kamenky CZESHA, která chce utestovat všechny deváťáky a hned jim nalepit značku, zda jsou, nebo nejsou schopni studovat (studijní předpoklady).

Josef Soukal řekl(a)...

Zdeňku, prosím o odkaz k "nalepování značek".

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Plošné testy studijních předpokladů mají nahradit přijímačky. Je to něco jiného než právě značka?

Josef Soukal řekl(a)...

Chtěl jsem jen odkaz ke konkrétnímu vyjádření, nemohl jsem ho najít. V praxi si to neumím moc představit.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Vzdělávací systém jako celek by měl realizovat všechny skupiny obecných cílů (akademické, sociální, personální, technologické...). To nevylučuje, ba naopak podporuje pluralitu a zaměření (důraz) jednotlivých škol na tu či onu skupinu. Podstatné je, že žádná skupina není horší nebo lepší a žádná nemá být nekriticky preferována. Důraz na akademické hodnoty vzdělávání neznamená absenci demokracie, důraz na sociální hodnoty neznamená rezignaci z technologií nebo osobnostního rozvoje apod. Dobré školství má usilovat o rovnováhu, harmonii, soulad, nikoli o absolutní názorovou nadvládu toho či onoho zaměření. Náš vzdělávací systém však dlouhodobě trpí často protichůdnými centralistickými intervencemi, jejichž cílem není jeho vyladění nebo nasměrování na základě srozumitelně formulované vize, která prošla politickou legitimizací ve volbách, ale násilné prosazení momentálních partikulárních zájmů a představ.

P. Vršecký řekl(a)...

Z toho logicky vyplývá.....Sorry, ale nevyplývá, výroková logika se na střední škole v USA, kterou pan Kania absolvoval, buď neučí, nebo jí nezvládl. Tvrzení o skoro neúspěšné snaze žáků PORGu dostat se na páně Kaniovu školu...No tedy, ehm, já vám nevím:-)

P. Vršecký řekl(a)...

Že Kania působí umírněné? Vždyť on se tady snaží natřit dehtem a vyválet v peří někoho, komu vzděláním, inteligencí, životními ani profesními zkušenostmi nesahá ani po kotníky.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pan Kania nedávno propagoval na svém FB novou soukromou školu se školným 13 000 měsíčně a najednou mu vadi PORG? Na otazku, zda nabízí na svých školách alespoň stipendia, odpověděl, že ne...

Radek Sárközi řekl(a)...

Kaniovo podnikání: https://jkeducation.cz/

Pavel Doležel řekl(a)...

"Úspěšnost školství se dle mého nazoru musí hodnotit dle míry přidané hodnoty, inovaci, svobody a demokracie. Ne podle výsledku testu."

No tak tohle tesat do bláta.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Copak nám kania z Emeriky přivezl? http://www.reflex.cz/clanek/zajimavosti/85004/americky-bizar-ucitel-rekl-ze-australie-neexistuje-a-vyhodil-svou-studentku.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

P.S. Normálně po sobě chyby opravuji, ale tuto klidně nechávám.

Petr řekl(a)...

Haha, vy jste vtipálek... to je asi jako kdyby si dělal někdo ve Švýcarsku názor na české školství na základě nesmyslů, které tu píšete v diskuzi :-)))

Nicka Pytlik řekl(a)...

Copak nám kania z Emeriky přivezl?

To pytliky opět přivedlo k otázce, co je tedy ta naše Matička.
Je to obec, nebo kraj, územně samosprávní soucelčí... Zákon o krajích se nevztahuje, ale jako kraj má číslo jedna, teď ty volby do toho. To je binec.
A co na to kaniové?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale co nám Kania přináší? Tu subalterní církevní školu, která mu poskytla vzdělávací azyl? Jen další krok k erozi českého školství.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat