12.2.18

Milan Terkelt: Strach v romské škole. Bijí tam pedagogové děti?

Slovní výhrůžky i fyzické útoky vůči dětem. To vše se údajně odehrává v ostravské Základní škole Na Vizině. Po stížnostech rodičů začala celou věc minulý týden šetřit školní inspekce. Pro aktuální vydání časopisu TÝDEN se svěřily tři postižené rodiny, vyhrocené poměry potvrzují i někteří učitelé.

Z článku v TÝDEN.cz vybíráme:

Je to romská škola a cikáni z okolí ji měli rádi. To už neplatí. "Sama jsem chodila na Vizinu, ale nepamatuji, že by mě učitel praštil," vypráví třicetiletá Lucie Botošová, která se o současných poměrech ve škole rozhodla promluvit. Botošová si stěžuje, že dvanáctiletého syna Káju fyzicky napadla třídní učitelka. TÝDEN její jméno zná, ale do vyšetření celého případu bude ctít presumpci neviny. Prý s ním třískla o zeď, načež mu podkopla nohy a srazila ho k zemi. "Několik týdnů se pak syn bál chodit do školy," líčí Kájova maminka, která se následně obrátila se stížností na zřizovatele školy a podala i trestní oznámení na policii.9 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jestli je opravdu bijí, je to špatně.A není jasné, že jsou to všichni učitelé. Vypadá to na exces jedné paní učitelky. Nikdo neví celé pozadí. Pokud si paní učitelka vylévá vztek,asi by měla jít pryč.
Jestli se brání fyzickému napadení? Asi bych se taky bránila.Nevím, jestli bych uměla po jedné facce nastavit druhou tvář, to opravdu nevím.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Prý s ním třískla o zeď, načež mu podkopla nohy a srazila ho k zemi. "

1. Bijí pedagogové nebo učitelka?
2. Viz citace, pohádek jsem už slyšel hodně, kolega byl romským chlapcem nařčen z bití, když si naštvaný rodič vyslechl "pohled druhé strany", dostal učitel povolení "vyliskat žáka" od samotného rodiče, který si na bití přišel stěžovat.

Pak si to přeberte...Nicka Pytlik řekl(a)...

načež mu podkopla nohy a srazila ho k zemi

Normálka sutemi... a mohla se radovat z vítězství na ippon!
Pytliky fascinuje představa myšlenkových pochodů a stavu duše učitele, který jen co přijde do školy, seřeže prvního žáka v dosahu.
V uvedeném textu se naznačuje nemálo vláken natolik zajímavých příběhů, že pytlici hodlají se zájmem sledovat tuto kauzu až do konečného usvědčení českého školství z cílené a soustavné rasové segregace. Soudní dvůr ve Štraburku je uveden do plné pohotovosti...

Unknown řekl(a)...

"Jak dítě nepřivedete ráno do školy, už v půl deváté vám zvoní u dveří sociální pracovník a zjišťuje, co se stalo."

Já jsem pro. Ovšem v případě, že absenci bude ráno zjišťovat a s předem dodanými omluvenkami porovnávat pověřený pracovník, nikoli učitel.
Vztahu se školou by ovšem nejvíce prospělo, kdyby rodiče plnili své povinnosti.

Eva Adamová řekl(a)...

Rodina Kalajových byla v Británii pod dohledem sociálních pracovníků? A proč asi? Zřejmě ani tam neposílali děti do školy. A vykládat si dohled sociálky v Británii, jako bůhvíjaký zájem je také dost svérázné. Vétšina rodin raději projevuje zájem o vdělání svých dětí sama než by stála o "zájem" sociálky.

Unknown řekl(a)...

Píšu z pozice ředitelky dane školy. Ano, je pravda, že u nás CSI strávila 3 týdny na popud ombudsmanky, aby se vše proverilo. Bohužel pro média kontrola z CSI vyšla pozitivně, proto je narcena z formalismu. Pravda je taková, že dochází ke konfliktům mezi 3clennou odborovou organizací a ostatními zaměstnanci , a zoos a vedením školy. Pan predseda by chtel byt i reditel. Tesi mne, ze jsem v den uvedeni clanku, prijala pres 30 telefonatu rodicu, kteri jsou odhodlani pozvat tv a rict na kameru, že to není pravda. Pana Kalaje z Anglie mi je lito, ale jelikož to je bratr paní Botosove, není se co divit. Ve prospěch školy mohu jen dodat, za 4 roky mého působení stoupl počet žáků o 100%, jen v 1.pol.letosniho školního roku 7 odešlo a 46 přišlo. Skola se posunula i co se týče vybavením, přibyly učebny it, máme novou tělocvična a to vše za tehle nervů s 3clennou odborovkou, která si mysli, že je na piedestalu. Na pisalky, kteří mne tahají přes média podávám žalobu, nenechám se spinit. Pana Kumara W. neznám, hraje si na zachránce Romu na Ostravsku, při tom pravda je někde jinde, dotace na začleňování jsou fajn a všichni vidíme, jak to je. Grocholova

Unknown řekl(a)...

Pravda je úplně jinde. Jedná se o boj zaměstnanců s 3clennou zoos. Nestydí se zmanipulovat rodiče, no nic jiného už jim nezbylo, od zač.sk.roku poslali na skolu 7 kontrol včetně CSI. Žádná pochybení nebyla zjištěna. Na plátek Tyden podávám žalobu. Rs

Ygrain řekl(a)...

"Pytliky fascinuje představa myšlenkových pochodů a stavu duše učitele, který jen co přijde do školy, seřeže prvního žáka v dosahu"

Pytlíci blednou závistí? :D

Jest přece obecně známo, že v duši každého kantora číhá monstrum, které jen čeká na příležitost, kterak nějaké dítko vydusit, ztýrat a ztraumatizovat, pro nic jiného přece ani nežijeme.

Renata řekl(a)...

No jasně:)).a šikanované děcko se usmívá na fotografa:)). Kdyby byla všechna děcka na světě šikanována jako ,,toto,, děcko, tak na světě není šikanovaných decek

Okomentovat