3.2.18

Michaela Rambousková: „Provinilci budou potrestáni! Je to jako v roce 1989.“ Vzkaz týkající se voleb vyvolal na gymnáziu rozruch a diskuzi o politice na školách

Patří na školu politika, nebo by vzdělávací ústavy měly zůstat úplně apolitické? Takovou debatu při nedávno uplynulé prezidentské volbě rozvířilo oznámení na nástěnce Gymnázia Dašická v Pardubicích.Z doprovodného článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Ředitel gymnázia Luděk Burian tvrdí, že vedení školy vzkaz na nástěnku neumístilo. „Já vůbec nevím, že někdo takovou cedulku napsal, rozhodně ji nepsal nikdo z vedení školy. Na druhou stranu však souhlasím s tím, že škola má být apolitická a nemá zde být žádná propagace politických stran a hnutí,” uvedl ředitel.

Podle redakcí oslovených studentů šlo nejspíš o akci několika jejich spolužáků, kteří byli příznivci jednoho z kandidátů a vadily jim plakáty kandidáta druhého, které se na nástěnce tu a tam objevily. Na politiku ve škole pak má většina studentů názor také jasný: diskuze o politice a volbách na školy, a zejména gymnázia, jednoznačně patří.
2 komentáře:

Pavel Doležel řekl(a)...

Podle mého názoru, ani propagace, ani diskuse o aktuální politice do oficiální činnosti školy prostě nepatří. Názory nechť si každý nechá na doma, do hospody, či do kavárny. Škola má studenty učit fakta a pomáhat si osvojovat metodologický aparát vědy a ne jim vnucovat názory.

m vanek řekl(a)...

Škola by měla být apolitická. Politické letáky nemají ve škole co dělat, to je odpovědnost ředitele. Je to i v zákoně.
Ale je otázkou, zda realita taková je. Zda se každý učitel udrží a politiku do výuky nezatahuje. Taková občanská nauka či dějepis k tomu přímo vybízí. A když bude učitel zanícený straník, tak si způsob vždycky najde. Škola opravdu má učit základní fakta a hlavně metody. Názory si musí vytvářet studenti sami. Podporovat diskuzi a tvorbu názorů by škola měla, ale kolik učitelů je schopno třídu ukočírovat a zůstat nestranným. Vždyť s tím mají problém i profesionální moderátoři. A jde to vůbec? Většina médií je těžce stranických. Vždycky je to o kompromisu. Jediná obrana je vzdělání obyvatelstva. Nic jiného nepomůže.

Okomentovat