16.2.18

Michaela Bůnová: Každý třetí neví, co je inkluze. Tento pojem byla chyba, míní Valachová

Ačkoliv téma inkluze rezonuje českým školstvím i médii, část veřejnosti stále neví, co si pod tímto pojmem představit. Ukázal to průzkum společnosti Nielsen Admosphere. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která inkluzivní zákon prosadila, se domnívá, že by jiný výraz pro společné vzdělávání byl lepší.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Osobně to pokládám za chybu, ač jsem ji nezpůsobila. Srozumitelnější je výraz společné vzdělávání, oč jsem se snažila. Ale zpětně si myslím, že se vždy mělo mluvit o rovnosti šancí všech dětí ve škole a v životě. Neumím si představit, že kdyby se to stalo takto, že by to v České republice v 21. století někdo zpochybňoval,“ uvedla pro iDNES.cz Valachová.(...)

„Řada lidí četla články, které zpochybňovaly užitečnost vzdělávání dětí s handicapy v běžných školách. Kolem inkluze panuje spousta nejasností a nepřesností, veřejnost v tom nemá jasno. Aby inkluzivní reforma byla úspěšná, je potřeba, aby ji společnost přijala. Aby ji mohli přijmout jak rodiče, tak učitelé, tak o ní musí něco vědět,“ dodala Friedlaenderová.6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každý třetí neví, co je inkluze.

Tak snad že nějaká ta inkluzivní výchova?
Jen jestli si ji lidi nepletou s okluzí, tedy skusem. Třeba zkřížená okluze může mít nepříznivý vliv i na trávení. Tak opatrně, abychom se z toho nakonec tak nějak celkově nepodělali.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V této souvislosti pytliky napadlo, že se nám tu tvoří pěkně horká inkluzivní fronta.

Radek Sárközi řekl(a)...

Chyba nebyl pojem inkluze ale Vlachová...

poste.restante řekl(a)...

...Ale zpětně si myslím, že se vždy mělo mluvit o rovnosti šancí všech dětí ve škole a v životě. Neumím si představit, že kdyby se to stalo takto, že by to v České republice v 21. století někdo zpochybňoval,“ uvedla pro iDNES.cz Valachová.(...)

„Řada lidí četla články, které zpochybňovaly užitečnost vzdělávání dětí s handicapy v běžných školách. Kolem inkluze panuje spousta nejasností a nepřesností, veřejnost v tom nemá jasno.

Tím, kdo v tom především nemá jasno, je paní exministryně.

Rovnost šancí nespočívá ve společném vzdělávání dětí s handicapy v běžných školách.

Rovnost šancí spočívá v tom, že každé dítě s handicapem budeme vzdělávat takovým způsobem, který je pro konkrétní druh handicapu nejvhodnější.
Což v některých případech je společně s ostatními dětmi a v některých případech naopak odděleně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici do toho nechtějí vstupovat nějak moc slonoporcelánově, ale možná by bylo dobře se smířit se skutečností, že rovnost šancí nelze naroubovat tam, kde z podstaty být prostě nemůže. Rovnost šancí nelze zabezpečit ani u dětí bez diagnostikovaných omezení, protože každé dítě je prostě jiné.
Lidé, probuďte se!!!
Což takhle zkusit, jak uvádí pan poste.restante, zvýšit šanci podmínkami odpovídajícími konkrétnímu omezení. A pytlici zdůrazňují, že zvýšit. Ne srovnat.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.

Okomentovat