11.2.18

Michaela Bůnová: Dvouleté děti do školek? Nechme to na rodičích, burcují aktivistky

Organizace Česká ženská lobby, která hájí práva žen, nesouhlasí s návrhem poslanců ODS a Senátu zrušit povinnost školek přijímat od roku 2020 dvouleté děti. Podle senátora Jiřího Růžičky (TOP 09) totiž nejsou školky na tak malé děti připraveny.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle Asociace lesních mateřských škol by rodiče měli mít možnost dát své dvouleté děti do školky, ale pouze pokud pro to stát vytvoří podmínky.

„S povinností přijímat dvouleté děti do školek nesouhlasíme, protože podmínky většiny školek na to nejsou připravené. Pokud necháme dvouleté dítě ve třídě s více než dvaceti dalšími, vystavíme stresu dítě i učitelky,“ říká předsedkyně Asociace lesních školek Tereza Valkounová.

Lesní školky dvouleté děti přijímají, jejich podmínky se ale zásadně liší od těch v mateřských školách. Mají totiž věkově smíšené kolektivy, které v průměru čítají patnáct dětí, o které se starají nejméně dva dospělí. V běžné mateřské škole může přitom být nyní spolu 24 až 28 dětí.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

by rodiče měli mít možnost dát své dvouleté děti do školky, ale pouze pokud pro to stát vytvoří podmínky

A co je na tom k burcování? Tady přece nejde o to, že rodiče nesmějí nikomu svěřit do péče svoje didínky, aby se mohli věnovat svým záležitostem. Tady jde o to, že na stát byla navalena povinnost se o didínka postarat, i když k tomu ty podmínky nejsou, a jejich vytvoření je v nemálo případech obtížné, ne-li nemožné. Z možnosti se vytvořil nárok.

Okomentovat