13.2.18

Martin Jiránek: Děti v mateřských školkách...

Bude velké téma v následujících měsících... Mám na vás dokonce otázky, tak prosím budu rád za reakce... :-)

Předchozí vláda přišla ze změnou, že od roku 2020 budou muset brát mateřské školky všechny děti již od 2 let (nyní je to od 3 let). Na tvrďáka, když bude maminka chtít, tak hned v den 2 narozenin bude moci dát dítě do školky a školky ho budou muset povinně vzít.

Fajn, jednoduché zadání, místo od 3 budete brát děti od 2 let. Jenže:

1. Učitelky v mateřských školkách mají vzdělání pro děti 3-6 let, kde je cíl jejich vzdělávání. Děti mezi 2-3 ovšem přechází z fáze, kdy je třeba se o ně starat (vyměňovat plenky, nejsou samostatné na záchod atd.). A na to je třeba jiné vzdělání, kdy v jesličkách jsou vlastně sestřičky na to speciálně vyškolené...

2. Dnes je na jednu třídu jedna paní učitelka pro 28 dětí. V situaci, kdyby nastala potřeba mít třídy i pro děti do dvou, o které je třeba starat výrazně intenzivněji (nelze si jen tak na 5 minut odskočit vyměnit pleny) je třeba navýšit kapacity. A k tomu je samozřejmě třeba navýšit kapacity finanční a kapacity prostorové.

Na příkladu Trutnova:

V Trutnově je v každém ročníku ve školce zhruba 300 dětí. Kapacita je v našich školkách 1000 míst pro děti od 3 do 6 let. Takže kdyby se počítalo nových 300 dětí 2letých, je to najednou o jednu čtvrtinu dětí víc.

A na tu čtvrtinu potřebujete zhruba 2krát tolik učitelek, protože pro děti 2 leté je povolené menší množství na jednu třídu (16 max pro 2 leté, 28 max. pro 3leté), prostě protože je třeba se o ně víc a jinak starat.

Na tu čtvrtinu najednou potřebujete nové prostory, v Trutnově odhadem 10-15 místností.
Na tu čtvrtinu tím pádem potřebujete opravdu výrazně víc peněz než na čtvrtinu dětí starších...

3. Jelikož si ředitelky mateřských školek všímají reálných zkušeností učitelů základních škol, jak dost špatně personálně a finančně proběhla nedávno inkluze (málo peněz na asistenty, málo asistentů, velké problémy s výukou dětí), lze plně chápat jejich strach a odpor velké části z nich vůči této nové úpravě. Prostě jednoduše mají strach, že budou podfinancované, nebudou moci sehnat proškolené učitelky, nebudou mít dost peněz na nové prostory. Protože my v Trutnově můžeme být opravdu rádi, že máme systém mateřských školek dostatečně kapacitně rozsáhlý, že zvládneme přijmout všechny děti. Známe případy v Praze, kdy chybí stovky míst v některých částech a to je pak samozřejmě problém, když chce maminka po mateřské do práce a nemá kam umístit dítě.

Takže když se navíc město, obec, samospráva k této nové povinnosti postaví laxně a nepomůže třeba zajistit prostory, tak to taky může skončit ještě horší situací pro všechny děti...

A na druhé straně:

Máme zde samozřejmě plně pochopitelný zájem, potřebu mnoha maminek mít možnost umístit dítě do školky. Už od tří let a již od dvou, někdy už od roku prvního. Určitě o nich nelze paušálně říkat, že to nejsou správné matky, že nejsou s dítětem do 3 let. Žijeme v realitě současného světa a prostě potřebují být v práci, třeba jen na částečný úvazek... ať už proto, že jsou samy a musí vydělávat, nebo nechtějí ztratit místo či kontakt s oborem, když by na 3 roky vypadly atd. I pro ně je určitě třeba najít řešení a podpořit je v jejich práci, stylu života.

Nebudu řešit hodnocení některých ředitelek mateřských škol, že znají maminky, které jsou normálně doma na mateřské a i tak chtějí dát dítě už od 2 let do školky, aby si odpočinuly. Stejně jako chápu ředitelky, určitě lze pochopit občas i ty maminky, když třeba mají zároveň kojence...
Ale jako argument pro státní zásah a nutnost celoplošného rozšíření školek od 2 let to neberu...

Takže co s tím? Jelikož nejsem ještě rozhodnut, jak to vlastně řešit, nadhodím sem několik otázek.

1. Má stát řešit potřeby části maminek celoplošně? Je opravdu nejlepší rozšířit všechny školky ve všech malých obcích, i velkých městech? Třeba zájem na malých obcích bude úplně jiný než ve velkých městech...

2. Má stát nutit školky, aby investovaly do zajištění maximálního počtu dětí (v Trutnově 300) i když zájem bude třeba poloviční? Jenže my nevíme předem, jaký zájem bude, jestli přijde 100 nebo 300 dětí, takže bude tlak na přípravu na plný stav.

3. Není lepší a finančně efektivnější místo celoplošné povinnosti nějak výrazněji podpořit, zjednodušit zakládání různých dětských skupin či mikrojeslí, které tento problém řeší?

Máte prosím vy nějaké další argumenty pro celoplošné rozšíření školek i pro děti od 2 let? Nebo naopak máte argumenty, proč to nedělat či dělat jinak? Nemám totiž osobní zkušenost a budu rád za ty vaše :-)

Autor je poslancem za Českou pirátskou stranu

1 komentář:

Ygrain řekl(a)...

" Má stát řešit potřeby části maminek celoplošně? Je opravdu nejlepší rozšířit všechny školky ve všech malých obcích, i velkých městech? Třeba zájem na malých obcích bude úplně jiný než ve velkých městech...

2. Má stát nutit školky, aby investovaly do zajištění maximálního počtu dětí (v Trutnově 300) i když zájem bude třeba poloviční? Jenže my nevíme předem, jaký zájem bude, jestli přijde 100 nebo 300 dětí, takže bude tlak na přípravu na plný stav.

3. Není lepší a finančně efektivnější místo celoplošné povinnosti nějak výrazněji podpořit, zjednodušit zakládání různých dětských skupin či mikrojeslí, které tento problém řeší?"

Mám vlčí mlhu, halucinace či fatu morgánu, nebo nebo tu opravdu někdo používá mozek?

Okomentovat