2.2.18

Kateřina Perknerová: Matematika je výzva. Pro žáky, učitele i stratégy

Citelné zvýšení učitelských platů je prvním krokem na cestě ke kvalitnímu školství. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) je připraven pro kantory vybojovat až 40 miliard korun. Stratégové českého vzdělávacího systému se ale musí soustředit na daleko obtížnější výzvy.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Ačkoliv na přípravu bylo relativně dost času a zvyšuje se dotace hodin matematiky, těžko lze předvídat, jak povinná maturita z matematiky ovlivní celkové výsledky. Připomeňme, že loni si matematiku vybralo 16 tisíc středoškoláků, cizí jazyk 42,6 tisíce.

I Zíka zdůrazňuje, že by pomohla větší prostupnost vzdělávacího systému. „Žák, který je po odborné stránce plně kvalifikován, při nezdaru v některé ze zkoušek společné části maturity zůstává jen absolventem základní školy. Má pak ztížený přístup k výkonu své profese,“ upozorňuje ředitel Cermatu na jedno z rizik.


2 komentáře:

m vanek řekl(a)...

Ano výzva.
Jak v s malým počtem hodin naučit při plné třídě těžce podprůměrné a líné žáky ke státní maturitě. A na odborných školách ještě často s nekvalifikovanými a přetíženými učiteli.
A pak se budou úředníci divit, že se zázrak nestal.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Matematika není výzva. Matematika je základ. Nezbytný základ.
Ve státní správě nemá být do funkce s požedavkam středoškolského, nebo dokonce vysokoškolského vzdělání přijat nikdo bez maturity z matematiky. Toto pravidlo musí být uplatněno i zpětně. Bez jakékoli diskuse.

Okomentovat