9.2.18

Jiří Němec: Pedagogická praxe je test osobnosti. Nutí vystoupit z komfortní zóny

Když nás v dětství bolelo nějaké zranění, rodiče nám často říkávali: „Když to bolí, tak se to léčí.“ Nevím, zdali je to pravda či jedna z mnohých lží, kterou dospělí používali, aby nás uchlácholili, ale totéž mě napadá v souvislosti s naším předmětem Asistentská praxe. Je založen na doučování dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí přímo v rodinách popřípadě ve školách.

Z článku na online.MUNI.cz vybíráme:

Obtížněji se však můžeme vyrovnat s předsudky místy hraničící s rasovou nenávistí, která byla jasně patrná v „hatech“ některých diskusních příspěvků. Nikdo vlastně neřekl, že nechce doučovat romské žáky. Studentka si vlastně chtěla najít jen „svého jiného žáka“, aniž by si uvědomila, že v reálné praxi si žáky nevybíráme.

Dnešní inkluzivní škola je odrazem složení společnosti. Znevýhodněné skupiny už nejsou ukryty v ústavech a zvláštních školách před zraky společnosti, jako tomu bylo před rokem 1989. Jsou zde s námi. A stejně jako se neuzavírá naše univerzita před rozmanitými talenty mnoha barev a postojů a cíleně poskytuje podporu těm, kterým osud nepřál, nemůžeme studentům říkat, že svět je jen jednoduchý a krásný.


Autor je děkan Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity.

32 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

.....Znevýhodněné skupiny už nejsou ukryty v ústavech a zvláštních školách před zraky společnosti, jako tomu bylo před rokem 1989. Jsou zde s námi.....

Znevýhodněné skupiny nikdy!!! nebyly nikde ukryty. Již na začátku dvacátého století začal rozvoj speciálního školství. snahou bylo ne ukrývat, ale poskytovat co nejlepší péči dané skupině postižených. Že i tato péče měla svůj vývoj, který nemusel být vždy bezchybný, je každému jasné (viz třeba podobný vývoj psychiatrické péče). Během těch let jsme měli mnoho významných pedagogů i psychologů, kteří se na rozvoji speciálně pedagogické péče podíleli. Nařknout je dnes z takto jednoduše nekalých úmyslů je velmi slaboduché. Proto nechápu, když se podobných neznalostních výroků dopustí člověk, který vzdělává budoucí pedagogy. Nebo se u nic snad neučí historie speciálně pedagogické péče? Nebo se pán zviditelňuje hloupými výroky pro podobně hloupá média?

Petr řekl(a)...

Obávám se, že jste se minula s podstatou sdělení. V tom článku se nepíše nic o tom, že před rokem 89 neexistovalo speciální školství, ani že bylo nekvalitní. Toliko nám autor připomíná prostý fakt, že dnes - na rozdíl od oněch dob - se učitel s různorodostí potká i v běžné základce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Asi jste si nevzal brýle.Vy nečtete mou citaci onoho pána? On nepsal o skrývání?

Charlie řekl(a)...

Několik praktických otázek:

1. Kdy se koná doučování? Během vyučovací doby? Pokud ne a je to v jeho volném čase, je doučování placené? Jestliže nikoli, jsou náklady studenta takto pracujícího hrazeny školou?

2. Je rozdíl mezi přípravou učitele na práci v MŠ, prvním stupni ZŠ, druhém stupni ZŠ a SŠ. Reflektuje předmět rozdílnou přípravu a např. didaktiku daného oboru. Např. vůbec bych se neodvážil doučovat např. matematiku na ZŠ, neb jsem jí nestudoval a můj vnos by mohl nadělat ještě větší paseku v hlavě doučovaného žáka, než tam nyní panuje.

Osobní poznámka: Během studia jsem si od 3. ročníku přivydělával výukou na SŠ, doučováním v domácnostech, lektorováním v soukromé firmě a vedl dětský kroužek. Pokud by mi měla podobná aktivita znemožnit si získávat prostředky na živobytí (aniž by došlo k adekvátní refundaci), asi bych velice rychle přestoupil na školu, která takovéto požadavky nemá.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Dnešní inkluzivní škola je odrazem složení společnosti

Jo. A proto vznikají skleníky pro alternativce, kteří na to mají.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Znevýhodněné skupiny už nejsou ukryty v ústavech a zvláštních školách

Znevýhodněné děti jsou mnohdy násilně a nesmyslně rozptýleny mimo cílenou a soustavnou odbornou péči. A to především proto, aby ve společnosti vzniklo povědomí, že neexistují, protože to odborníci na vzdělání patřičně a jedině správně ošéfovali.

Jana Karvaiová řekl(a)...

V osmdesátých letech , kdy jsem studovala, jsme taky chodili do romských rodin.V rámci semináře.Zadarmo. Bylo to zaměřené na socializaci,doučování a přemlouvání.aby Romové posílali děti do školky a školy.Moc se toho od té doby nezměnilo.

Petr řekl(a)...

Takže vy tvrdíte, paní Karvaiová, že před rokem 89 se různorodost před zraky společnosti neskrývala (do zvláštních škol, ústavů a dalších zařízení, které si k tomu společnost vytvořila)?

V. řekl(a)...

Kdyz nekdo onemocni treba na zapal.plic a pobyva v nemocnici - znamena to, ze ho spolecnost skryva?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"- znamena to, ze ho spolecnost skryva?"

Jo a ještě navíc po peřinou...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Skrývá se, ačkoli by nemusel, zpravidla ten, kdo se za sebe stydí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ne neskrývala.Ty děti se tam vzdělávaly. To nebyla hra na schovku. Chodila jsem nejdřív do různých zařízení na praxe .Vždy se žáci učili, pracovalo se s nimi. A to třeba i v USP ve Vlašské, kde jsem taky dělala (tam byly střední ale více těžce mentálně a jinak postižení).
Pak jsem dlouho pracovala ve zvláštní a světe div, opět se tam žáci učili. Nikdo je neskrýval, měli jsme akce se základkou, chodilo se na exkurze, jezdilo na výlety- A to se děje dodnes. Tomu říkáte skrývání?

Petr řekl(a)...

Kdo pochopit nechce, nepochopí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Takže vy to nechápete, no nevadí.Vy jste tam nebyl,nepracoval.

Petr řekl(a)...

Přečetla jste si v životě něco krom normalizačních učebnic? Třeba něco o sociologii institucí typu vězení, klinik pro duševně choré, zvláštních škol a podobných? Já chápu, že když někdo dělá systému desetiletí užitečného idiota, těžko bude proti tomu systému bojovat. Ale přece jen už nežijeme v 80. letech a trochu nadhledu se za těch skoro 30 let dalo získat.

V. řekl(a)...

že když někdo dělá systému desetiletí užitečného idiota,
A ještě horší je neužitečný idiot.

Petr řekl(a)...

Tolik sebekritiky bych od vás ani nečekal...

Ygrain řekl(a)...

Petr je nějaká místní reinkarnace TU? Anebo sockpuppet?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Chcete nazvat speciální pedagogy, kteří se celý svůj profesní život věnovali práci s postiženými užitečnými idioty?
Vzdělávám se celý život a vy mi tu budete kázat.
Ubezpečuji vás,že pokud se snažíte o provokaci, tak máte smůlu.
Jste nasazený troll a už s vámi nebudu ztrácet čas.
Měl byste se omluvit všem, kteří dosud s těmi dětmi dělali.

Petr řekl(a)...

Jen se vám snažím říct, že jste v dobré víře tvořila součást systému, který vedle proklamované péče o postižené vytvářel také mnoho vysoce kontroverzních sociálních efektů (například schovávání takových lidí před zraky většinové společnosti). Uznávám, že je těžké si to přiznat, ale asi byste se o to měla pokusit.

Petr řekl(a)...

Ve svých příspěvcích se pravidelně otíráte o politiky, úředníky, neziskovky, rodiče, menšiny, jinak smyšlející učitele atd. Když někdo podobnou paušalizující logikou pojmenuje vaši profesní skupinu, není to příjemné, že?

poste.restante řekl(a)...

Pane Petře, umíte kromě urážek přispět také něčím věcným?
A umíte si nejdřív alespoň vygooglit něco o lidech, které urážíte?

Nezlobte se, ale právě od Vás slova o dostudování si informací, zametání před vlastním prahem a podobné, působí opravdu hodně trapně.
Čekal bych od člověka, který si osobuje právo ostatní poučovat, že dokáže svými příspěvky poněkud víc, nežli jen hloupě provokovat.

Pokud jste to ještě nepochopil, tak tady nediskutujete s žádnými hlupáky.
Požadujete-li od ostatních, aby respektovali Vaše názory, měl byste také projevit více respektu vůči ostatním

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nekrmit

poste.restante řekl(a)...

Krmit nemusíme.
Ale označit cedulkou je vhodné už kvůli jiným návštěvníkům ZOO. :-)

Petr řekl(a)...

Kolik respektu k názorům ostatních tu prokazují zdejší kmenoví diskutéři? Urážíte tu kde koho na základě zcela povrchních soudů. Tak předpokládám, že tuhle medicínu snesete i na sobě, hrdinové.

poste.restante řekl(a)...

Pane Petře, rozdíl mezi námi je v tom, že když nějaký názor označím za blbost, napíšu také obvykle i proč.
Pokud to není naprosto zjevné, nebo pokud jsme zde podobné téma neprobírali již tolikrát, že by to bylo nošením dříví do lesa.

To, že něco nejste schopen rozpoznat, nebo pochopit Vy, ještě neznamená, že jde o povrchní soud, jak se mylně domníváte.
Ale podstatné je, že Vás ve skutečnosti ani zdůvodnění toho kterého konkrétního postoje nezajímá. Kdyby ano, tak byste se docela normálně a slušně zeptal.
Slušní lidé to tak totiž dělají.

Místo toho jen činíte hloupé a zaujaté odsudky, aniž byste o konkrétních lidech a jejich práci, či postojích něco věděl.
Takže děláte přesně to, co u nás kritizujete. :-)

Zatím jste věcně do debaty přispěl odhadem asi dvakrát. :-(

Zato urážet a nálepkovat, to Vám jde naprosto skvěle. Vy hrdino.

Petr řekl(a)...

Dělám to zcela záměrně. Chci vám ukázat, jaké to je.

poste.restante řekl(a)...

V tom případě plýtváte energií a časem.
Většina z nás si za své názory a postoje vytrpěla tolik podrazů, ústrků a urážek, že se tomu nejste schopen ani přiblížit.
Jen ze sebe děláte hlupáka, kterého bude každý považovat za trapného trolla a kterého nikdo nebere vážně.

Ygrain řekl(a)...

https://paulwilkinson.files.wordpress.com/2015/06/steve-finnell.jpg

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chci vám ukázat, jaké to je.

No konečně to někoho napadlo. To pytlikům po těch letech opečovávání ze strany státní správy a samosprávy ve školství i rodičovské veřejnosti vyloženě chybělo.
Až si to přečte pytlikovic družka, budou to mít pytlici toho hrdinu na talíři denně místo oběda i večeře. Zrovna tuhle si libovala, jak to tu konečně žije. Včera ji pytlici přistihli, jak si místo Partičky listuje pedagogickým infem. Smála se, až málem sebou o zem třískla a popukala. Prý, kam se geňa na peťu hrabe.

Josef Soukal řekl(a)...

Zdá se, že bez nejrůznějších tajných (Petrů) to prostě u nás nejde. Ani v diskusi o vzdělávání.

Josef Soukal řekl(a)...

A nebál bych se říct, že to zdejší navážení se do politiků, úředníků, jinak smýšlejících apod. je přímo kampáň a provokačka.

Okomentovat