14.2.18

Jakub Pokorný, Lukáš Valášek: Šlechtová chce nový školní předmět, děti se mají učit bránit vlast

Výchova k vlastenectví, výchova k obraně státu, výchova ke zvládání krizí. Který z těchto názvů se vám zamlouvá nejvíc? Ministryně obrany Karla Šlechtová chce vrátit do škol „brannou výchovu“, i když by se staronový předmět jmenoval určitě jinak. Děti by se v něm učily o armádě nebo základy první pomoci.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Tentokrát by šlo o plnohodnotný předmět, jako je zeměpis nebo přírodopis. Co by se tedy dítě ideálně v novém předmětu mělo dozvědět? Základy zdravovědy, základní fakta o armádě, a jak doslova říká Šlechtová, „co to znamená být Čech“.

Oponenti nejčastěji namítají, že děti už mají látky naloženo dost a další „výchovu“ už není v rozvrhu kam zařadit. Ministryně by ráda nový předmět zavedla ještě v tomto volebním období.

Zároveň zdůraznila, že nový předmět nebude mít nic společného s předlistopadovou výchovou zasaženou komunistickou ideologií, kdy děti pobíhaly v pláštěnkách imaginárním „zamořeným územím“. Šlechtová připomněla, že tohle sama ještě zažila.

7 komentářů:

krtek řekl(a)...

A Čechem ve Šlechtovém pojetí je i Slovák, Ukrajinec, Rom, Žid, ...? A co to znamená armáda? Zrušení dojednaných zakázek?
Jak je to ve Švejkovi: "To mám rád, když se takhle blbne na kvadrát."

Pepa řekl(a)...

V tomto volebním období? Takže to bude učit kdo? Nebo instituce vzdělávající učitele předjímaly a tajně zařadily do svých vzdělávacích oborů i kantory na brannou výchovu? Nebo těch vystudovaných před rokem 89 máme ještě tolik? A co na to ministr školství?

Fuj, takových otázek.... aby mě někdo neoznačil za zapšklého konzervativistu...nebo dokonce protistátní živel... Jestli byste neměli můj příspěvek raději smazat, aby nepadlo něco z toho stínu i na celý web.... Pardon, zapomněl jsem, že nejsem na ČŠ :-)

V. řekl(a)...

Na úkor kterých hodin bude tento předmět zaveden?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Předmět je nesmysl.Proč?
Nedávno jsem shlédla film Masaryk. Mobilizace tam byla. A tak jsem popustila fantazii uzdu a představila si dnešní mladou generaci mužů.
Jedna (velmi malá skupina by šla - to jsou ti milovníci militari apod.Ti BV nepotřebují.
Další skupinou by byli ti morálně zdatní.Ti by se s tím nějak poprali i bez přípravy.
A pak by byla ohromná skupina, kterou by musel někdo doslova nahnat. A co mládež vychovaná v podmínkách "vyber si,co chceš dělat"? To by si taky vybírali, jestli do útoku hned nebo až za týden nebo vůbec?
Tak tohle bude ještě veselé:
A tak říkám, Pánbůh nás chraň od nějakého konfliktu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Předně Šlechoté jde o propagaci armády a ministerstva. Studená ideologie. Na všechno rozumné by se našel prostor ve stávajících předmětech.

poste.restante řekl(a)...

Branná výchova ve smyslu: obvázat prst, ošetřit zlomeninu, čím hasit hořící auto a nehasit hořící televizi, nebo vědět, co si zabalit při evakuaci při povodních - ano.
Prý se to má učit v jiných předmětech, ale to se reálně neděje.
I ti praštění amíci nacvičují evakuaci při požáru několikrát ročně a na rozdíl od nás to berou vážně. Protože neštěstí a průšvihy se prostě stávají a já dávám přednost tomu, když někdo v důsledku předchozí "trapné buzerace" nezemře. Jen nerad bych si někdy v budoucnu četl články o tom, jak někde došlo ve škole k neštěstí a všichni "experti" najednou budou psát úvahy o tom, jak jsme tuto oblast vzdělávání zanedbali.
A kde vzít hodiny?
Má dcera měla na základce 8 předmětů s názvem "výchova" (kromě HV, TV, VV).
Ale ambulantní uzel jsem ji musel naučit sám.

Branná výchova, kde se bude pěstovat "národní hrdost" a "příprava k obraně vlasti" - s tím ať jde kdokoliv někam. Třeba do krytu.

Ygrain řekl(a)...

Souhlas s poste.restante. Branná dovednost ve smyslu zdraví či život zachraňující dovednosti při nehodách atd., rozhodně ano. Zpěv budovatelských písní a nácvik střelby do davu rozhodně ne.

Okomentovat