8.2.18

Daniel Münich: Patří dvouleté děti do školky aneb ČTv škodolibě přilévá olej do složité diskuse

Záměrem zákona schváleného za minulé vlády bylo, aby rodiče dvouletých dětí pro ně měli garanci místa ve školce, pokud ho budou chtít nebo potřebovat (pozor, ve větě je podmiňovací způsob!!). Vláda sice trestuhodně zapomněla zařídit dodatečné finance na vybavení a personál školek, ale to je jiná kapitola. Cílem tohoto novinářského "zpravodajství" je ale asi hlavně vyvolat senzaci, silné emoce a do diskuse přilít olej.

Podle velmi nedávného vysvětlení senátora Jiří Růžička zde na FB, šlo o pouhé senátní slyšení k petici (že 2leté děti nepatří do školek). Ale z článku to vypadá, jako že se zákonodárnou iniciativou vytáhla sama aktivně velká skupina Senátorů.

ČLÁNEK: Stoupenci petice si myslí, že "takto malé děti podle nich nepatří do školky, ale do náruče matky." DM: Jistě, mají plné právo si to myslet. Stejné právo má ovšem spousta jiných, kteří si myslí něco výrazně jiného. O žádné vědecké výsledky, které by potvrzovaly škodlivost školek pro zdravé dvouleté děti, to první tvrzení opřít nelze. Podobně je to s tvrzením, že "Myslíme si, že je to nezdravý proces". A konečně „Dvouleté děti nepatří do školky, ale do náruče mámy,“ pokud bych byl argumentačně stejně zákeřný, tak odpovím, že žádná máma dítě přece v náručí dítě neudrží ani půl dne, natož tři roky.

ČLÁNEK: Stejný názor zastává i další iniciátor petice – speciální pedagog Jiří Halda. „Nejsem si jistý, zda se nám vyplatí podporovat kariéristické ambice matek a potom platit velké prostředky na to, aby se o citově zanedbané děti někdo postaral.“ DM: Tohle ovšem není názor, ale naopak vyjádření velké názorové nejistoty, jak se celá věc vlastně má.

ČLÁNEK: Mateřská škola Stařec už se například stará o dvouleté děti tři roky. Podle tamní ředitelky Kateřiny Zlámalové ale chybí personální i finanční podpora od ministerstva a učitelky jsou vyčerpané. DM: To je mimoběžný argument. Paní ředitelka přeci vůbec neříká, že dvouleté děti do školky nepatří. Pouze upozorňuje, že když na ty děti nemá školka vybavení včetně personálu, problém to je. Ale úplně stejný problém má matka s dítětem, když nemá kde bydlet nebo nemá peníze, aby mu něco koupila. Proč ten argument zde text uvádí ve spojitosti s diskusí, zda 2letým dětem školka škodí? Není přece v rozporu s názorem, že dvouleté děti do školky chodit mohou.

ČLÁNEK: „Děti hledají mámu, potřebují mámu, potřebují rodinné zázemí, a to školka opravdu zaručit nemůže.“ DM: U tohoto parciálně zřejmě správného argumentu ovšem chybí dodat další parciální pohledy: že ne úplně pořád děti hledají mámu, ne úplně pořád potřebují být doma, a že neplatí že nic jiného pro ně nepřipadá v úvahu a nemůže být prospěšné.

ČLÁNEK: Školka je podle Zlámalové schopná se o děti postarat. „Ale nemůže to být celoplošně.“ DM: Proč to článek uvádí? Vždyť zákon plošně nepřikazuje dvouleté děti do školek dávat a rodiče je tam určitě plošně určitě dávat nebudou.

ČLÁNEK: Podle prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů Jiřího Horeckého to však mohou rodičům umožnit i jesle a dětské skupiny, které nabízí malým dětem individuálnější péči: DM: Kde se bere, že nabízejí individuálnější péči? Co vím, tak jesle u nás skoro žádné nejsou, takže to ani nejde ověřit. Kdo dělal audit toho, zda děti mají v dětských skupinách individuálnější péči?

Současný zákon neříká, že dvouleté děti do školky musí. Ten zákon to pouze měl umožnit, pokud tak usoudí rodiče. Petenti chtějí absolutní plošný zákaz. Jejich argumentace často útočí na plošné umisťování dvouletých dětí do školky, což v této zemi nikdo nechce a nenavrhoval. Článek to čtenáři není schopen srozumitelně sdělit. Vždyť ani náznakem neakcentuje ten podmiňovací způsob zmíněný v úvodu.

4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nekaceřujte senzacechtivé novináře, ale mizernou práci MŠMT pod vedením Valachové a Štecha, kteří vyráběli předpisy bez řádné diskuse.

Petr řekl(a)...

Být Robertem Plagou, hned bych přidal pedagogicke.info do seznamu povinných připomínkových míst :-)

Janek Wagner řekl(a)...

Milý Petře, děkujeme za radu, už se stalo ;-)

Eva Adamová řekl(a)...

Přesně tak, pane Sotoláři, ministerstvo něco totalně zdrbe a novinářům se zakazuje na to poukázat. Neuvěřitelné.

Okomentovat