10.2.18

Anna Šambergerová: Pozdější zápis ani povinný rok školky počet odkladů nesnížily. Naopak jich výrazně přibylo

Dětí s odkladem školní docházky skokově přibylo. Letos do první třídy nenastoupilo o 7 tisíc dětí víc, než to bylo o rok dřív. Vyplývá to z údajů ministerstva školství. Loni přitom šly děti poprvé k zápisu do 1. třídy později – místo na přelomu ledna a února až v dubnu. Počet odkladů mělo pomoct snížit posunutí zápisu až na jaro, ale také zavedení povinného posledního roku školky.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Poslankyně za ČSSD a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová upozorňuje, že není možné, aby zavedené změny snižovaly už teď počty odkladů. Podle ní ale mohou za zvýšené odklady i snahy rodičů dostat dítě na vybranou školu. Díky možnosti odkladu získají čas a prostor pro to, aby se dítě na školu dostalo, míní Valachová.

„Svoji roli mohou hrát nedostatečné kapacity škol v Praze a v některých dalších velkých městech a jejich okolí. Rodiče tak mohou být motivováni k prosazování odkladu, aby si vytvořili prostor k tomu, umístit dítě na vysněnou školu,“ uvedla Valachová.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A jak to funguje, když dítě absolvuje povinný rok předškolní přípravy, a pak vyjde najevo, že odklad je na místě. Takže ještě jeden povinný roček?

Eva Adamová řekl(a)...

Nárůst odkladů je ukázkou toho, jak to dopadá, když se bez rozmyslu a dostatečné přípravy rýpne do léta zajetého systému, který naprosto bez problémů fungoval. Taková změna většinou přinese víc škody než užitku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nárúst odkladů znamená, že děti evidentně nezvládají to, co by vzhledem k svému fyzickému věku zvládat nejspíš měly. Bez ohledu na to, jestli do školky chodily, nebo ne. Kdo v poslední době viděl šestileté dítě zavázat si tkaničku u boty. Není to zase tak dávno, co touto dovedností vládli děti tříleté. Jinak by je totiž do školky nevzali. Kolik dětí je soběstačných, a kdo je k tomu vede? Rodiče? Ti se jim bojí něco říct, aby nebyli svými dětmi zkopáni.

Okomentovat