23.2.18

Andrea Bruštíková: Bývalý žák se naboural do elektronické žákovské a přepisoval známky

Karlovarští kriminalisté vypátrali bývalého žáka základní školy, který se naboural do systému elektronické žákovské knížky. Školákům pak pro vlastní pobavení přepisoval známky a psal různé vulgární poznámky.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Mladistvý, jehož přesný věk policie neuvedla, je nyní obviněný z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a hrozí mu až jeden rok vězení.

„Takový kybernetický útok by se mladíkovi nepodařilo uskutečnit, pokud by zaměstnanci základní školy jednali v souladu se zásadami bezpečného užívání počítačového systému. Ke kybernetickým útokům dochází stále častěji a velkou mírou se na tom podílejí samotní uživatelé sítě internet, kteří neužívají zásady pro hesla do jejich účtů,“ upozornil policejní mluvčí.

3 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Znám případ, kdy žák střední školy opakovaně upozorňoval nejprve svého vyučujícího informatiky, pak třídního a nakonec i ředitele školy na bezpečnostní díry v informačním systému školy. Vždy dostal odpověď, že si vymýšlí, že do systému proniknout nelze. Tak tedy do systému pronikl, napsal vzkaz "Byl jsem tady" a podepsal se. Místo poděkování a konečně zavedení bezpečnostních opatření dostal snížený stupeň z chování... Ped. sbor byl rozdělen, normální cca tři čtvrtiny sboru se postavily za studenta, ředitel "se souhlasným přikyvováním" zbytku sboru prosadil své...

Simona CARCY řekl(a)...

Tak od května 2018 už pan ředitel bude při recidivě platit pokuty. GDPR mu to vysvětlí. Je smutné, že se musí zavádět takové kolosální procesy (jako GDPR) kvůli právě takovým inteligentům, jako je popisovaný ředitel. Takže zase to odnesou ti, co nemají místo mozku navlhčenou slámu.

Vít Tomis řekl(a)...

Naštěstí nebude. :-) Byl tak neschopný, že byl odvolán už dříve.

Okomentovat