17.1.18

Patrick Zandl: Syn je v první třídě základní školy

Syn je v první třídě základní školy. V Zápech. Soukromá škola kousek od Brandýsa, na vesnici. Když jsem ho šel první den vyzdvihnout ve tři hodiny, brečel. "Už nikdy, už nikdy nesmíš přijít tak brzo," křičel na mě a nechtěl ze školy odejít. Orosil jsem se při představě, co řekne sociálka, až mě škola nahlásí.


Je o půl roku později. Už nechodím ve tři, ale v pět, kdy školní družina končí, protože tak zní dohoda se synem: až do zavření. Čekám s dalšími rodiči, povídáme si, dojídáme svačiny, popíjíme čaj, hrajeme si s dětma. Lepíme papírovou kytaru na vánoční koncert. Pak, jen za přiměřeného mručení, končíme, i když Vojta ještě smlouvá, že Matyho tatínek tady ještě není.

Abych to zkrátil. Výsledek našeho loňského řešení základní školy pro syna je ten, že je ve svých sedmi letech devět hodin zcela dobrovolně ve škole. Těší se na každý den, na každou akci, ochotně dělá úkoly, hltá výpravy do geoparku, pitvání myši, matematiku, češtinu, Mikuláše a všechno, co mu škola servíruje.

Občas se mě lidi ptají, jestli je to dobře. Jestli škola má být taková, že jsou s ní děti takhle v pohodě. Jestli ho to něco naučí, když nemají hromadu domácích úkolů a místo dohody pořádný dril. Nemám dojem, že by se Vojta potřeboval učit pod nějakým ještě větším tlakem, už tak je stejně jako jeho spolužáci jako houba, která nasává všechny informace, které se kolem nich točí. Přál jsem si, aby škola Vojtu neotrávila, jako se podařilo u dětí mnoha kamarádů. Nebo třeba to, aby v něm nezahubila náklonnost k matematice, jako se to podařilo kdysi u mě. Zdá se mi, že systém, který používá, funguje i bez velkého donucování.

Škola začala s námi, prvních patnáct dětí, které do ní začaly chodit. Nemá ani intranet pro rodiče. Ani toho pitomého Bakaláře. Ostatně, nemá vůbec známky. Když chci vědět, jak se Vojtovi daří, tak se prostě zeptáme Báry. Dostaneme obšírný report. Ještě před prázdninami jsme to s jiným elektronizujícím tatínkem řešili, ale věc odumřela tak nějak přirozeně sama. Kdo by lezl na intranet, když je jednodušší se zeptat. Když jsme se školou začínali, nebylo o co se opřít než o náš odhad, že to lidé kolem té školy dají. A dali. Excelentně. Na tom všem nakonec nechápu jediné: proč je ze Záp vyhazují. Ale budiž, ne všichni školu vydýchali.

Záškola bude od září v Brandýse. A vy, jestli máte děti z Brandýsa a okolí (dojíždí sem i z Prahy i z Mladé Boleslavi) se můžete přijít podívat na den otevřených dveří 27.1. Nemůžu vám sice zaručit, jak se popasují s dalším ročníkem, ale stojí za to o tom alespoň přemýšlet.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Tak nás také pane Zandle nezapomente informovat o situaci za osm let, až bude Váš syn v deváté třídě, bude s ním naplno cloumat puberta a za rohem na něho budou číhat přijímačky. Naivita a počáteční nadšení některých rodičů je skutečně dechberoucí.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Copak podobně spokojení prvňáčci milující paní učitelku nejsou na normálních školách? I se známkami a pitomým Bakalářem?

Okomentovat