18.1.18

DVTV: České školství je nemocné, inkluze a kariérní řád dopadly tak, jak dopadnout musely, říká Trnka

Ministři se nevěnovali školství tak, jak by měli, bez koncepce jsou frustrovaní rodiče, žáci i učitelé, tvrdí zakladatel sítě soukromých škol Tomáš Trnka. Tuzemské školství podle něj vypadá jako za Marie Terezie a vůbec nereflektuje změny ve společnosti. V rámcovém vzdělávacím programu si musíte najít prostor pro to, abyste mohl vyučovat tak, jak si to žádá rok 2018, říká.

11 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ve chvíli, kdy Trnka prozradil, že měřítkem školy je PISA, jsem poslech přerušil. PISA je testokratický moloch. Ale budeme-li ho brát jako míru, pak bychom se měli vydat směrem na východ Asie, kde jsou skuteční králové testování PISA.

Nicka Pytlik řekl(a)...

bez koncepce jsou frustrovaní rodiče

Tak to je na pováženou!
Představa toužebně zmařeného rodiče pytliky vyloženě děsí. Otázkou zůstává, proč si tedy u nějakého na slovo vzatého odborníka na vzdělání nějakou tu koncepci ti rodiče nezjednají.
Na druhou stranu, kdyby bývali pořešili doopravdy účinnou antikoncepci, nemuseli by se problémy vyplývajími ze svého rodičovství vůbec zabývat.

mirek vaněk řekl(a)...

Další, který ví, jaké bylo školství za Marie Terezie?
Kdyby místo obecných populistických frází se vyjadřovali konkrétně. Kdyby opravdu uvedli v čem jsou lepší, co nabízí žákům navíc.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A nebo, které konkrétní školy jsou špatné a v čem jsou špatné.
To jsou úvahy ve stylu, pytlici znali jedno, a ten si nemyl nohy. Je tedy zřejmé, že všichni vyjma pytliků jsou čuňata.

Datel řekl(a)...

Prosím, kdo mi řekne jak si rok 2018 žádá vyučovat?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že už za cca 82 let bude nové století, tak bych žáky připravoval opravdu na budoucnost, na 22. století. Žádné přízemní zbytečnosti dnešní a nedej bože minulé doby...
Zařadil bych cesty časem, teleportaci, využití replikátoru (ala Star Trek), trochu exobiologie a nějaké sci-fi jako povinnou literaturu.

Pokud by se některým žákům nepodařilo dožít konce 21. století, nevadí, jistě jejich kompetence přejmou děti a vnuci a ti už se možná dožijí...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Opět se opakuji - požádala jsem několikrát podobné visionáře, jestli by mi načrtli to,co bude za 20,30 a více let. A hlavně, jak to ví?!(tarotové karty, křišťálová koule...). Miluji přesvědčení těch, co si myslí, že se máme učit jen věci vedoucí k ovládání technologii. A co když budeme muset umět dělat pazourky?

Jirka řekl(a)...

Bill Gates v tomto ohledu slušně válí v předpovědích na dvacet let dopředu a přesto jistě není expertem na školství českého střihu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V roce 1999 napsal Bill Gates knihu...

Dá se předpokládat, že o tom přemýšlel už podstatně dřív. Řekněme tedy předpověď na dvacet let. Pytlici to něchtějí nikterak zlehčovat, ale vypadá to na slušný výkon běžného autora sci-fi. Kdyby předpověď zazněla třeba v průběhu první světové války, to by byla pecka! V každém případě předpovědí, které panu Gatesovi nevyšly, bude jistě podstatně méně.

11 pravidel, která vám ve škole nikdy neprozradí

Kde to žije, ten člověk?
Až na pravidla 6 a 7 s těmi rodiči běžný obsah pytlikovského kázání.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A co když budeme muset umět dělat pazourky?

Pokusil jsem se na FB vizionářství oponovat tím, že škola musí stále ještě řešit také přítomnost. Protože dnes ještě žádná umělá inteligence svářeče, zámečníky a řidiče nenahradí. Marně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je-li umělá inteligence nadohled, můžeme veškeré zkonkurenceschopňování pro toto tisíciletí s klidným svědomím zabalit. Bude-li ta inteligence doopravdy inteligentní, pak dnešní žactvo už radši vůbec k ničemu nepustí.

Okomentovat