10.1.18

Adéla Skoupá, Šárka Mrázová: Rušit inkluzi je lichá představa, říká nový ministr školství Plaga

Nový ministr školství se chce zblízka podívat na inkluzi. Rušit ji nechce, ale ověří, zda z ní nevyřadit děti s některými diagnózami. Asistenti by se navíc podle něj měli více sdílet. Ke změnám by mohlo dojít už od nového školního roku.

Z rozhovoru v Hospodářských novinách vybíráme:

HN: S exministryní Kateřinou Valachovou jste úzce spolupracoval. V čem jste se shodovali a v čem budete jiný?
Ministerstvo školství má obrovskou setrvačnost. Vždy jsem vnímal negativně, když zde docházelo k překotným změnám v krátkém čase, bez toho, aby byly věci prodiskutovány. Jestli se něčeho chci vyvarovat, jsou to tato rychlá rozhodnutí. To se nebavíme jen o době, kdy tady působím, ale o práci pana ministra Dobeše nebo Chládka. Byly to z mého pohledu odstrašující příklady řízení resortu.(...)

HN: Při svém nástupu jste mluvil o tom, že chcete prověřit společné vzdělávání − inkluzi. Uvažujete o jejím zrušení?
Většina dětí, kterých se inkluze týká, v běžných školách už byla. Jen se jim teď dostává nové podpory. S ohledem na to, že jsou to desítky tisíc dětí, je debata o zrušení inkluze naprosto lichá. Má smysl se bavit o tom, v jaké míře jim má být poskytována podpora nebo například jak ji co nejúčelněji dostat.

HN: Na co se v rámci inkluze chcete zaměřit konkrétně?
Bylo by vhodné podívat se, jestli existují typy diagnóz, které jsou odsouzené k neúspěšné integraci. To může být zásah do inkluze, ale neznamená to její rušení. Pokud u některých typů diagnóz začlenění na školách selhává, měli bychom vést vážnou debatu o tom, zda je v zájmu dítěte, aby bylo v běžném vzdělávacím proudu.

7 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

Pokud u některých typů diagnóz začlenění na školách selhává, měli bychom vést vážnou debatu o tom, zda je v zájmu dítěte, aby bylo v běžném vzdělávacím proudu. (cit.)

Souhlasím.

Vít Tomis řekl(a)...

Vždy jsem vnímal negativně, když zde docházelo k překotným změnám v krátkém čase, bez toho, aby byly věci prodiskutovány

To si dělá srandu??? Nebo jako náměstek jen negativnmě vnímal, ale nic neudělal?

Miloslav Novotný řekl(a)...

Náměstkoval ten pán, když se rušila Příloha RVP ZV pro LMP?
Tak šup, popel na hlavu a Přílohu vyhrabat z koše.
Nápravu financování PO do toho netahejte, to byla jen úlitba, aby ta prasárna spáchaná na postižených dětech tak nevyčnívala.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ano, také jsem se chtěla zeptat, jestli v době probírání inkluze na ministerstvu byla současný pan ministr na záchodě nebo na nemocenské.
Nevím sice, jaké diagnozy nám na mysli,ale předpokládám, že LMP,SMP atd. A fční autismus asi také. jak by vak chtěl něco měnit, to by se musel předělat celý školský zákon, kde se hovoří o tom, že zákonný zástupce má právo......
Tak na tohle jsem fakt zvědavá.
Co se týká AP - jejich postavení je jasně dané. To,co popisuje ministr, je praxe dějící se na školách, která je v nesouladu s legislativou. Pan ministr si plete osobní asistenty,ale pletou si to i ředitelé, kteří si AP do škol houfně přejí a mají je za hlídače dětí.(asistent se od dítěte nehne,což opravdu není náplní práce AP a vůči dítěti je to i škodlivé).
A jestli budeme ještě více šetřit, pak už můžeme inkluzi zabalit úplně. A to i těch,co jsou na školách dávno - žáci s SPU.

Ygrain řekl(a)...

"Většina dětí, kterých se inkluze týká, v běžných školách už byla. Jen se jim teď dostává nové podpory."

Fakt? A jaké podpory? Sešlo se mi ve skupině bratru šest dyslektiků, kteří v životě neslyšeli o kompenzačních pomůckách, nikdo s nimi nikdy nijak nepracoval. Co teď s nimi mám dělat, při třech hodinách týdně? Nějak jsem přehlédla ty zástupy speckařů, se kterými bych mohla spolupracovat.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No právě. Pořád se omílají jen asistenti. Mě nevadí, pokud budou k ruce učitelům. A učitelům by především měli pomáhat speckaři. nejsou, protože:
-pracovní smlouvu mají donekonečna jen na dobu určitou a nikdy nebude jisté, zda PPP nebo SPC se uráčí napsat další doporučení.
-mají pouze půlky úvazku
-nejsou k dispozici, školy jsou nastavené na asistenty a ne na paralelní učitele nebo školní speciály
-jsou drazí samozřejmě )stejný plat jako učitel, AP je o 4 třídy níže)
Ygrain - mohu poskytnout konzultace na dálku

Ygrain řekl(a)...

Vaši nabídku hluboce oceňuji, paní Karvaiová. Mohla byste mi, prosím, napsat na ygrain33@gmail.com? Děkuji.

Okomentovat