5.12.17

Ze sociálních sítí: Jaký má být vztah samosprávy/veřejné správy a školy?

Jiří Hlavenka okomentoval příspěvek Tomáše Němečka, zastupitele městské části Praha 8, o ředitelích základních škol.Celý úvodní příspěvek Jiřího Hlavenky:

Jedna z úplně nejdůležitějších věcí vůbec. (přečtěte si to celé, i ty novinové výstřižky i příspěvek Tomáše Němečka, nejlépe i diskusi).

Z mnoha dědictví, které nám zanechal pozdní socialismus, je tohle asi nejhorší. Režim sice moc nedával, ale taky moc nechtěl - říkalo se "předstíráme, že pracujeme a stát předstírá, že nás platí".

Jenomže na tohle se hrozně snadno zvyká a strašně těžko se tomu odvyká. Dobré soukromé firmy se už vymanily, ale ve veřejné sféře duch socialismu spokojeně přežívá.

Obhajovat každých několik let svou manažerskou pozici? V západním školství naprosto běžná a standardní věc: ukaž, že jsi i nadále nejlepší. Ukaž, proč jsi tady - ukaž, jaký je tvůj plán a vize pro příští roky. Tvrdě se snaž - máš velmi důležitou pozici, tvá škola vychovává stovky dětí pro další život. Ukáže-li se, že to někdo umí dělat lépe, nahradí tě. Přece sám chceš, aby i tvoje děti měly nejlepší školu s nejlepším ředitelem, ne?

Tohle se u nás nenosí. Kontrolovat něčí práci? "Vy mě nedůvěřujete, nebo co?". Nutnost obhajovat svoji pozici? "Chcete se mně zbavit? Dělám to snad špatně? Proč to děláte? O co vám jde?".

I ti úplně špičkoví na Západě podléhají kontrole a musí obhajovat svoji práci a svoji pozici. Proč? Protože to přispívá ke kvalitě a ke zlepšování se. Vím-li, že jsem pod tlakem kontroly, vím-li, že jsem pod tlakem nutnosti čas od času dokázat, že na to (stále ještě) mám, tak tvrdě pracuju.

Jaký má být vztah samosprávy/veřejné správy a školy? Samospráva je zřizovatel, tedy vlastně "majitel", jednoznačně nadřízený. Kontrolor-kontrolovaný. Přísný a náročný kontrolor, přísný a náročný nadřízený, který vyžaduje to nejlepší.
Jaký v praxi JE tento vztah? Kamarádčoft. "Važme si kvalitní práce našich učitelů" - to je jak z Rudého práva. "Přece si nebudeme dělat potížey". Tykačka. Ale vy, paní radní tam nejste od žádného "vážení si" - vy jste tam kvůli kvalitní a důsledné kontrole, kvůli vyžadování nejvyšší možné kvality. To je překvapení, že?

Teď to podstatné. Současný zřetelný "zpětný ráz" v naší společnosti (viz nedávné volby, Zeman atd) má jednu velkou příčinu. My jsme chtěli kapitalismus - zboží, cesty na Kanáry a tak - ale nevěděli jsme, že to bude tak těžký. Že má velké nároky, že se člověk musí hodně snažit a ohánět, že si musí zvykat být pod tlakem, kontrolovaný, ve velmi soutěživém prostředí. "Ale to nám nikdo dopředu neřekl! Mysleli jsme že když bude kapitalismus tak bude to zboží a cesty na Kanáry a tak, ale nemysleli jsme že to bude tak těžký!"

Takže chceme trochu zpátečku, ale ne úplnou. Aby bylo furt to zboží a ty Kanáry a tak, ale aby to byla současně klidná pohoda, žádné honičky, napětí a tlaky, a aby se "o nás někdo postaral". Proto pozorujeme toto pnutí, jaké tu dosud nebylo: když chce půlka společnosti couvat a půlka jít dopředu, vzniká ne mezera, ale propast.

Čas a nová generace to spraví. Ale mně se teda třicet roků čekat nechce.

Celý úvodní příspěvek Tomáše Němečka:

Proč nejde mít lepší ředitele škol

Laskavým čtenářům této stránky je možná známo, že jsem se na čtyři roky stal zastupitelem ve své městské části (to se tak postarším lidem stává, že po čtyřicítce chtějí být užiteční obci). Většinou mám sklon to oddělovat: na této stránce myslím globálně, na jiné jednám lokálně.

Ale dnes těžko odolat. Na jednom lokálním příkladu se dá hezky ilustrovat náš globální problém.

***
Výroční konference Aspen Institute (čtu totiž stránky, které vede Jiří Schneider) se věnovala vzdělávání v České republice a mimo jiné kladla důraz na to, aby se „vybíralo na místa ředitelů škol podle schopnosti uchazečů plnit roli pedagogických manažerů“).

To není dramaticky nový požadavek. Studie poradenské společnosti McKinsey „Klesající výsledky českého základního a středního školství: fakta a řešení“ v roce 2010 uvedla ředitele jako jeden z důležitých faktorů. Ve svých doporučeních navrhla zaměřit se mj. na vybírání ředitelů, protože ti určují atmosféru na škole a žádná změna k lepšímu se bez nich neobejde: „Celkovým cílem by mělo být přilákat alespoň dvakrát více uchazečů, než je počet volných míst. K zajištění kvality při výběru kandidátů by měla existovat konkrétnější kritéria než ta, která jsou stanovena zákonem (např. minimální délka pedagogické praxe). Kromě toho by bylo možné zvážit vytvoření centralizované databáze kandidátů, díky níž by měly přístup ke kvalitním kandidátům všechny školy. Toto řešení by mohlo eliminovat problém nedostatku talentovaných kandidátů v dané lokalitě a usnadnit práci krajským a obecním úřadům.“)
Tolik globální myšlení.

***
Coby nestranický opoziční zastupitel jsem tedy položil v radničním časopise dotaz, zda v příštím roce 2018, kdy vyprší funkční období 9 z 15 ředitelů základních škol v naší městské části, vypíšeme na jejich místa konkurzy. Čekal jsem odpovědi zhruba ve stylu „na těch dobře vedených ne, na špatných ano“ – což by mohl být začátek zajímavé debaty, co je to dobře a co špatně vedená škola.

Ani po třech letech v zastupitelstvu není o překvapení nouze. Bylo to jedno z mála témat, kde se vzácně shodly vládnoucí ANO a ČSSD s opoziční ODS a TOP 09. Podle místní ANO budou všichni ředitelé potvrzeni bez soutěže (paní radní pro školství nerozumí, proč vůbec tuto otázku otevírat veřejně, patrně jde o můj „zjednodušený novinářský pohled na svět“). Místní ČSSD, za niž odpovídala paní učitelka, se ještě „nikdy nesetkala s tak hloupou otázkou.“ Místní ODS a opoziční TOP 09 to vidí shodně, celé téma je hloupost, konkurzy se z principu nemají vypisovat na žádné škole, nazdar.

***
Aby bylo jasno, nebydlím v Singapuru ani ve Finsku, ale na Praze 8. Takže když se bavíme o tom, proč je tolik českých škol plus mínus stejných, možná by bylo novinářsky zajímavé zjistit, na kolika z nich se dlouhá léta potvrzují bez konkurzů stále stejní ředitelé (možná k tomu má data Daniel Münich nebo Ondřej Šteffl). A tolik jen na vysvětlenou pro mé spoluobčany (Petr Zídek a Lucie Zídková), proč se to na zdejších školách tak málo mění k lepšímu.

Protože hloupější otázku místní politici ještě nikdy neslyšeli.

Žádné komentáře:

Okomentovat