16.12.17

Zdeněk Sotolář: Víceletá gymnázia? Tak to konečně prasklo…

...a potvrdilo se, že výsledky víceletých gymnázií nejsou žádná hitparáda. Nejde však o nějaké testové výsledky, ale o přidanou hodnotu, kterou víceletá gymnázia svým studentům přinášejí. Co bude dál?


Ono se to vědělo dávno, vrabci si štěbetají léta, srovnávaly se testy patnáctiletých, ale teď byly zveřejněny výsledky dlouhodobého výzkumu. Avšak zastáncům víceletých gymnázií možná nikdy nešlo jen a právě o studijní výsledky, víceletá gymnázia jsou nostalgickou vzpomínkou na c. a k. idylku a především jsou otázkou prestiže. Ten náš, ta naše, je na gymnáziu. Ale o tom mluvil už ministr Zeman. Proto víceletá gymnázia mají silnou rodičovskou, ne odbornou, podporu. Na víceletá gymnázia odchází ze základních škol v Brně a v Praze na 20-30 % žáků a vzpomeňme na vzbouření na vsi v Židlochovicích. A když to konečně prasklo, změní se něco?

Že jde navzdory tomu o právo volby vzdělávací cesty? Ano, jistě. Ale během kampaně za inkluzi přišla Valachová s halasnou podporou společného vzdělávání. Ale společné vzdělávání na základních školách bez žáků, kteří odešli na víceletá gymnázia, je pokrytecký nesmysl. Nedávný blog Valachové je nostalgickou vzpomínkou z jakéhosi mimosvěta, protože i v té době existovaly zvláštní školy. A dnešní stav je trapnou variantou inkluze po česku. Politického alibismu po česku. Valachová ani Štech si na VG netroufli. Volba je však jednoznačná.

Buď víceletá gymnázia, nebo společné vzdělávání.

Převzato z blogu autora na iDNES.cz

2 komentáře:

Josef řekl(a)...

šák to sa ví daávno. I ten kapr, ať umí plavat jak chce, se jednou zařízne :-D

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by řekli, že při tom rušení mnohaletých gymnázií o tolik vzývané společné vzdělávání ve skutečnosti až tak moc nejde. Ale kde jinde vzít dostatečně vhodné žáky pro alternativní školy, kde nezvoní, a mládež zažívá pocit úspěchu, i když pracuje výhradně svým tempem. Tedy pokud se dá nulové tempo ztotožnit s činností, které by se ještě mohlo říkat práce.
Ale než se ta mnohaletá gymnázia zruší na padrť, mělo by se dbát principu elementární spravedlivosti, a postupovými zkouškami v posledním ročníku povinné školní docházky ověřit, jsou-li žáci způsobilí pokračovat ve studiu středoškolském. Těmi rozdílovými zkouškami rozumějí pytlici standardní přijímací zkoušky na střední školu. Alespoň by se zjistila případná četnost výskytu hodnoty odňaté.

Okomentovat