6.12.17

Zdeněk Sotolář: Exministr Štech už neví, jak by si inkluzi po česku pochválil

V médiích čteme, že "Inkluze odhalila další tisíce dětí s poruchami". Jenže se nerozlišují děti s poruchami a děti s podpůrnými opatřeními. A takových přibývá. Naopak ty děti, které odbornou pomoc potřebují, na ni nedosáhnou.


Na podpůrná opatření totiž dnes dosáhnou i ty děti, u kterých poradna žádnou specifickou poruchu učení nebo chování nenajde. V diskusi čteme: „Školy optimalizují příjmy, takže posílají děti do poraden víc než dříve, kdy to nemělo žádný efekt...“ Zatímco dříve na poradny tlačili v honbě za úlevami rodiče, dnes se k tlaku přidávají učitelé, aby do školy přitekly slíbené prostředky na podpůrná opatření. Proč bych se měl spokojit se zařazením žáka do nezaplaceného dyslektického kroužku, když lze podle vyhlášky 27 čerpat peníze na pedagogickou intervenci? Z inkluze se stala dojná kráva. Výrobci pomůcek si mnou ruce, učitelé často nevědí, co rychle objednat.

A naopak. „Tisíce dětí s různými poruchami byly dosud v běžných školách, aniž se jim dostalo odborné pomoci.“ Co je podle ministerstva školství odborná pomoc? Asistenti, asistenti, asistenti. Zatímco v normálních podmínkách skutečné inkluze (např. po Skandinávsku) to jsou pedagogové a především speciální pedagogové. A poslední harpagonské novely vyhlášky 27 speciální pedagogy od žáků dále vzdalují, ba odstrkují. Ministerstvo vsadilo ne na pomoc odbornou, ale na pomoc lacinější a dostupnější. Rychlokvašených asistentů přibývá, mnozí dokonce odvádí dobrou práci v mezích svých možností - ale zdaleka nejde o slíbenou pomoc odbornou.

Inkluze po česku vejde do dějin jako podivný experiment. Exministr Štech ale neví, jak by si inkluzi po česku pochválil.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

1/Školy děti do poraden opravdu neposílají. Nemohou. Musí to udělat zákonní zástupci.
2/Setkávám se s opakem. Škola rodiči tvrdí, že dítě je celkem v pohodě, rodič trvá na poradně. Letos 3 taková dítka. Jako problém vidím to, že poradna dá přednost dítěti, které ve škole nemá problémy, jenom dupou rodiče a ty děti, které bychom opravdu potřebovali přešetřit odkládají a stále vyžadují plány podpory, ačkoli je škola vůbec nemusí dělat (tohle mě teď pPP provedla).
3/A kdyby školy posílat mohly, nedivila bych se. Proč si nevylepšit rozpočet? Když je ta možnost. Je to přeci ten trh,co potřebujeme.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Mě rozčilují vyšetření typu "SPU nemá, doporučujeme dyslektický kroužek". Když SPU nemá, proč dyslektický kroužek, když dyslektický kroužek, kdo ho zaplatí? Skokové zvýšení poruch učení svědčí jen o pochybném přidělování podpůrných opatření.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak u nas je to opak. Zazracne uzdravovani kam se podivas.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Jen na okraj: Včera v rádiu (myslím ČRo Plus) kdosi rýpal do Klause ml. V závěru se mladý Václav vyjádřil ke zločinu (pravil doslova) přezdívanému inkluze s nadějí, že nová sněmovna by snad mohla, kdo ví…?

Trčí tam sice Valachová, ale neškodilo by ji v té špíně aspoň pořádně vymáchat.

Snad by se to sem hodilo, třeba místo toho kolotočáře z eduína.

Okomentovat